• کد خبر: ۲۵۰۲۲
  • تعداد بازدید: ۲۸۳
نایب رییس اتحادیه فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی، مطرح کرد:

تداوم عرضه در بورس انرژی در گرو حمایت دولت از بخش خصوصی

احسان باقریان تصریح کرد: در تسویه مکانیزیم ها شفاف است و تنها قسمت غیر شفاف سیاست های ارزی است که امیدواریم این مسئله مانعی برای انجام فرآیند معاملات نشود.

 

نایب رییس اتحادیه فرآورده های نفت،گاز و پتروشیمی گفت: نگرانی ما این است که دولت از فروش نفت به بخش خصوصی منصرف نشود و این مسیر همچنان ادامه پیدا کند.

به گزارش عصرمالی، احسان باقریان، نایب رییس اتحادیه فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی، در برنامه گفت وگوی اقتصادی گفت: در رابطه با تعیین قیمت نفت در بورس انرژی اصلی ترین نکته مربوط به شرایط فعلی اقتصادی است مبنای تعیین قیمت نفت خام در بورس انرژی بر اساس موج بازار برنت کشف شده است.

وی افزود: مکانیزیم عرضه در بورس به گونه ای است که زمانی که عرضه در بورس انجام می شود خریدار نفت خام باید به عنوان متقاضی درخواستش را با پیش پرداخت شروع کند که برای نفت خام ۲۰ درصد در ابتدا به صورت ریالی و در مرحله پیشنهاد قیمت ارائه می شود.

نایب رییس اتحادیه فرآورده های نفت،گازوپتروشیمی گفت: به محض اینکه معامله در بورس انجام می شود و بر روی کد بورسی مشخصی خریدار موفق به خرید نفت خام شد ظرف تقریبا ۷۲ ساعت باید قرارداد را تسویه کند.

باقریان ادامه داد: برای تسویه ۸۰ درصد باقیمانده نیز باید معادل ۱۲۰ درصد ضمانت نامه ارزی از بانک های معتبر داخلی دریافت کنند به مجرد وصول ضمانت نامه تقریبا ۴۵ روزه تا ۲ ماهه اجازه اتمام معامله را دارند و با صدور حواله، مجوز برداشت در اختیار خریدار قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه خریداران بر اساس پیش بینی افزایش قیمت نفت به بیش از ۸۰ دلار در ماه های تحویل بین نوامبر تا دسامبر خرید نفت را انجام داده اند، بیان کرد: در این بین نگرانی ما این است که دولت از فروش نفت به بخش خصوصی منصرف نشود و این مسیر همچنان ادامه پیدا کند و همچنین راه حل های بخش خصوصی در معضلات حوزه عرضه جدی بگیرد تا این نوع از عرضه تداوم پیدا کند.

نایب رییس اتحادیه فرآورده های نفت،گازوپتروشیمی تصریح کرد: در تسویه مکانیزیم ها شفاف است و تنها قسمت غیر شفاف سیاست های ارزی است که امیدواریم این مسئله مانعی برای انجام فرآیند معاملات نشود.

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها