• کد خبر: ۲۵۰۴۳
  • تعداد بازدید: ۲۰۶
عیسی خانی، تحلیلگر مالی و مدرس دانشگاه مطرح کرد؛

صادرات؛ راه بنیادی برای عبور از تحریم ها

مدیرعامل سابق کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه اظهار داشت: شرایط و محدودیت های فعلی، یک دوران گذر است که البته مشکلاتی را برای کشور ایجاد می کند اما در عین حال صادرات ما را واقعی خواهد کرد. ضمن اینکه دیدگاه عمومی هم به این سمت خواهد رفت که صادرات، یک راه عبور و بنیادی برای حل مشکلات کشور است .

یک تحلیلگر مالی و مدرس دانشگاه، وضعیت بازار سرمایه را در نیمه دوم سال جاری " با ثبات "پیش بینی کرد و گفت: گزارش های 6 ماهه شرکت ها هم نشان می دهد که علیرغم برخی نوسانات در برخی ماه ها، عملکردها و برآیند کلی کار مثبت و صعودی بوده است.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" محمد عیسی خانی در گفت و گو با (سنا)، با بیان اینکه در نیمه دوم سال شرایط برای بازار سرمایه روز به روز بهتر می شود، افزود: با توجه به اینکه دولت با جدیت پیگیر برطرف کردن ابهامات مسایل ارزی است، به زودی بازار به ثباتی می رسد که این ثبات نهایتا منجر به تعدیل بازار خواهد شد .  

مدیرعامل سابق کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه، با اشاره به بازگشت تحریم های ضدایرانی آمریکا از امروز گفت: طبیعی است که بازار تا حدودی از ریسک ها تاثیر می گیرد اما متاسفانه عده ای هم از فرصت تحریم استفاده می کنند تا بازار و سهام در اختیار خود را به شکل دلخواه مدیریت کنند .

عیسی خانی، صادرات را در شرایط فعلی یک راه عبور و بنیادی برای حل مشکلات کشور دانست و خاطرنشان کرد: واقعیت این است که در تحریم های قبلی، کشورهای اروپایی هم از محدودیت ها علیه ایران حمایت می کردند و خود بخشی از سازمان تحریم را تشکیل می دادند؛ علاوه بر این تعدادی از تحریم ها هم به تایید سازمان ملل رسیده بود ولی باز بسیاری از تعاملات بین المللی و دادوستدهای مالی برقرار بود و فرایند صادرات ما متوقف نشد .

این مدرس دانشگاه اظهار داشت: در حال حاضر هم شرایط عمومی برای ما بهتر شده و هم اروپایی ها در کنار ایران ایستاده و پایبند به ادامه برجام هستند؛ ضمن اینکه تعدادی از  کشورهای دیگر هم با امریکا جنگ تجاری دارند و با مشکلاتی مشابه دست و پنجه نرم می کنند. لذا در حال حاضر، برای ایران، کار به دشواری گذشته نیست و امکان دستیابی به  راه حل ها سریع تر و راحت تر شده است .  

مدیرعامل سابق کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه، فرایند اولیه اعلام نرخ ارز، تشکیل بازار ثانویه و در نهایت تعیین نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی را قدری طولانی دانست و گفت:  در حال حاضر قضایا روشن شده و شرایط به لحاظ قوانین به پایداری و ثبات رسیده، بازار از ابهام خارج شده و خودش را به خوبی با شرایط جدید وفق می دهد .

وی با بیان اینکه مسوولین هم در تلاشند تا بازار را به لحاظ قوانین و مقررات باثبات تر از قبل کنند، خاطرنشان کرد: اینها باعث می شود که شرکت ها به مرور زمان به پایداری برسند .

این مدرس دانشگاه همچنین اظهار داشت: عملکرد برخی شرکت ها در نیمه اول سال نشان می دهد که علی رغم برخی نوسانات در برخی ماه ها، عملکردها و برآیند کلی کار مثبت و صعودی بوده و یک میل عمومی در بین فعالان اقتصادی برای کار صادراتی ایجاد شده است.

مدیرعامل سابق کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه ادامه داد: این میل عمومی منجر می شود که شرکت ها در فرصت گذری و کوتاهی که در بازار ایجاد می شود، به دنبال راه حل های جدید برای صادرات و آوردن ارز به داخل کشور باشند که این اتفاق، شرایط را مثبت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه بعضی شرکت ها به تازگی به صادرات رو آورده اند، اظهار داشت: همه صنایعی که امکان صادرات داشته باشند از جمله پتروشیمی ها، سنگ آهنی ها و فلزات اساسی، با افزایش قیمت ارز می توانند محصولات خود را صادر کنند. یعنی بازار برای آنها ایجاد می شود و این فرصتی را فراهم می کند که بتوانند محصولات نهایی یا میانی خود را با قیمت بالاتر به فروش برسانند.

مدیرعامل سابق کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه در پایان یادآور شد: شرایط  فعلی، یک دوران گذر است که البته مشکلاتی را برای کشور ایجاد می کند اما در عین حال صادرات ما را واقعی خواهد کرد. ضمن اینکه دیدگاه عمومی هم به این سمت خواهد رفت که صادرات، یک راه عبور و بنیادی برای حل مشکلات کشور است .

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها