• کد خبر: ۲۵۰۶۲
  • تعداد بازدید: ۳۱۲
یک کارگزاری بررسی کرد:

تحلیل ارزش گذاری سهم آماده عرضه اولیه امروز و پیش بینی سود

در آستانه عرضه اولیه امروز ۱۰ درصد سهام پتروشیمی قائد بصیر، یک کارگزاری با بررسی آخرین اطلاعات تحلیلی از ارزش گذاری سهام،تاصیر تحریم ها بر واردات و پیش بینی سود سال جاری ارایه کرد.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"، امروز 10 درصد از سهام شرکت پتروشیمی قائد بصیر عرضه اولیه و طی آن 33 میلیون سهم در محدوده قیمتی 800 تا 850 تومان برای عموم در بازار دوم معاملات فرابورس واگذار می شود.

در این عرضه سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی 650 سهم تعیین شده و هلدینگ توسعه انرژی تدبیر از طریق کارگزاری تدبیرگران فردا اقدام به واگذاری خواهد کرد.

در این میان بعداز ارایه توضیحات شنبه هفته جاری مدیران "شبصیر"، کارگزاری آبان با بررسی آخرین اطلاعات فروش، بهای تمام شده، هزینه مالی ،حاشیه سود ناخالص و صورت سود و زیان، در مورد گزارش ارزش گذاری سهام و اثر تحریم ها بر واردات مواد اولیه اظهار نظر کرد.

بررسی وضعیت صنعت

هم اکنون در داخل دو شرکت پتروشیمی تبریز و پتروشیمی قائد بصیر در بازار محصولات ABS حضور فعالی دارند، در این بین با توجه به تامین خوراک پتروشیمی تبریز از پالایشگاه تبریز این شرکت در بازار حضور فعال تری داشته و "شبصیر" نیز به واسطه تولید ABS سفید مورد استفاده در صنعت لوازم خانگی توانسته در بازار حضور فعالی داشته باشد و تولید ABS سفید را به ۷۰ درصد  از جمع تولید محصول برساند.

در حال حاضر در بازار داخلی سالانه نیاز به ۶۵ هزار تن ABS وجود دارد که سهم پتروشیمی قائدبصیر ۲۵ تا ۳۰ هزار تن و سهم پتروشیمی تبریز نیز ۲۰ هزار تن است و مابقی به وسیله واردات تامین می شود، البته طرح تولید ABS در پتروشیمی جم در سال ۹۷ با ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن ABS به بهره برداری می رسد که البته بخشی از تولیدات آن صادر خواهد شد و بر بازار این محصول اثرگذار است.

قابل توجه است که محصول ABS کاربرد بسیاری در بازار محصولات پلاستیکی دارد و استحکام آن از پلاستیک های معمولی نظیر پلی اتیلن ها و پلی پروپیلن ها بیشتر است و این موجب شده است تا در تولید انواع کالاهای پلاستیکی و لوازم خانگی مورد استفاده قرار گیرد.

تاریخچه شرکت

شرکت پتروشیمی قائدبصیر یکی از شرکت های پتروشیمی تولیدکننده محصول ABS در داخل و زیرمجموعه شرکت توسعه انرژی تدبیر است که در سال ۸۳ به بهره برداری رسیده و با ظرفیت تولید سالانه ۳۰ هزار تن ABS و ۶ هزار تن GPPS در حال فعالیت است.شرکت برای تولید محصولات از استایرن منومر، آکریلیو نیتریل و بوتادین استفاده می کند.

در سال ۹۶ فروش را به رقم ۳۳۲.۲ میلیارد تومان گزارش کرده که سودی ۳۱.۱ میلیارد تومانی معادل ۹۴۴ ریال به ازای هر سهم برای شرکت به همراه داشته است. این شرکت در دوره شش ماهه منتهی به شهریور ۹۷ با سرمایه ۳۳ میلیارد تومان سود هر سهم را ۶۸۵ ریال اعلام کرده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشدی ۱۲۸ درصدی داشته است. برای سال مالی جاری این شرکت به ازای هر سهم ۱۱۶۱ ریال سود پیش بینی کرده و در شش ماهه ۵۹ درصد از سود پیش بینی شده را پوشش داده است. فروش شرکت نیز برای سال مالی ۹۷ به رقم ۳۵۵.۳ میلیارد تومان برآورده شده و در شش ماهه ۵۶ درصد از این رقم را پوشش داده است.

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در ابتدای فعالیت 500 میلیون تومان بوده و با دو مرحله افزایش سرمایه از محل مطالبات به ۳۳ میلیارد تومان رسیده است. این شرکت برنامه دارد تا سرمایه را از محل آورده نقدی سهامداران به منظور اجرای طرح توسعه ۵۰ درصد افزایش دهد.

ترکیب سهامداران

بررسی روند فروش بهای تمام شده

پتروشیمی قائد بصیر پیش بینی کرده مبلغ فروش در سال 97 به رقم 355.3 میلیارد تومان تحقق یابد که نسبت به 12 ماهه سال 96 افزایشی 7 درصدی دارد که این افزایش عمدتا ناشی از رشد نرخ های فروش بوده چرا که از منظر مقداری، مقدار فروش شرکت با کاهش پیش بینی شده است.

برای سال 97، پیش بینی شده 33 هزار تن از محصولات را در بازار داخل و 4 هزار تن را در بازار صادراتی به فروش برساند و در شش ماهه نیز موفق به پوشش 54 درصدی از پیش بینی فروش شده و 75 درصد از پیش بینی صادراتی را نیز پوشش داده است.

این شرکت در شش ماهه فروش را به مبلغ 200.1 میلیارد تومان گزارش کرده که معادل 56 درصد از پیش بینی فروش شرکت برای سال 97 است. فروش در دوره شش ماهه منتهی به شهریور 97 نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشدی 32 درصدی داشته است. این رشد عمدتا ناشی از رشد 38 درصدی نرخ فروش گرانول ABS داخلی و رشد 23 درصدی گرانول ABS صادراتی بوده است. در دوره مذکور شاهد افت 10 درصدی مقدار فروش داخلی در شش ماهه جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته و رشد 87 درصدی مقدار فروش صادراتی هستیم که البته با توجه به وزن کم فروش صادراتی در ترکیب فروش، این رشد تاثیر قابل توجهی بر مجموع فروش نداشته است.

ترکیب مقدار فروش شرکت در سال 96 بر حسب مقدار (تن)

شرکت بخشی از فروش را به صورت صادراتی محقق می کند و در سال 96 سهم صادرات از فروش 10 درصد بوده و عمده آن به ترکیه صادر شده است. صادرات عمدتا ناشی از فروش محصولات بی رنگ است و در بازار داخلی عمده فروش به محصولات رنگی اخصصاص دارد.

روند فروش

شرکت در سال های اخیر با تغییر ترکیب تولید به تولید ABSسفید رنگ موفق به رشد مقداری فروش شده است.

نرخ فروش

نرخ فروش محصولات بر مبنای نرخ ICIS (فوب متوسط جنوب و شمال شرقی آسیا+ 16.5 درصد) و نرخ روز ارز به صورت هفتگی تعیین می شود و محصولات از طریق بورس کالا یا شرکت به فروش می رسد.با توجه به اعمال تعرفه 15 درصدی بر روی واردات ABS، محصولات با نرخ های مناسبی به فروش می رسند.

شرکت در توضیح نرخ های فروش آورده است: قیمت جهانی فقط بیانگر ABS ۵۰-NA است که مصارف عمومی دارد و طی هفت ماه نخست سال قیمت مذکور در بازه ۱۷۴۰ تا ۲۰۷۵ دلار به ازای هر تن در نوسان بوده و تسعیر ارز نیز بر اساس نرخ روز سامانه نیما صورت گرفته است .تعیین قیمت فروش سایر گریدهای ABS که بخش قابل توجه تولید و فروش شرکت را شامل می شود، به دلیل سفارشی بودن و شرایط خاص تولید ، توسط کمیسیون فروش شرکت تعیین می شود. همچنین، از آنجا که قیمت فروش محصولات به بهای تمام شده تولید بستگی دارد و افزایش قیمت مواد اولیه خریداری شده از بورس کالا و تغییر نرخ ارز باعث افزایش قیمت تمام شده محصول می شود، اثر مستقیم بر قیمت فروش محصول خواهد داشت که بر حسب تغییرات نرخ ارز و افزایش قیمت خرید مواد اولیه تعدیل متناسب در قیمت فروش محصولات صورت می پذیرد.

بهای تمام شده

بهای تمام شده شرکت برای سال مالی 97 به رقم 280.9 میلیارد تومان برآورد شده و در دوره شش ماهه 57 درصد از آن محقق شده است. بهای تمام شده در شش ماهه 96 به رقم 161.5 میلیارد تومان اعلام شده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشدی 35 درصدی داشته که با توجه به کاهش مقدار فروش این افزایش عمدتا ناشی از رشد نرخ خرید مواد اولیه بوده است.

سهم مواد مستقیم مصرفی از ترکیب بهای تمام شده 89 درصد است و سربار تولید و دستمزد مستقیم تولید نیز به ترتیب سهمی 10 و یک درصد دارند. با توجه به سهم قابل توجه مواد مستقیم مصرفی در نمودار زیر ترکیب مبلغ مواد اولیه در مواد مستقیم مصرفی آورده شده است:

با توجه به نمودار بالا استایرن منومر و اکریلونیتریل با سهم 46 و 28 درصدی بیشترین سهم را در بهای تمام شده به خود اختصاص می دهند و از نظر مقدار مصرف نیز در تولید هر واحد گرید ABS از استایرن منومر با سهم 55 درصد ، بوتادین با سهم 16 درصد، اکریلونیتریل با سهم 20 درصد و سایر با سهم 9 درصد استفاده می شود که در این بین استایرن منومر و بوتادین از بازار داخلی و اکریلونیتریل از مبادی وارداتی تامین می شود و نام محصول شرکت (ABS) مخفف این سه ماده اولیه است. منابع تامین اکریلونیتریل محدود است و تحریم ها می تواند بر تامین این ماده اثری منفی بگذارد. در سال 96 مصارف ارزی برای واردات مواد اولیه بالغ بر 16.1 میلیون دلار بوده و این مواد را با تعرفه واردات 10 درصدی وارد می کنند.

استایرن منومر مورد نیاز به واسطه بورس کالا از پتروشیمی پارس خریداری می شود و بوتادین نیز از شرکت های پتروشیمی بندرامام، جم، شازند، امیرکبیر و تبریز خریداری می شود و اکریلونیتریل نیز که عمدتا از طریق مبادی وارداتی تامین می شود توسط شرکت های تایوانی، ترکیه و غیره تهیه می شود.مواد اولیه وارداتی مورد نیاز با ارز حاصل از صادرات یا از طریق سامانه نیما قابل دسترس است.

همچنین این شرکت یوتیلیتی مورد نیاز را از واحد یوتیلیتی داخل مجتمع تامین می کند و نیازی به خرید از واحدهای یوتیلیتی بیرون از مجتمع ندارد و عمده برق مصرفی را نیز از شرکت برق منطقه ای اصفهان تامین و آب مورد نیاز را از چاه های آب برداشت می کند. با توجه به مکان کارخانه در گلپایگان و نواحی خشک، تامین آب مورد نیاز می تواند در آینده به یکی از چالش های شرکت تبدیل شود.

با توجه به اینکه این شرکت استایرن منومر دریافتی را در شش ماهه ابتدایی از بورس کالا بر مبنای نرخ دلار 4،00 تومان خریداری می کرده پیش بینی می شود در شش ماهه دوم بهای تمام شده بر اثر آزادسازی سقف قیمتی بورس کالا و خریداری مواد اولیه بر مبنای ارز نیمایی با افزایش نسبت به شش ماهه اول همراه باشد.  در شش ماهه ابتدایی شرکت هر کیلوگرم استایرن منومر را 58507 ریال خریداری کرده و در حال حاضر هر کیلوگرم استایرن منومر پتروشیمی پارس در بورس کالا 109119 ریال در هر کیلوگرم معامله می شود که رشدی 86 درصدی را نشان می دهد.

حاشیه سود ناخالص

رشد 32 درصدی فروش در دوره شش ماهه 97 نسبت به دوره مشابه سال گذشته در کنار افزایش 36 درصدی بهای تمام شده در دوره مذکور منجر به کاهش حاشیه سود ناخالص از 21 درصد در شش ماهه 96 به 19 درصد در شش ماهه 97 شده است. این در حالی است که حاشیه سود ناخالص پیش بینی شده برای سال 97 برابر با 21 درصد است.

روند حاشیه سود ناخالص

هزینه مالی

هزینه مالی برای سال مالی جاری به رقم 10.3 میلیارد تومان برآورده شده که نسبت به دوره مشابه گذشته 20 درصد کاهش داشته و در شش ماهه 97 نیز 41 درصد از هزینه مالی پیش بینی شده را پوشش داده است که حاکی از کاهش 44 درصدی هزینه مالی در شش ماهه سال 97 نسبت به دوره مشابه سال گذشته است.تسهیلات مالی نیز در ترازنامه منتهی به شهریور 97 به رقم 46.1 میلیارد تومان گزارش شده که نسبت به اسفند سال 96 به میزان 17 درصد کاهش داشته است.

صورت سود و زیان

ترازنامه

در بخش دارایی های جاری شاهد افزایش 561 درصدی پیش پرداخت ها و سفارشات هستیم که بنا بر توضیحات شرکت افزایش سرفصل پیش پرداخت ها و سفارشات به دلیل خرید مواد اولیه به جهت پیشگیری از تاثیرات احتمالی تحریم ها بوده و عمدتا شامل AN به مبلغ 42.1 میلیارد تومان ،SAN به مبلغ 8.44 میلیارد تومان و TIO2به مبلغ 3.7 میلیارد تومان است.ارزش دفتری هر سهم برابر با 227 تومان و سود انباشته هر سهم نیز برابر با 1195 ریال است.

سایر نکات

این شرکت قصد انعقاد قرارداد با شرکت کومهو به منظور توسعه و افزایش کیفیت محصولات دارد و در بودجه سال 97 مبلغ 20 میلیارد تومان برای توسعه بودجه پیش بینی شده است.

نتیجه گیری

این شرکت در دوره شش ماهه نخست 97 سود هر سهم را 685 ریال اعلام کرده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشدی 128 درصدی داشته و برای سال 97 نیز به ازای هر سهم 1161 ریال سود پیش بینی کرده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 23 درصد افزایش داشته است.پیش بینی می شود با توجه به سایز کوچک شرکت و مقدار سهام تخصیص یافته بین سهامداران و وضعیت شرکت، این سهم در قیمت بالایی دامنه اعلام شده مورد معامله قرار گیرد. در صورت ثبت قیمت 850 تومان برای این شرکت،P/E سهم (Foreward) برابر با 7.3 واحد خواهد بود.

در گزارش ارزش گذاری منتشره در سایت فرابورس، سود خالص هر سهم شرکت برای سال 97 به ازای هر سهم 2082 ریال برآورد شده و با این تفاسیر، ارزش هر سهم 12918 ریال اعلام شده است. این در حالی است که در پیش بینی شرکت سود خالص هر سهم برابر با 1161 ریال برآورد شدهt از این رو بر گزارش ارزش گذاری شرکت ابهاماتی وارد است.

این شرکت در شش ماهه اول بخشی از مواد اولیه مصرفی را از بورس کالا بر مبنای دلار 4200 تومانی خریداری می کرده و با توجه به حذف سقف رقابت در بورس کالا، مواد اولیه نیز با افزایش قابل ملاحظه ای عرضه می شوند که می تواند بر حاشیه سود ناخالص شرکت تاثیرگذار باشد. تحریم ها نیز به دلیل اثر بر واردات مواد اولیه مورد نیاز و صادرات محصولات اثرگذار خواهد بود و همچنین به دلیل سهم تولیدکنندگان لوازم خانگی و تولیدکنندگان خودرو از ترکیب مشتریان، در صورت سایه افکندن رکود بر اقتصاد، این شرکت با مشکلاتی در تولید و فروش مواجه خواهد شد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها