• کد خبر: ۲۵۰۶۸
  • تعداد بازدید: ۲۲۸

واکنش سرمایه گذاران به اعمال تحریم ها چگونه خواهد بود؟

به نظر می رسد اعلام خبر تحریم ها بر روی بازار اثر قابل توجهی نداشته باشد و بازار با جو مثبت کار خود را اغاز نماید.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"، روز گذشته بازار بورس در حالی سپری شد که در ابتدای بازار شاهد معاملات متعادلی بودیم ولی همزمان با نشست روحانی با معاونین و مدیران وزارت اقتصاد و دارایی و اشاره وی به بازار سرمایه در خصوص کمک تحریم ها به بالا رفتن قیمت ارز و در نهایت رشد بازار سرمایه، شاهد افزایش تقاضا در سطح بازار شدیم به طوری که در گروه خودرویی شاهد صف خرید سنگین در این گروه بودیم. از آنسو در ساعات پایانی معاملات خبر افزایش سرمایه بانک تجارت نیز باعث تشکیل صف خرید در این نماد شد و سایر نمادهای این گروه با رشد قیمتی همراه شدند. اما گروه های دیگر مانند پتروشیمی، فولاد و پالایشی نیز روند متعادلی را تا پایان بازار دنبال کردند و در نهایت شاخص کل با رشد 1241  واحدی به رقم 184159 واحد رسید. با توجه به روند معاملات و همچنین بررسی خبرها و گزارش شرکت ها به نظر می رسد در این بین خبرهای خوب برای گروه بانکی و خودرویی بیش از هر گروه دیگری است و شرکت های پالایشی، فولاد و پتروشیمی با توجه به افزایش قیمت چند وقت اخیر و همچنین گزارشات فصلی خود نیاز به مدتی استراحت دارند. 

در خبرها مهمترین خبر مربوط به بازگشت تحریم های ایران از سوی آمریکا بود. هر چند که این خبر اتفاق تازه ای نیست و افراد پیش از این در مورد تحریم ها آگاهی داشتند و حتی تحلیلگران نیز در برآورد سود شرکت ها نیز اثر تحریم ها و کاهش مقدار فروش را لحاظ کرده بودند. همزمان با انتشار لیست تحریم ها از سوی آمریکا، سخنگوی اتحادیه اروپا از واکنش نشان دادن این اتحادیه به تحریم های آمریکا خبر داد. رئیس بانک مرکزی در واکنش به تحریم ها نیز بیان کرد تحریم های اعلام شده قبلا توسط بانک مرکزی پیش بینی شده و برنامه ریزی برای شرایط مختلف، حتی برای مواردی فراتر از این تحریم ها، انجام گرفته است.

در کدال شسپا از خرید یک درصد دیگر از سهم شپنا به قیمت 8987 ریال خبر داد. در خبر دیگری بانک ملت از فروش بلوک 5.74 درصدی فملی به قیمت پایه هر سهم 5500 ریال خبر داد که خبر خوبی برای سهم است. واحیا نیز خبر از افزایش سرمایه 45 درصدی از محل سود انباشته خبر داد. حفارس در مهر ماه 12.5 میلیارد تومان فروش به ثبت رساند و جمع فروش شش ماهه را به رقم 66 میلیارد تومان رساند که افت 10 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می دهد.

بازارهای جهانی کار خود را متعادل آغاز کردند. هر تن روی در قیمت 2540 دلار و هر تن مس در قیمت 6185 دلار در حال داد و ستد می باشد. نفت نیز با اندکی افزایش به قیمت 72.8 دلار در هر بشکه رسید. اما در بازار امروز به نظر می رسد علیرغم تحریم ها شاهد بازار مثبت و با برتری گروه های خودرویی و بانکی باشیم اما در ابتدای بازار ممکن است کمی هیجان فروش را شاهد باشیم ولی رفته رفته از این هیجان کاسته خواهد شد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها