• کد خبر: ۲۵۱۱۴
  • تعداد بازدید: ۳۹۹۵
صورت های مالی "سفار" بررسی شد:

افزایش نرخ فروش محصولات سيمان فارس

در شش ماهه نخست امسال افزایش نرخ فروش محصولات در کنار کنترل هزینه های تولید سبب شده تا حاشیه سود ناخالص شرکت به 27 درصد افزایش یابد. 

سيمان فارس که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه ۲۳۳ میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۳۶۹ ریال سود داشت ، در شش ماهه منتهی به شهریور امسال توانسته ۳۶۲ ریال سود به ازای هر سهم محقق کند که این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل با افزایش ۶۶ درصدی همراه بوده است.

به گزارش عصرمالی و به نقل از بخش تحلیل کارگزاری آبان، از مهمترین دلایل افزایش سود شرکت در دوره شش ماهه سال مالی جاری نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

·         افزایش ۹ درصدی مبلغ فروش در مقابل رشد ۲ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای دوره شش ماهه منتهی به شهریور امسال با افزایش ۳۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ همراه گردد.

·         افزایش ۲۶ درصدی درآمد سرمایه گذاری نسبت به مدت مشابه سال قبل

·         افزایش ۲۱۶ درصدی سایر درآمدهای غیرعملیاتی نسبت به مدت مشابه سال قبل

مقدار تولید

شرکت سیمان فارس که ظرفیت عملی تولید سالیانه ۶۰۰ هزار تن سیمان و کلینکر را دارد. در دوره ۷ ماهه منتهی به مهر امسال ۳۵۱ هزار تن کلینکر و ۳۷۳ هزار تن سیمان تولید داشته است که این مقادیر ۹ و ۱ درصد بیشتر از مدت مشابه سال مالی قبل بوده است. در جدول زیر مقدار تولید محصولات شرکت برای دوره های مختلف مقایسه شده است :


فروش

مبلغ فروش شرکت که در سال مالی قبل 668 میلیارد ریال بود. در دوره 7 ماهه منتهی به مهر امسال با رشد 13 درصدی نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل به 442 میلیارد ریال افزایش یافته است. در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت در 7 ماهه منتهی به مهر ماه امسال به تفکیک نشان داده شده است :


درحالیکه در 7 ماهه منتهی به مهر امسال مقدار فروش نسبت به مدت مشابه سال قبل اندکی کاهش یافته، افزایش نرخ فروش باعث شده تا مبلغ فروش روند صعودی داشته باشد.در جدول زیر نرخ، مقدار و مبلغ فروش محصولات مهم شرکت در دوره های مختلف مقایسه شده است :


در نمودار زیر روند میانگین نرخ فروش ماهانه انواع سیمان شرکت از ابتدای سال 96 نشان داده شده است : (میلیون ریال به تن)


بهای تمام شده

در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شش ماهه منتهی به شهریور امسال به تفکیک نشان داده شده است :


در شش ماهه نخست امسال هزینه های سربار شرکت با رشد 16 درصدی به (194) میلیارد ریال افزایش یافته است. در نمودار زیر ترکیب هزینه سربار شش ماهه منتهی به شهریور امسال به تفکیک نشان داده شده است :


هزینه مالی

درحالیکه مانده تسهیلات مالی جاری شرکت در پایان شهریور امسال با افت 6 درصدی نسبت به شهریور سال قبل به 140 میلیارد ریال کاهش یافته است، هزینه مالی شرکت در شش ماهه نخست صفر بوده است. قابل ذکر است که شرکت در شش ماهه نخست سال قبل (2.8) میلیارد ریال هزینه مالی داشته است.

درآمد غیرعملیاتی

در سال مالی 96 شرکت 19 میلیارد ریال درآمد غیر عملیاتی داشته است که 4 میلیارد ریال آن به فروش دارایی ثابت اختصاص داشته و مابقی از سود سرمایه گذاری حاصل شده است. در شش ماهه نخست امسال مجموع درآمد های غیر عملیاتی سفار با رشد 62 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 26 میلیارد ریال افزایش یافته است که ناشی از فروش سهام و اجناس اسقاطی در این دوره بوده است.

نتیجه گیری

در شش ماهه نخست امسال افزایش نرخ فروش محصولات در کنار کنترل هزینه های تولید سبب شده تا حاشیه سود ناخالص شرکت به 27 درصد افزایش یابد. این درحالی است که در نیمه نخست سال قبل این نسبت 22 درصد بود.شرکت در این دوره در فروش مقداری هم عملکرد قابل قبول داشته و توانسته در سطح سال گذشته فروش داشته باشد. همچنین سفار در حال انتقال محل کارخانه از شیراز به خرامه است که برای تامین سرمایه این رخداد در نظر دارد از یکسو ۷ هکتار از اراضی خود با کاربری مسکونی را به فروش برساند و از سوی دیگر برنامه افزایش سرمایه 114 درصدی را عملیاتی سازد. با نهایی شدن این انتقال که پیش بینی میشود در اواخر سال آینده صورت گیرد، میتوان به کاهش بهای تمام شده و به تبع آن قابلیت رقابت پذیری بیشتر در بازار امیدوار بود.

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها