• کد خبر: ۲۵۷۶۸
  • تعداد بازدید: ۴۸۰
صبحانه با طعم تحلیل؛

متعادل تر از دیروز

در بازار امروز با توجه به ثبات قیمت های جهانی به نظر می رسد نسبت به گذشته روز متعادل تری را شاهد باشیم و سهم های دلاری و صادرات محور نسبت به سهم های دیگر بیشتر مورد توجه اهالی بازار قرار داشته باشد.

بازار امروز را در حالی آغاز می کنیم که روز گذشته بورس به دنبال رشد قیمت های جهانی (ناشی از نشست اجلاس G20) رشد حدود ۳۲۰۰ واحدی را تجربه کرد و شاخص کل به عدد ۱۶۶۳۰۴ واحد رسید.

به گزارش عصرمالی، در بازار دیروز گروه پالایشی به واسطه رشد قیمت نفت و ریزش حدود ۳۵ درصدی قیمت های این گروه طی چند روز اخیر بیش از سایر گروه ها مورد توجه قرار داشت؛ بعد از گروه پالایشی گروه فلزات به دلیل رشد خوب قیمت روی و مس و فولاد توجه سهامداران را به خود جلب کرد. در گروه پتروشیمی نیز اکثر شرکت ها در محدوده مثبت داد و ستد شدند و بعضی از نمادها مانند شاراک نیز صف خرید را تجربه کردند. اما گروه خودرویی که در ابتدایی ساعت معاملات در محدود مثبت قرار داشت با انتشار خبر مخالفت رییس جمهور با افزیش قیمت خودرو با فشار عرضه و افت قیمت رو به رو شد.

به گزارش اماکو، با توجه به آتش بس موقت جنگ تجاری چین و آمریکا، تحلیل گران چشم انداز مثبتی برای بازار کامودیتی ها متصور هستند اما با تثبیت قیمت های جهانی در محدوده فعلی می توان انتظار رشد سود و در نهایت قیمت سهم ها را از محدوده فعلی داشت زیرا همانطور که در گزارش های قبلی گفته شد قیمت بسیاری از سهم های بنیادی طی چند روز گذشته به شدت افت کرده است.

در اخبار تایید و تکذیب ها در خصوص افزایش قیمت خودرو همچنان ادامه دارد به طوری که سبحانی فر، عضو کمیسیون صنایع مجلس در خصوص خبر مخالفت رییس جمهور با افزایش قیمت خودرو اعلام کرد نمی‌دانم رییس‌جمهور کی و کجا با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرده است. وی همچنین اعلام کرد  باید قیمت خودرو افزایش یابد تا خودروسازها از این بلاتکلیفی خارج شود، زیرا این امر باعث کاهش تولید و همچنین افزایش قیمت حاشیه بازار می‌شود. در خبر دیگری در همین خصوص خبرها حاکی از آن است که  احتمالا شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه بار دیگر به موضوع خودروسازی کشور ورود کند. تایید این خبر به نوعی به نفع دولت هم تمام می‌شود؛ زیرا بار افزایش قیمت‌ها تنها بر دوش دولت نخواهد بود و دو قوه دیگر نیز در این زمینه دخیل خواهند بود.

در سوی دیگر و در ارتباط با CFT، فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد اصلاحاتی در خصوص CFT اعمال شده است که امکان رای آوردن آن در مجمع پیش رو را افزایش می دهد.این موضوع را می توان به عنوان خبر مثبتی تلقی کرد هر چند انتظارات و پیش بینی ها در نهایت مبنی بر رای آوردن این موضوع است.

در خبر دیگری در خصوص نفت حسین کاظم پور نماینده ایران در اوپک اعلام کرد اگر اعضای اوپک تولید خود را در سطح قابل توجهی پایین نیاورند احتمال دارد قیمت نفت به ۴٠ دلار سقوط کند. وی افزود به نظر می‌رسد اوپک در کنترل بازار موفق نبوده و لازم است تولید آن حداقل یک میلیون و چهارصد هزار بشکه کاهش یابد تا از مازاد عرضه در بازار جلوگیری شود.

در کدال فاسمین به دلیل تغییر نرخ تسعیر ارز به ازای هر سهم ۲۲۸ ریال سود شناسایی کرد که خبر بسیار خوبی برای این سهم تلقی می شود.

در خبر دیگری شگل در یک تعدیل مثبت ۳۴ درصدی سود هر سهم را از ۱۱۳۷ ریال به ۱۵۲۲ ریال افزایش داد. علت اصلی این تعدیل مثبت تغییر نرخ فروش محصولات، نرخ ارز، مواد اولیه و ادوات بسته بندی اعلام شده است.

در اطلاعیه دیگری کپارس در آبان ماه توانست با فروش ۷٫۸ میلیارد تومانی جمع فروش ۸ ماهه را به مقدار ۵۶٫۸ میلیارد تومان برساند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۴۷ درصدی را نشان می دهد.

در سوی دیگر و در بازار های جهانی روی و مس بدون تغییر چندانی نسبت به روز قبل کار خود را آغاز کرده اند به طوری که هر تن روی در محدوده ۲۵۷۰ دلار و هر تن مس در محدوده ۶۲۶۰ دلار در حال داد و ستد است. نفت نیز تا این لحظه قیمت خود را حوالی ۶۲٫۵ دلار  تثبیت کرده است. روی هم رفته در بازار امروز با توجه به ثبات قیمت های جهانی به نظر می رسد نسبت به گذشته روز متعادل تری را شاهد باشیم و سهم های دلاری و صادرات محور نسبت به سهم های دیگر بیشتر مورد توجه اهالی بازار قرار داشته باشد.

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از تاریخ ۲۰ مردادماه خبر داد و گفت: این طرح را با هدف جلوگیری از سوءاستفاده و مقابله با قاچاق سوخت اجرایی خواهیم کرد.
الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها