• کد خبر: ۲۵۷۷۹
  • تعداد بازدید: ۱۲۹

علت های کاهش نرخ دلار و یورو

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر عملیاتی شدن ارز تک نرخی و انتقاد از دولت برای صدور متعدد بخشنامه های صادراتی، علل کاهش قیمت دلار و یورو را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"، محمدرضا پورابراهیمی که در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما حضور داشت، گفت: دخالت نکردن بانک مرکزی یکی از اصلی ترین عوامل التهابات ارزی بود. 1390 قلم کالای وارداتی از مجموع 7 هزار قلم ممنوع شد که در کاهش تقاضای ارزی موثر بود. باز گذاشتن دست بانک مرکزی بر مدیریت بازار ارز از دیگر عوامل موثر بر کنترل بازار بود و اکنون آرامش نسبی حاکم است.

وی افزود: حذف مالیات واردات طلا به داخل و اینکه پس از 3.5 ماه اشتباهات فاحش دولت، در حوزه ارزی اختیاراتی هم به صرافی ها داده شد. مجموع این عوامل و مدیریت تقاضا موجب آرامش در بازار ارز شد. در شرایطی که در جنگ نابرابر اقتصادی قرار داریم، مطالبه بانک مرکزی مبنی بر لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات، به حق است اما فرایند اجرایی آن اشکالات جدی دارد که باید برطرف شود.

پورابراهیمی با گلایه از دولت برای صدور متعدد بخشنامه های صادراتی ، ادامه داد: این موضوع سردرگمی ایجاد کرد. البته بخشنامه اخیر مقداری اوضاع را بهبود بخشید اما اشکالاتی هم دارد. باید نرخ تسویه صادرات را بر اساس نرخ واقعی اقتصاد انجام دهیم و در این صورت صادرات، حدود 2 برابر خواهد شد.سیاست تک نرخی شدن ارز باید عملیاتی شود تا از رانت ها جلوگیری شود.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها