• کد خبر: ۲۵۸۵۰
  • تعداد بازدید: ۱۵۹

نگرانی سرمایه گذاران نسبت به آتیه اقتصادی آمریکا به دلیل افت شدید قیمت اوراق قرضه بلند مدت

افت شدید قیمت اوراق قرضه بلند مدت آمریکا نگرانی سرمایه گذاران را نسبت به آتیه اقتصادی آمریکا تشدید کرد . نگرانی از اینکه پکن و واشنگتن پس از اتمام مهلت 90 روزه قادر به حل و فصل مناقشات تعرفه ای نباشند.

بازارهای آسیایی در شروع معاملات امروز در پی افت شدید شاخص های معاملاتی در بازار آمریکا، روند منفی را به ثبت رساندند.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از (سنا)، افت شدید قیمت اوراق قرضه بلند مدت در آمریکا و نگرانی از آینده اقتصادی جهان موجب افت شاخص ها در بازار آمریکا شد. در حالی که بازارهای آسیایی نیز به دنبال این معاملات، امروز را با افت شاخص ها آغاز کردند.

به نظر می رسد با این روند معاملات، بازارهای اروپایی هم به دنبال آسیایی ها دومینووار با روند منفی همراه شوند.

در حالی که، معاملات آتی این بازارها هم نشان از روند منفی دارد و فوتسی در معاملات آتی خود افت 0.9 درصدی داشت و داکس آلمان نیز 1.2 درصد افت را در معاملات آتی به ثبت رساند. کک فرانسه هم افت 1 درصدی را در معاملات آتی از خود به جای گذاشت .

افت شدید قیمت اوراق قرضه بلند مدت آمریکا نگرانی سرمایه گذاران را نسبت به آتیه اقتصادی آمریکا تشدید کرد . نگرانی از اینکه پکن و واشنگتن پس از اتمام مهلت 90 روزه قادر به حل و فصل مناقشات تعرفه ای نباشند.

در این بین، شاخص آسیا پاسفیک بدون احتساب بازار ژاپن با افت 1.5 درصدی رو به رو شد و شاخص شانگهای چین کاهش 0.6 درصدی داشت. نیکی ژاپن نیز روند منفی 0.5 درصدی را از آن خود کرد.

شاخص اس اند پی استرالیا افت 0.8 درصدی را از آن خود کرد. اما روند منفی قیمت دلار استرالیا در حالی طی شد که آمارهای اقتصادی این کشور نشان از کاهش آهنگ رشد اقتصادی نسبت به پیش بینی کارشناسان بود. به این ترتیب دلار استرالیا را در مقایسه با دلار آمریکا با افت 1 درصدی رو به رو کرد.

شاخص دلار در بازار ارز جهانی که با افزایش چشمگیر رو به رو شده بود،کماکان به روند منفی وارد شد و کاهش نرخ اوراق قرضه 10 ساله آمریکا به کمتر از رقم 0.1 رسیده است. این روند منفی نشان دهنده این است که آمریکا تا ورود به محدوده رکود اقتصادی تنها 0.1 درصد فاصله دارد.

به نظر می رسد فدرال رزرو آمریکا در این هفته تصمیم بگیرد تا نرخ بهره را ثابت نگه دارد و تصمیمی برای افزایش آن اتخاذ نکند تا بتواند اوضاع را تثبیت کند.

فاصله ای که بین نرخ اوراق قرصه 10 ساله و 2 ساله آمریکا به وجود آمده بیشترین شکاف ایجاد شده در یک دهه گذشته است که این مساله نشان دهنده نزدیکی آمریکا به یک رکود اقتصادی جدید است.

تای هویی، تحلیل گر بازار در موسسه مدیریت دارایی جی پی مورگان در این خصوص اظهار داشت: افت شاخص ها در بازار آمریکا در شب گذشته در اثر عکس العمل شدید نرخ اوراق قرضه بلند مدت آمریکا نشان دهنده نگرانی شدید سرمایه گذاران درجه اول آمریکا است .

از سوی دیگر، ماساهیرو ایچیگاوا، تحلیل گر ارشد موسسه مدیریت دارایی سومیتومو در این خصوص بیان داشت: اقتصاد آمریکا توان مقابله با بحران های اقتصادی را دارد و به نظر می رسد کاهش نرخ بهره بلند مدت آمریکا یک دست انداز اقتصادی باشد که آمریکا به خوبی از آن عبور خواهد کرد. با این که اوضاع اقتصادی نه تنها در آمریکا بلکه در جهان مناسب نیست به نظر می رسد توجه ها بعد از نرخ اوراق قرضه آمریکا به برگزیت معطوف شود و کمی از توجه سرمایه گذاران به آمریکا کمتر شود.

از سوی دیگر، چین اعلام کرده که اطمینان دارد که با آمریکا به راه حل های مناسبی برای صلح تجاری خواهد رسید. در حالی که دونالد ترامپ اعلام داشته اگر توافق های دوجانبه که برای هر دو کشور منفعتی را در پی نداشته باشد و نتواند اختلاف های پیش آمده را حل و فصل کند؛  کاخ سفید دوباره برای وضع تعرفه ها آماده است.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها