• کد خبر: ۲۵۹۶۷
  • تعداد بازدید: ۵۵۵
صبحانه با طعم تحلیل؛

روزی برای تک سهم های بازار

روی و مس که در پایان روز گذشته با افت قیمت مواجه شده بودند، صبح امروز بخشی از افت قیمت خود را جبران کرد به طوری که هر تن روی در محدوده ۲۵۹۰ دلار و هر تن مس در محدوده ۶۱۳۵ دلار در حال داد و ستد هستند. انتظار می رود امروز این تک سهم ها باشند که بیشتر مورد استقبال سهامداران قرار می گیرند.


 

در حالی به استقبال بازار امروز می رویم که روز گذشته شاخص کل با رشد ۲۴ واحدی به عدد ۱۶۶۹۱۵ واحد رسید ولی بر خلاف آن شاخص هم وزن با افت ۴۰ واحدی به کار خود پایان داد که حاکی از جو منفی در بازار دیروز است.

به گزارش عصرمالی، همچنین روز گذشته ارزش معاملات در بورس و فرابورس به ترتیب برابر با ۳۹۷ و۳۴۹ میلیارد تومان بود که نشان از افت حجم معاملات دارد. وجود ابهامات در خصوص نرخ تسعیر ارز در بانکی ها، افت قیمت های جهانی به دلیل احتمال شعله ور شدن جنگ تجاری بین چین و آمریکا با توجه به دستگیری مدیرمالی شرکت چینی هواوی از سوی کانادا و به دستور آمریکا (علی­رغم توافق ۹۰ روزه این دو کشور در حاشیه اجلاس G20) از جمله عواملی بودند که بازار را تحت تاثیر قرار داد. در خصوص خودرویی ها نیز علی­رغم افزایش قیمت ۴ محصول ایران خودرو عرضه های سنگین از سوی سهامداران مانع از رشد قیمتی این گروه شد؛ البته از لحاظ تکنیکالی شاخص این گروه به محدوده مقاومت خود رسیده است و باید دید در روزهای آتی آیا شاخص این گروه توان عبور از این محدوده را دارد یا خیر.

در سوی دیگر و در دنیای اخبار مهمترین خبر مربوط به صحبت های موگرینی و ابراز امیدواری وی در خصوص راه اندازی کانال مالی اروپا قبل از پایان سال میلادی جاری است. گرچه خبرهایی از این دست را قبلا هم شنیده بودیم اما راه اندازی این سیستم مالی به همراه تصویب FATF از سوی مجلس (که رئیس جمهور با تصویب آن کاملا موافق است) می تواند موتور محرکی برای اقتصاد و خبر بسیار خوبی برای شرکت های صادرات محور باشد زیرا بررسی ها نشان می دهد که شرکت های فولادی در آبان ماه با افت قابل توجهی در فروش صادراتی خود رو به رو شده اند که استمرار این وضع می تواند این شرکت ها را با مشکل جدی رو به رو کند. موگرینی همچنین گفت ایران به تمام الزامات هسته‌ای خود ذیل برجام پایبند بوده و ما متعهدیم که ایران را از عواید لغو تحریم‌ها بهره‌مند کنیم.

در خبر دیگری در خصوص خودروسازان وزیر صمت بیان کرد که عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمرار می یابد به نظر می رسد کم کم قیمت گذاری خودرو ۵ درصد کمتر از  قیمت بازار به سایر محصولات نیز کشیده خواهد شد که می تواند خبر خوبی برای شرکت های خودروساز باشد.

در کدال وخارزم پیشنهاد افزایش سرمایه ۴۰ درصدی از محل آورده نقدی و سایر اندوخته ها را به مجمع عمومی داد. در اطلاعیه دیگری غصینو از دریافت مجوز افزایش ۱۰ درصدی در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.

در بازارهای جهانی شاخص دلار با کاهش اندک نسبت به روز گذشته در محدوده ۹۷ واحد قرار دارد. روی و مس که در پایان روز  گذشته با افت قیمت مواجه شده بودند، صبح امروز بخشی از افت قیمت خود را جبران کرد به طوری که هر تن روی در محدوده ۲۵۹۰ دلار و هر تن مس در محدوده ۶۱۳۵ دلار در حال داد و ستد هستند. روی هم رفته به نظر می رسد امروز بازار متعادلی را پیش رو داشته باشیم و این تک سهم ها باشند که بیشتر مورد استقبال سهامداران قرار می گیرند.

منبع: شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها