• کد خبر: ۲۶۵۹۰
  • تعداد بازدید: ۵۷۴

خصدرا گرفتار افزایش هزینه های عملیاتی

در شش ماهه نخست سال مالی قبل صدرا (382) میلیارد ریال زیان تسعیر ارز داشته است که برای شش ماهه نخست امسال زیانی از این محل نداشته است.


شرکت صنعتي دريایي ايران که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه ۱٫۵ هزار میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۳,۷۱۶ ریال سود داشت، در شش ماهه منتهی به شهریور امسال تنها ۱۸۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل ۲۹ درصد کاهش یافته است.

از مهمترین دلایل کاهش سودآوری شرکت در شش ماهه نخست سال مالی ۹۷ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • درحالیکه در شش ماهه نخست سال مالی ۹۷ مبلغ درآمدهای عملیاتی شرکت نسبت به مدت مشابه سال مالی ۹۶ تغییر خاصی را تجربه نکرده است، بهای تمام شده شرکت ۱۳ درصد افزایش را تجربه کرده است.این رخداد سبب شده سود ناخالص خصدرا برای شش ماهه نخست سال مالی ۹۷ با کاهش ۵۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه گردد.
  • افزایش ۴۵ درصدی هزینه های عمومی و اداری نسبت به مدت مشابه سال قبل

معرفی شرکت و عملیات :

شركت صنعتي دريايي ايران (صدرا) با هدف ساخت و تعمير كشتي در سال ۱۳۴۷ در بوشهر با تعمير و ساخت انواع شناورهاي دريايي فعاليت خود را آغاز نمود و پس از انقلاب بنابر نياز روزافزون و تقاضاي حاكم در بازار خليج فارس و درياي خزر فعاليت خود را در صنايع فراساحل گسترش داد. شركت درحال حاضر مجهز به امكانات طراحي، مهندسي، ساخت، حمل و نصب انواع سازه ها و شناورها است. اين مجموعه داراي كارخانه ها و تجهيزات دريايي در بوشهر و مازندران مي باشد كه خدمات لازم را در خليج فارس و درياي خزر تامين مي نمايند.

در سال مالی ۹۶ شرکت مجموع درآمد های عملیاتی خود با افزایش ۶۰ درصدی نسبت به سال مالی ۹۵ به ۹٫۴ هزار میلیارد ریال افزایش داد. در نمودار زیر روند مجموع درآمد های عملیاتی شرکت از سال ۹۲ نشان داده شده است :

در شش ماهه نخست سال مالی جاری مجموع درآمدهای عملیاتی صدرا 4.5 هزار میلیارد ریال بوده است که این مبلغ در سطح مدت مشابه سال قبل بوده است.در نمودار زیر ترکیب این درآمد های عملیاتی برای شش ماهه نخست سال مالی 97 و 96 مقایسه شده است : (ارقام به میلیارد ریال )

عمده درآمد های پیمان های نفتی شرکت به پروژه های فاز های 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی اختصاص دارد. در شش ماهه نخست امسال درآمد حاصل شده از این پروژه ها 3.1 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 30 درصدی را نشان میدهد.

همچنین در نیمه نخست سال مالی جاری نهایی شدن درآمد پروژه فاز 1 پارس جنوبی باعث شده تا شرکت در بخش سایر خدمات ارائه شده درآمد 1.4 هزار میلیارد ریالی را محقق سازد، درحالیکه در مدت مشابه سال قبل شرکت درآمدی از این محل نداشت.

بهای تمام شده :

درحالیکه در شش ماهه نخست سال مالی 97 مبلغ درآمدهای عملیاتی شرکت نسبت به مدت مشابه سال مالی 96 تغییر خاصی را تجربه نکرده است، بهای تمام شده شرکت 13 درصد افزایش را تجربه کرده است.این رخداد سبب شده سود ناخالص خصدرا برای شش ماهه نخست سال مالی 97 با کاهش 54 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه گردد. در نمودار زیر ترکیب این بهای تمام شده برای شش ماهه نخست سال مالی 97 و 96 مقایسه شده است : (ارقام به میلیارد ریال )

هزینه مالی :

در پایان شهریور سال 96 مانده تسهیلات مالی جاری شرکت 218 میلیارد ریال بوده است که این مبلغ در پایان شهریور امسال به 262 میلیارد ریال افزایش یافته است.با این حال در شش ماهه منتهی به شهریور 97 هزینه مالی شرکت با کاهش 18 درصدی نسبت به سال مالی قبل به (37) میلیارد ریال کاهش یافته است.

سایر درآمدها و هزینه های غیرعملیاتی :

در شش ماهه نخست سال مالی قبل صدرا (382) میلیارد ریال زیان تسعیر ارز داشته است که برای شش ماهه نخست امسال زیانی از این محل نداشته است.

نتیجه گیری :

به نظر میرسد که افت درآمد های نفتی کشور که بواسطه تحریم های جدید ایالات متحده رخ داده است باعث میشود روند صعودی درآمد زایی شرکت که از سال 95 آغاز شده بود در سال جاری متوقف گردد. از سوی دیگر اما شاهد افزایش هزینه های عملیاتی شرکت هستیم که این رخداد در شش ماهه نخست امسال موجب شده تا حاشیه سود ناخالص این دوره به 9 درصد برسد، درحالیکه در شش ماهه نخست سال مالی قبل این نسبت 19 درصد بود.

همچنین باید توجه داشت که در سال مالی قبل 94 درصد سود خالص شرکت ناشی از سود فروش دارایی های ثابت بوده است و برای سال مالی جاری نباید انتظار داشت سود صدرا به محدوده سال قبل برسد.


منبع: کارگزاری آبان

برچسب ها: خصدرا
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها