• کد خبر: ۲۶۶۲۴
  • تعداد بازدید: ۱۸۳

نقش۹۰ درصدی شرکت های پتروشیمی

دبیرانجمن صنعت پتروشیمی با گلایه از عدم تعهد دیگر صنایع گفت: از ابتدای سال تا هفته گذشته، ۶.۶۵ میلیارد دلار ارز توسط شرکتهای پتروشیمی عرضه شده که حدود ۹۰ درصد به سامانه نیما اختصاص دارد.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"، احمد مهدوی ابهری با تشریح جزئیات عرضه ارز حاصل از صادرات پتروشیمی در چرخه اقتصاد به ایرنا گفت: از 6 میلیارد و 650 میلیون دلار عرضه شده، حدود 650 میلیارد دلار مربوط به پیش از راه اندازی سامانه نیما و 6 میلیارد دلار نیز پس از راه اندازی سامانه نیما بوده است.

وی افزود: پیش بینی شده پتروشیمی ها در سال 97 حدود 12 میلیارد دلار صادرات داشته باشند که تاکنون حدود 8.1 میلیارد دلار از آن انجام شده است.
صنعت پتروشیمی از صادرات تاکنون 6 میلیارد و 650 میلیون دلار را در چرخه اقتصاد تزریق و حدود 1.5 میلیارد دلار نیز برای خرید و وارد کردن تجهیزات، کاتالیست ها و کالاهای مورد نیاز هزینه کرده است.

این فعال صنعت پتروشیمی ادامه داد: تا پایان سال جاری چهار میلیارد دلار دیگر صادرات پتروشیمی انجام خواهد شد که طبق تعهدات، ارز حاصل به چرخه اقتصاد وارد می شود.به دلیل آغاز تحریم ها از آبان ماه تلاش کردیم در نیمه نخست سال تجهیزات و کالاهای مورد نیاز صنعت پتروشیمی را با سرعت بیشتری وارد کنیم تا مشکلی در روند تولید رخ ندهد.

مهدوی ابهری گفت: رئیس بانک مرکزی نیز عمل کردن پتروشیمی ها به تعهدات در عرضه ارز صادراتی را تایید کرده و وزیر نفت نیز بر روند صادرات پتروشیمی و عرضه ارز در نیما نظارت دارد اما سوال این است که چرا بقیه صنایع و صادرکنندگان غیرپتروشیمی به طور کامل به تعهدات عمل نکرده اند.

وی افزود: صادرکنندگان غیر پتروشیمی مانند صادرکنندگان مواد معدنی، فلزات و صادرکنندگان خرد همه ارز حاصل از صادرات را طبق برنامه های اعلام شده وارد سامانه نیما نکرده اند.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها