• کد خبر: ۲۶۶۲۷
  • تعداد بازدید: ۴۹۹

بازار خرید و فروش خودروهای دست‌دوم پررونق‌تر اما در بازار کمتر است

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان ضمن اشاره به دلایل رکود بازار خودرو و قیمت فعلی ۹ محصول داخلی گفت: بازار خرید و فروش خودروهای دست‌دوم پررونق‌تر اما در بازار کمتر است.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"، حمیدرضا قندی با بیان اینکه از خرداد تا مهر سال جاری افزایش شدیدی در نرخ تمام کالاها و اجناس داخلی و خارجی ایجاد شد و خودرو نیز از آن بی‌نصیب نماند به ایسنا گفت: طی دو ماه اخیر باثبات نسبی نرخ دلار شاهد کاهش و ثبات قیمت قابل‌توجهی در برخی اصناف هستیم. مثلاً محصولات پلاستیکی و یک‌ بار مصرف حدود 40 تا 50 درصد، آلومینیوم 20 تا 30 درصد و همچنین کاغذ و آهن‌آلات کاهش قیمت داشتند.

وی با بیان اینکه خودروهای داخلی و خارجی در این ایام با کاهش قابل‌توجه قیمت مواجه شده، افزود: در دو ماه اخیر خرید و فروش خودروهای خارجی به دلیل کاهش قدرت خرید مردم تا حدود 80 درصد افت داشته و بازار آن به شدت راکد است. مثلاً خودرو آزرا که دو ماه قبل حدود یک میلیارد تومان بود، در حال حاضر 700 میلیون تومان فروخته می‌شود.

این فعال حوزه خودرو با اشاره به کاهش و تثبیت قیمت خودروهای ایرانی گفت: مثلاً خودرو دنا پلاس با قیمت 112 میلیون تومان، اکنون 100 تومان معامله می‌شود، پژو 207 از 116 به 110 میلیون تومان رسیده، پژو 207 صندوق‌دار اتومات که حدود 140 میلیون تومان فروخته می‌شد، اکنون 116 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

قندی با بیان اینکه کارخانه‌های خودروسازی همچون گذشته قادر به فروش اقساطی نیستند،ادامه داد: شرکت سایپا تا 1.5 سال قبل فروش اقساطی داشت اما اکنون چنین امکانی مهیا نیست بنابراین بازار خودروی ایرانی و خارجی در رکود است.در صورت تداوم نرخ دلار، بازار خودرو با کاهش قیمت و همچنین رکود بیشتر مواجه خواهد شد.

وی درباره تفاوت فاحش قیمت اعلام شده از سوی کارخانه‌ها با بازار گفت: شاید دلالان در خارج از کارخانه‌های خودروساز به دنبال خرید ارزان و فروش بالا باشند اما امکان اینکه کارخانه‌ها خودرو را به صورت آزاد در بازار بفروشند، وجود ندارد.متأسفانه سایپا هنوز نتوانسته به تعهدات برای تحویل خودروهای ساندرو و استپ وی عمل کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان دلیل دیگر رکود بازار خودرو را خریدهای بی‌رویه مردم در نوسانات نرخ ارز برای کسب سرمایه بیشتر اعلام کرد و گفت: در آن زمان سرمایه زیادی برای خرید خودروهای خارجی از سوی مردم به بازار سرریز شد تا در وقت گرانی خودرو بفروشند.یکی دیگر از دلایل کاهش نرخ خودرو و رکود فعلی بازار این است که سایپا معمولاً در اوایل بهمن‌ماه محصولات جدید را عرضه می‌کند و مردم منتظر این خودروها هستند.

قندی درباره قیمت فعلی برخی از خودروهای ایرانی گفت: اکنون پراید صفر حدود 35 میلیون تومان، پراید 111 حدود  38 میلیون تومان، سمند 60 میلیون تومان، رانا بین 59 تا 60 میلیون تومان، ال90 پارس‌خودرو 86 میلیون تومان و پژو 206 حدود 60 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.بازار خرید و فروش خودروهای دست‌دوم به دلیل ارزان‌تر بودن پررونق‌تر از بازار خودروهای صفرکیلومتر است و خریدار زیادی دارد اما متأسفانه خودروی دست‌دوم باکیفیت در بازار کمتر است.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها