• کد خبر: ۲۶۶۶۴
  • تعداد بازدید: ۱۴۷

دامنه نوسان پویا در دستور کار است

مدیرعامل شرکت بورس تهران با پیش بینی ظرفیت رشد بازار گفت: دامنه نوسان پویا در دستور کار است اما در پلتفرم معاملاتی فعلی این امکان وجود ندارد که امید می رود با بهبود شرایط تغییر انجام‌ شود.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از سنا، علی صحرایی در صبحانه کاری کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران با بیان اینکه مجموعه بازار سرمایه در کانون نهادهای سرمایه گذاری خلاصه شده و همه فعالین با این کانون در ارتباط هستند، گفت: سعی کردیم همواره از نظرات کانون نهادها و کانون کارگزاران بهره برداری کنیم.

وی با بیان اینکه ارزش بازار امروز به ۶۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده، افزود: شاخص بورس تهران از ابتدای سال تاکنون ۶۷ درصد رشد داشته و جایگاه  شاخص بورس تهران و فرابورس از نظر رشد در منطقه رتبه اول است.طی سال ارزش معاملات بورس ها رشد قابل توجهی داشته و شاخص نقدشوندگی بازار سرمایه نیز افزایش داشته است.

این مقام مسئول راه اندازی ابزار آتی سبد سهام را یکی از اقدامات مهم  سال جاری دانست و گفت: برای راه اندازی این ابزار تلاش بسیاری شد و اکنون تنها با گذشت دو هفته از شروع فعالیت آن ارزش معاملات در این روش داد و ستد به ۱۷ میلیارد تومان رسید که آمار بسیار خوبی است. انتظار داریم همه مجموعه ها و فعالین بازار سرمایه به سمت استفاده از این ابزار حرکت کنند.

صحرایی ادامه داد: در این روش علاوه بر هزینه مالیاتی کمتر، پوشش ریسک بیشتری رقم می خورد. اکنون ابزارهای کلاسیک در بازار سرمایه تقریبا کامل شده، اگر فروش استقراضی نیز وارد شود دیگر همه ابزار های کلاسیک در دسترس فعالین بازار سرمایه است. از سوی دیگر در بازار بدهی هم ابزار های اسلامی راه اندازی شده و در این زمینه پیشرو هستیم.حدود ۶۰ درصد از حجم معاملات در دنیا مشابه معاملات آتی سبد سهام است.

وی درخصوص وضعیت معاملات گفت:۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی به شرکت های بورسی اختصاص دارد. حجم داد و ستد فعالین حقیقی بازار به ۵۱ درصد خرید و ۴۹ درصد فروش رسیده و این اتفاق خوبی برای بازار است. اکنون میانگین نسبت P/E مربوط به سی شرکت برتر بورس، ۴.۷ مرتبه است و این نشان از ظرفیت رشد بازار دارد.

مدیرعامل شرکت بورس با تاکید بر اینکه برای توسعه بازار به فرهنگ سازی و ارتقای سواد مالی نیاز داریم، گفت: انتظار داریم افرادی که علم دارند با افراد عادی عملکرد متفاوتی داشته باشند البته اکنون از فضای هیجانی عبور کرده ایم و این نشانه ای از بلوغ بازار است.

صحرایی به سایر اقدامات توسعه محور در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: تقویت تالارهای منطقه ای و فعالیت  ۱۰۸  کارگزار با حدود ۱۷۰۰ ایستگاه  دسترسی سراسری به بازار سرمایه ایجاد کرده است. نقدشوندگی از چالش های مهم بازار بود که با توسعه ابزارها و بازارگردانی بهبود قابل توجهی داشت، دستور العمل ها اصلاح و زیرساخت ها تقویت شد و به رغم تحریم ها و فشار ها توسعه سامانه معاملات دنبال می شود.

وی افزود: با این وجود زیر ساخت ها هنوز برای جمعیت ۸۰ میلیونی کافی نیست و باید با استانداردهای بین المللی منطبق باشیم. در حوزه شفافیت های اطلاعاتی نیز تلاش زیادی شده و همچنان این راه ادامه دارد.دامنه نوسان پویا در دستور کار است اما در پلتفرم معاملاتی فعلی این امکان وجود ندارد که امید می رود با بهبود شرایط تغییر انجام‌ شود.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها