• کد خبر: ۲۶۶۹۱
  • تعداد بازدید: ۱۹۲
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد:

عرضه مستمر نفت در بورس، ضرورت اقتصادی کشور

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه جلوگیری از فروش نفت یکی از مهمترین محورهای تحریم آمریکا علیه ایران است گفت: برای مدیریت کردن شرایط ظرفیت فروش نفت را از جایگاه دولت یعنی وزارت نفت جدا کردیم و باید این کار را ادامه دهیم.


محمدرضا پور ابراهیمی به خبرنگارعصر مالی گفت: زمانی که در شورایعالی بورس حضور داشتم یعنی هشت سال قبل مصوب شد بورس نفت راه اندازی شود. راه اندازی بورس نفت با این هدف به تصویب رسید که فرآیند فروش نفت از دولت جدا و به بخش خصوصی منتقل شود تا اگر با تحریم مواجه شدیم بتوانیم شرایط را مدیریت کنیم.

به گفته پور ابراهیمی در آن زمان دولت و ساختار سنتی وزارت نفت در مقابل فروش طلای سیاه توسط بخش خصوصی مقاومت کرد، اما بهر حال باید پذیرفت که ظرفیت فروش نفت توسط بخش خصوصی می تواند به اقتصاد کشور کمک کند.

پورابراهیمی با بیان اینکه  با حضور بخش خصوصی تحریم هایی که در ارتباط با نهادهای دولتی انجام می شود، کمرنگ خواهد شد، گفت: عرضه نفت خام در بورس انرژی باید از سال‌ ها قبل به شکل مستمر انجام می‌شد و اکنون که دوباره طلسم آن شکسته شده تعلل در استمرار عرضه از سوی کمیسیون اقتصادی پیگیری می شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود: عرضه نفت در بورس انرژی با هدف افزایش شفافیت، ورود بخش خصوصی به این صنعت و مدیریت فضای تحریم صورت گرفته و در شرایط فعلی آنچه اهمیت دارد عرضه مستمر طلای سیاه در بازار سرمایه کشور است.

پورابراهیمی ابراز امیدواری کرد در روزهای آینده شاهد عرضه بیشتر نفت در بازار سرمایه باشیم و گفت: در جلساتی که با مدیران بازار سرمایه داشتیم، آنها اعلام کردند نمایندگانی از طرف سفارت‏خانه ‌‏ها آماده خرید نفت از بورس هستند و عزم کمیسیون اقتصادی مجلس نیز بر استمرار عرضه نفت در بورس است. 

نماینده خانه ملت ضمن اشاره به اینکه مجوز لازم از سران سه قوه اخذ شده تا 3 میلیون بشکه نفت در بورس به صورت 100 درصد ریالی به فروش برسد، ادامه داد: هرچند این شرایط را قرار دادیم تا اگر خریداری می خواهد 100 درصد ریالی پرداخت کند، این امکان وجود داشته باشد اما فروش نفت براساس ارز بیشتر به نفع کشور است و ارز بیشتری دراختیار دولت قرار می گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: ممکن است عرضه نفت در بورس با مشکلاتی رو به رو باشد اما با گذشت زمان و استمرار در عرضه معایب برطرف می شود.  

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها