• کد خبر: ۲۷۳۴۲
  • تعداد بازدید: ۲۰۶

اعلام نرخ تورم تولیدکننده بخش صنعت در فصل پاییز سال جاری

مرکز آمار نرخ تورم تولیدکننده بخش صنعت در فصل پاییز سال جاری را معادل ۴۷.۳ درصد اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"، بنا بر گزارش مرکز آمار درصد تغییرات متوسط شاخص کل بخش صنعت در چهار فصل منتهی به پاییز سال 97 نسبت به متوسط شاخص در مدت مشابه سال گذشته معادل 47.3 درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به تابستان (32.9 درصد)، افزایش داشته ­است.

شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در فصل پاییز 97 به عدد 420.4 رسید که نسبت به شاخص فصل گذشته (340.3)، 23.5 درصد و شاخص فصل مشابه سال قبل (242.7)، 73.2 درصد افزایش داشته ­است.

شاخص قیمت تولیدکننده در زیر بخش صنایع تولید زغال سنگ - پالایشگاه‌های نفت با 47.5 درصد افزایش نسبت به فصل قبل از عدد 324 به 478 رسید و بیشترین تاثیر در افزایش شاخص کل فصل پاییز را داشته ­است.

شاخص قیمت تولیدکننده وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم تریلر با 14.7 درصد، صنایع محصولات شیمیایی با 26.5 درصد، صنایع مواد غذایی و آشامیدنی با 11.7 درصد، تولید سایر محصولات کانی غیر فلزی با 14.2 درصد، تولید ماشین‌آلات و تجهیزات طبقه‌‌بندی‌نشده در جای دیگر با 30.0 درصد و ماشین‌آلات و دستگاه‌های مولد و انتقال برق با 20.7 درصد افزایش نسبت به فصل قبل، بیش­ترین تاثیر را در افزایش شاخص صنعت داشته‌اند.

تغییرات قیمتی در سایر بخش‌ها نشان‌دهنده آن است که شاخص قیمت تولیدکننده فلزات اساسی با 9 درصد کاهش نسبت به شاخص فصل قبل تنها زیربخش صنعتی بوده که تاثیر کاهشی در شاخص کل فصل پاییز داشته ­است.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها