• کد خبر: ۲۷۴۰۷
  • تعداد بازدید: ۱۷۴

بررسی وضعیت معاملات امروز بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار در بازار امروز با 141 واحد افزایش تحت تاثیر معاملات مثبت "فملی"، "وغدیر"، "وبملت" و "کگل" توانست حرکت خود در مدار افزایشی را حفظ کند.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"، در روز جاری شاهد معاملات با احتیاط سهامداران مخصوصا در گروه‌های بزرگ بازار با توجه به روند صعودی پیش آمده در بازارهای جهانی بودیم.

شاخص کل بورس اوراق بهادار با 141 واحد افزایش به رقم 158 هزار و 535 و شاخص کل فرابورس ایران با 12 واحد افزایش به 1934 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز امروز بار دیگر در مسیر افزایشی حرکت کرد و با رشد 169 واحدی همراه شد.

افزایش شاخص هم وزن و استقبال از کوچک‌ترهای بازار به دلیل احتیاط به وجود آمده در میان سهامداران رقم خورد. افزایش قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی و رسیدن قیمت آنها به رقم‌هایی که چندماهی بود به چشم نخورده بود سبب شده است تا آن دسته از فعالان هیجانی بازار باز هم از روی اتفاقات مثبت مقطعی تصمیم گیرند و دلایل بنیادی خرید یا فروش یک سهم به حاشیه رانده شود.

بازارهای جهانی در چه وضعیتی هستند؟

 پس از آنکه روند مثبت و رو به رشد کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی طی چند روز گذشته ادامه یافت امروز شاهد ضعف اندک در قیمت‌ها بودیم. شاخص دلار در روز جاری افزایش 0.27 درصدی داشت و این امر سبب شد تا قیمت کالاها در بازارهای جهانی با ضعف رو به رو شوند. هم چنین موجودی ‌های انبار بورس فلزات لندن نیز امروز افزایش یافت و زمینه‌ای برای کاهش قیمت شد.

قیمت روی در روز جاری به 2725 دلار در هر تن رسید و نسبت به رقم 2800 دلاری که این فلز در دو روز گذشته تجربه کرد کاهش 2.5 درصدی را نشان می‌داد. عمده دلیل کاهش قیمت این فلز به افزایش 200 تنی موجودی این فلز در LME برمی‌گردد.

نوسان جزء جدانشدنی بازارهای پویا به شمار می‌رود، کاهش قیمت در یک روز را نمی‌توان مقدمه‌ای برای شروع روند نزولی دانست بلکه این اتفاقات به عنوان روال طبیعی در بازارهای مالی شناخته می‌شود.

در روز گذشته حجم گسترده‌ای از معاملات در نمادهای وابسته به سرب و روی انجام گرفت اما امروز از حجم معاملات این سهم‌ها کاسته شد.

تحلیل‌گران معتقدند روی، سرب و مس در بازه کوتاه مدت و میان‌مدت می‌توانند افزایش قیمتی داشته باشند و به ترتیب در کانال‌های قیمتی بیش از 2700، 2000 و 6000 دلار قرار خواهند گرفت. در نتیجه به سودآوری این سهم‌ها در کوتاه مدت می‌توان امیدوار بود.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها