• کد خبر: ۲۷۴۲۰
  • تعداد بازدید: ۴۹۸

عرضه اولیه 60 میلیون سهم از سهام شرکت کشت و دامداری فکا در 24 بهمن‌ماه

در آخرین روز کاری هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم معاونت بازار فرابورس ایران از عرضه اولیه 60 میلیون سهم از سهام شرکت کشت و دامداری فکا در 24 بهمن‌ماه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از فرابورس ایران، هفته آتی دوازدهمین عرضه اولیه فرابورس ایران در سال ۹۷ رقم می‌خورد که در این عرضه دامنه قیمتی هر سهم «زفکا» از ۸۲۰۰ تا ۸۳۰۰ ریال و حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۶۰۰ سهم در نظر گرفته شده است.

مدیر این عرضه شرکت کارگزاری صبا تامین بوده و متعهد خرید نیز صندوق اختصاصی بازارگردانی صبا گستر نفت و گاز تامین است که خرید ۵۰ درصد از سهام قابل عرضه در عرضه اولیه را متعهد شده است.

علاوه بر دوازدهمین عرضه اولیه امسال فرابورس، خبر در پیش رو بودن پذیره‌نویسی اوراق منفعت هواپیمایی شرکت ماهان از دیگر رویدادهای مهم هفته منتهی به ۱۹ بهمن‌ماه بود.

بر این اساس، شرکت هواپیمایی ماهان به منظور استفاده از بخشی از منافع ناشی از قراردادهای اجاره (فول چارتر) در نظر دارد تعداد یک میلیون ورقه منفعت به ارزش یک هزار میلیارد ریال را پذیره‌نویسی کند.

پذیره‌نویسی این اوراق در نماد «ماهان۰۱» از سه‌شنبه ۲۳ بهمن‌ماه آغاز می‌شود و تا سه روز کاری یعنی تا شنبه ۲۷ بهمن‌ماه ادامه می‌یابد.

نرخ اوراق منفعت هواپیمایی ماهان ۱۶ درصد سالانه تا سررسید تعیین شده که مواعد پرداخت اجاره‌بها هر سه ماه یک‌بار است. مدت این اوراق نیز ۴۸ ماهه است یعنی در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۱ سررسید خواهد شد.

شرکت تامین سرمایه نوین، متعهد پذیره‌نویسی اوراق منفعت هواپیمایی شرکت ماهان و همچنین بازارگردان آن بوده و از دیگر ارکان این پذیره‌نویسی می‌توان به بانک تجارت به عنوان ضامن، موسسه حسابرسی تامین و همکاران به عنوان حسابرس و شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین به عنوان عامل فروش اشاره کرد.

رشد ۵۰ درصدی ارزش مبادلات فرابورس

نگاهی به دادوستدهای فرابورس در هفته منتهی به نوزدهم بهمن‌ماه نشانگر آن است که معاملات هفتگی فرابورس ایران با دادوستد ۴ هزار و ۲۳۶ میلیون ورقه به ارزش ۳۰ هزار و ۲۰۱ میلیارد ریال پایان یافت که این ارقام با رشد ۷ و ۵۰ درصدی حجم و ارزش معاملات همراه بود.

در این هفته تمام بازارهای فرابورس ایران با رشد حجم و ارزش مبادلاتشان نسبت به هفته قبل مواجه شدند، به جز بازار دوم که با کاهش ۴ و ۸ درصدی این متغیرها روبه‌رو شد. بر این اساس بازار دوم میزبان نقل‌وانتقال یک هزار و ۷۳۷ میلیون سهم به ارزش ۴ هزار و ۵۰۵ میلیارد ریال بود.

در بازارهای اول و پایه به‌ترتیب ۴۶۸ و ۱۹۰۸ میلیون سهم به ارزش ۱۴۰۷ و ۵۰۶۲ میلیارد ریال دست به دست شد. در این دو بازار روند رو به رشد معاملات نسبت به هفته منتهی به ۱۲ بهمن‌ماه را شاهد بودیم و حجم مبادلات در بازارهای اول و پایه به ترتیب ۲۴ و ۱۴ درصد و ارزش این دادوستدها ۱۳ و ۲۸ درصد افزایش یافت.

شاخص کل فرابورس ایران نیز با تغییر نه چندانی نسبت به هفته پیشین در ارتفاع یک هزار و ۹۳۴ واحدی تثبیت شد و بازدهی آیفکس از آغاز سال ۹۷ همچنان ۷۶ درصد است.

بررسی معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نیز نشان می‌دهد اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن رشد حجم و ارزش معاملات را نسبت به هفته پیشین به ثبت رسانده‌اند. به این ترتیب در این بازار ۱۹ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۱۷ هزار میلیارد ریال خریدوفروش شد که با افزایش ۹۶ و ۱۰۲ درصدی حجم و ارزش همراه بود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز تغییر مالکیت ۱۰۳ میلیون ورقه به ارزش یک هزار و ۸۹۹ میلیارد ریال را تجربه کردند که نسبت به هفته قبل بیش از ۱۶ و ۳۹ درصد افزایش در حجم و ارزش معاملات ETFها را نشان می‌داد.

همچنین اوراق تسهیلات مسکن افزایش ۲۶ و ۳۲ درصدی حجم و ارزش دادوستدها را به همراه داشتند به ‌طوری که خریداران و فروشندگان این اوراق، معامله ۵۲۰ هزار ورقه تسه به ارزش ۲۹۸ میلیارد را به ثبت رساندند.

در همین حال هفته گذشته ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه و SME به تفکیک صنایع فرابورسی به رقم ۱۰ هزار و ۵۹۵ میلیارد ریال رسید که گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی بیشترین سهم را در اختیار گرفتند.

از رویدادهای مهم هفته منتهی به نوزدهم بهمن‌ماه، تامین مالی ۱۰ هزار میلیارد ریالی صنعت نفت از طریق اوراق ۱۹ درصدی منفعت در فرابورس ایران بود که از طریق پذیره‌نویسی اوراق منفعت شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس رقم خورد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها