• کد خبر: ۲۷۴۲۱
  • تعداد بازدید: ۱۳۱

ضعف تقاضا در بورس امروز

معاملات امروز بازار سرمایه با روندی کم حجم و کم رمق در جهت مثبت آغاز شد اما این کم رمقی در پایان به کاهش ناچیز شاخص کل بورس اوراق بهادار منجر شد.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"، شاخص کل بورس اوراق بهادار در بین التعطیلین با کاهش اندک 67 واحدی بر روی رقم 158 هزار و 467 متوقف شد. شاخص کل فرابورس نیز با افت 1 واحدی بر روی رقم 1933 به کار خود پایان داد. مجموع داد و ستدهای روزجاری در حجم حدود 1 میلیارد و 690 میلیون سهم و به ارزش 642 میلیارد تومان انجام گرفت.

با توجه به تعطیلی فردا پیش بینی می‌شود روند بی رمق بازار در سراسر هفته جاری ادامه داشته باشد و انتظار معاملات پر رونقی از بازار در هفته جاری وجود ندارد.

نبود تقاضا قرمزی بازار را به دنبال داشت 

افزایش عرضه‌ها در نبود تقاضای قدرتمند در نمادهای بزرگتر بورسی، روند معاملات را از نیمه بازار به طور کلی معکوس نمود. روند کلی خرید و فروش‌ها با تاثیرپذیری از منفی شدن معاملات نمادهای بزرگتر و فاصله گرفتن قیمت آخرین معامله از قیمت پایانی با عرضه‌های بیشتری مواجه شده و شاهد منفی شدن آخرین قیمت‌ها در گروه‌های بانکی، خودرویی، فلزات اساسی، شیمیایی و فرآورده‌های نفتی بودیم. قیمت‌های پایانی مثبت سهام برخی از این شرکت‌ها مانند سیمانی‌ها منجر به عدم تاثیرپذیری شاخص کل از ریزش نسبی قیمت‌ها شد. افزایش ارزش معاملات در ساعات پایانی ربطی به معاملات خرد نداشت و بیشتر تحت تاثیر ارزش جابجایی بلوکی در نمادهای «فخوز2» و «خاهن2» به ارزش مجموعا 130 میلیارد تومان بود. 

بالا گرفتن ریسک نقدشوندگی در بازار پایه

در روزهای انتهایی هفته اخبار و شایعاتی در رابطه با محدود شدن روزهای معاملاتی نمادهای مندرج در تابلوی «ب» و «ج» بازار پایه قوت گرفته است. از اوایل پاییز سال جاری فرابورس در پی ایجاد تغییراتی برای کاستن از موج‌های سفته‌بازانه در این بازارها بود و از همان زمان نیز کاستن از قدرت نقدشوندگی سهام این گروه به عنوان یکی از راهکارها برای مانع شدن از ورود پول داغ به این گروه‌ها مطرح می‌شد.

بنا به برخی اخبار، شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس تصمیم به اعمال برخی تغییرات در مکانیزم معاملاتی این گروه از نمادها را تایید کرده، با این حال محدودیت زمانی معاملات همچنان مورد تایید قرار نگرفته است.

با این وجود اخبار و شایعات سبب شده است تا اکثر نمادهای این تابلوها تحت فشار ملموس فروش قرار بگیرند. با این حال روند صعودی در رابطه با برخی نمادهای تابلوی «ب» نیز قابل‌ملاحظه است.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها