• کد خبر: ۲۷۸۱۱
  • تعداد بازدید: ۲۸۴۰
نگاهی بنیادی به روند سهام؛

رشد فروش قزوین

سهام شناور قند قزوین در بورس ۳۱ درصد است و بتای این شرکت ۰٫۴۸ است که حاکی از همراهی کمتر روند قیمتی سهام شرکت با شاخص کل بازار سرمایه است.

قند قزوین یکی از شرکت های بزرگ تولیدکننده ی شکر در کشور است. سهامدار عمده این شرکت، بازرگانی پویا گستر دنیا با سهم ۶۷٫۱% و صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان ۲٫۷% است. این شرکت در یک سال گذشته بازدهی ۱۰۳% برای سهامداران خود به ارمغان داشته است و میانگین حجم معاملات آن در ۳۰ روز اخیر یکمیلیون سهم بوده است.

پی بر ای شرکت برابر با ۷٫۲۵ است که پایین تر از صنعت با میانگین ۸٫۹۶ است و نسبت ارزش بازار به فروش شرکت ۱٫۱۲ می باشد که اندکی بالاتر از صنعت برابر با ۱٫۰۷ است.

این شرکت در بهمن ماه فروش را مبلغ ۳۰۴ میلیارد ریال گزارش کرده است که نسبت به دی ماه رشدی ۱۰۹ درصدی داشته است، در حالی که فروش شرکت در آذر ماه برابر با ۱۸۹ میلیارد ریال و در ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۷ برابر با ۱،۷۶۴ میلیارد ریال بوده است. این شرکت در دوره ی یازده ماهه سال ۱۳۹۷ فروش را به مبلغ ۲،۲۱۴ میلیارد ریال گزارش کرده است که معادل ۱۰۰% از فروش پیش بینی شرکت برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ است.

قندر قزوین در دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۷ با سرمایه ی ۳۳۰ میلیارد ریال به ازای هر سهم ۷۲۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به دوره ی مشابه سال گذشته رشدی ۱۲۵درصدی را نشان می دهد و معادل ۹۶ درصد از سود دوره ی ۱۲ ماهه شرکت در سال مالی گذشته است.

با توجه به روند مناسب فروش شرکت حال به بررسی جزئیات عملیاتی شرکت می پردازیم:

فروش

این شرکت در دوره ی ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۷ فروش را به مبلغ ۱،۷۶۴ میلیارد ریال گزارش کرده است و فروش شرکت در دوره ی ۱۱ ماهه به ۲،۲۱۴ میلیارد ریال می رسد در حالی که فروش شرکت برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ به رقم ۲،۱۹۲ میلیارد ریال بوده است.

ترکیب فروش شرکت در دوره یازده ماهه به شرح زیر است:

مطابق نمودار بالا شکر سفید بهاره سهمی 63% و شکر سفید پاییزه سهمی 19% در ترکیب فروش شرکت دارد. یارانه ی تولید نیز سهمی اندک در ترکیب درآمد شرکت دارد که ناشی از ناشی از مابه التفاوت قیمت فروش 14،449 تن شکر تولیدی پایان سال 1396 به ازای هر کیلوگرم 1،780 ریال در سال مالی 1397 منظور شده است و برای شکر تولیدی از چغندر قند پاییزه نیز یارانه در نظر گرفته نشده است. همچنین پیش بینی ها حاکی از احتمال واردات شکر در سال 98 است که این مسئله می تواند منجر به شناسایی درآمد حاصل از تصفیه شکر خام بشود.

گفتنی است شرکت از محل شکر سفید پاییزه در ماه های آبان، آذر، دی و بهمن فروشی شناسایی نکرده است و فروش این محصول عمدتا در شش ماهه ی ابتدایی سال بوده است. این شرکت در یازده ماه از سال مالی 97 موفق به فروش 35،064 تن شکر سفید بهاره و 14،584 تن شکر سفید پاییزه شده است که البته فروش سه ماه ابتدایی شکر، به صورت تفکیک نشده گزارش شده است. شرکت برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 1397 فروش شکر را 57،801 تن پیش بینی کرده و در 11 ماهه 60،787 تن فروش شکر حاصل از چغندر گزارش کرده است که معادل 105 درصد از پیش بینی است.

مبلغ فروش ماهانه ی شرکت به شرح زیر است:

با توجه به نمودار بالا فروش شرکت در بهمن ماه رشد قابل توجهی داشته است. این افزایش ناشی از رشد 149% مقدار فروش شکر چغندر بهاره همراه با رشد 4% این محصول بوده است. این شرکت تفاله خشک را نیز با 103% افزایش مقدار فروش و 4% کاهش نرخ فروش گزارش نموده است. همچنین لازم به ذکر است که بررسی گزارشات شرکت در سال های اخیر از رشد فروش شرکت در سه ماهه پایانی سال حکایت دارد و رشد فروش با وجود عملکرد بسیار خوب در بهمن ماه، تعجب آور نیست.

نرخ فروش

نرخ فروش محصولات اصلی شرکت در سنوات اخیر به شرح زیر است:

مطابق جدول بالا نرخ فروش فرآورده های جانبی تولید شکر نسبت به میانگین 10 ماهه سال 1397 رشد قابل توجهی یافته است و این شرکت، شکر سفید چغندری بهاره را با 4% افزایش نسبت به دی ماه به رقم 32،707 ریال در هر کیلوگرم به فروش رسانده است.

البته لازم به ذکر است که نرخ فروش محصولات (شکر سفید) توسط سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان با نرخ سی هزار ریال برای ھر کیلوگرم شکر در سال مالی ١٣٩٧ اعلام شده است

بهای تمام شده

شرکت در دوره ی 9 ماهه منتهی به 30 آذر 1397 بهای تمام شده را به مبلغ 1،455 میلیارد ریال گزارش کرده است که نسبت به دوره ی مشابه سال گذشته 46% افزایش داشته است. این شرکت حاشیه سود ناخالص را برای دوره ی 9 ماهه فعلی برابر با 17.5% گزارش کرده است در حالی که در دوره ی مشابه سال گذشته این نسبت برابر با 8.1% بوده است و برای 12 ماهه منتهی به سال مالی 1396 برابر با 15.3% بوده است. از دلایل رشد حاشیه سود ناخالص شرکت می توان به فروش موجودی کالا و رشد نرخ های فروش اشاره کرد.

ترکیب بهای تمام شده ی شرکت در 9 ماهه ابتدایی سال 1397 به شرح زیر بوده است:

مطابق نمودار بالا مواد مستقیم مصرفی سهمی 82% را به خود اختصاص داده است که عمدتا ناشی از مصرف چغندر است. شرکت در دوره ی 9 ماهه منتهی به 30 آذر ماه 1397 نرخ مصرف هر تن چغندر را 2،887 ریال گزارش کرده است. لازم به ذکر است که نرخ خرید مواد اولیه (چغندر قند) توسط دولت اعلام شده است که برای ھر کیلوگرم چغندر قند ۲.۷۱۲ ریال مبنای محاسبه عیار ١۶ بوده و ۴١٠ ریال ھزینه حمل دولتی اضافه می شود.

گفتنی است قیمت پیشنهای خرید تضمینی چغندر قند برای سال زراعی 98-97 با 9درصد افزايش نسبت به قيمت سال قبل، 3403 ريال، قيمت خريد تضميني چغندر قند پاييزه را با10 درصد افزايش نسبت به سال گذشته 3338 ريال اعلام شده بود.

سایر نکات:

  • مطالبات شرکت در دوره ی 9 ماهه منتهی به 30 آذر 1397 نسبت به 29 اسفند 1396 با 6 درصد رشد گزارش شده است که این افزایش ناشی از عدم وصول مطالبات سنوات قبل از دولت بابت یارانه فروش شکر است.
  • موجودی مواد و کالای شرکت با کاهش گزارش شده است که عمدتا ناشی از فروش موجودی های کالا است.
  • هیئت مدیره ی شرکت برنامه تقسیم سود 70% را برای سال 1397 در برنامه دارد.

نتیجه گیری

این شرکت در سال مالی 97 در فصول بهار و پاییز کشت چغندر داشته است که اتفاق بسیار خوبی برای شرکت است و شکر سفید چغندر بهاره در فروش شرکت سهمی 63% و پاییزه نیز سهمی 19% از مجموع فروش شرکت به خود اختصاص داده اند. این شرکت در سال مالی 97 موفق به فروش موجودی خود شده است و موجودی مواد و کالای شرکت از 578 میلیارد ریال به 331 میلیارد ریال رسیده است.

با توجه به احتمال حذف دلار 42،000 ریالی از نرخ گذاری قند و شکر و واردات احتمالی شکر در سال آتی انتظار آن می رود که نرخ های فروش شرکت های تولیدکننده ی قند و شکر در سال آتی با رشد همراه باشند، امری که مستوجب چشم انداز مثبت به این صنعت شده است. همچنین شرکت در بهمن ماه فروش را با رشد قابل توجه 109% نسبت به دی ماه گزارش نموده است و در 11 ماهه موفق به پوشش 105% از پیش بینی سال 97 شده است.

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها