• کد خبر: ۲۸۰۸۵
  • تعداد بازدید: ۳۳۵

شرکت سرمایه گذاری تاپیکو در 9 ماه منتهی به بهمن 97، درآمد عملیاتی ساخته است

شرکت سرمایه گذاری تاپیکو در 9 ماه منتهی به بهمن 97، مبلغ 256 میلیارد تومان درآمد عملیاتی ساخته است که از این میزان درآمد مبلغ 142 میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرده است. با شناسایی این میزان سود خالص، زیان خالص 16 میلیارد تومانی شرکت در 9 ماهه 96 از بین رفته و به سود خالص تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"، شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با نماد تاپیکو در زمینه سرمایه گذاری در سهام شرکت‌ها و فعالیت شرکت‌های فرعی که عمدتا در زمینه صنایع پتروشیمیایی، شیمیایی و فرآورده های فرعی آن‌ها می باشد، فعالیت دارد. به طوری که 81 درصد از سرمایه‌گذاری شرکت در صنعت مواد و محصولات شیمیایی می‌باشد. این شرکت در فعالیت 9 ماهه منتهی به بهمن 96 مبلغ 204 میلیارد تومان درآمد عملیاتی ساخته است. درآمد عملیاتی شرکت در 9 ماهه سال جاری با 26 درصد (معادل 52 میلیارد تومان) رشد به 256 میلیارد تومان در 9 ماهه سال جاری رسیده است.

بررسی روند سودآوری شرکت

روند سودآوری تاپیکو نشان می‌دهد سود عملیاتی شرکت در 9 ماهه سال 96 مبلغ 194 میلیارد تومان بوده است که در 9 ماهه سال جاری با رشد 25 درصدی به 244 میلیارد تومان رسیده است. شرکت در 9 ماهه 96 مبلغ 16 میلیارد تومان زیان خالص شناسایی کرده است که در سال جاری با رشد 998 درصدی به 142 میلیارد تومان رسیده است، همچنین در 9 ماهه 96، به ازای هر سهم زیان 2 ریالی شناسایی کرده است که در این بخش نیز با رشد 950 درصدی به 17 ریال در 9 ماهه سال جاری رسیده است. بنابراین روند سودآوری شرکت در سال جاری مثبت ارزیابی می‌شود.

محصولات اثرگذار بر روند سودآوری شرکت

هلدینگ تاپیکو با دراختیار داشتن 30 شرکت مدیریتی و وابسته اصلی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع تایر و سلولزی در حال فعالیت می باشد. بنابراین تغییر در روند هریک از شرکت‌ها به تبع تغییر در روند فروش و یا نرخ فروش هریک از محصولات می‌تواند موجب تغییر در سودآوری شرکت شود. به طور مثال متانول یکی از محصولات پتروشیمی فن‌آوران می‌باشد که تغییر نرخ جهانی متانول می‌تواند به بهبود و سودآوری شرکت پتروشیمی فن‌آوران و در نتیحه موجب افزایش بازدهی تاپیکو گردد. در ادامه شرکت‌های سرمایه‌گذاری شده و محصولات مهم که می‌توانند بر روند سودآوری تاپیکو اثرگذار باشند، اشاره شده است.

بنابراین با توجه به شرکت‌ها و محصولات مهم و اثرگذار ارائه شده، در شرایط کنونی اقتصاد داخلی کاهش قیمت نفت و رشد پایین اقتصادی، عدم ثبات سیاسی و بالا بودن ریسک تجاری در منطقه، نوسانات نرخ ارز و در نتیجه ایجاد مشکلات برای تامین اعتبار طرح‌ها، اثرات تحریمی و کاهش صادرات و در نهایت افزایش نرخ خوراک و مواد اولیه و وجود محدودیت در نرخ فروش برخی از محصولات به دلیل قرارگیری در شمولیت سازمان حمایت از مصرف کنندگان از چالش‌هایی از که می‌تواند روند درآمدی شرکت‌های زیرمجموعه تاپیکو را با مشکل مواجه کند. که در نهایت اثرات منفی این موضوع می‌تواند به صورت کاهش درامد عملیاتی شرکت منجر شود.

تاپیکو به علت فعالیت در دامنه متنوعی از صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، لاستیک و سلولزی، سهم بالای بازار و امکان بهره‌مندی از ظرفیت‌های متنوع شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، مزیت رقابتی فراوانی دارد که از این میان می‌توان به تنوع پرتفوی شرکت در پتروشیمی‌ها دانست که حاشیه امنی برای عملکرد آتی شرکت به شمار می‌رود. چراکه سبد کلی محصولات هلدینگ تاپیکو در صنعت پتروشیمی (در بردارنده 10 محصول از 12 محصول اصلی پتروشیمی) می‌باشد.

برنامه توسعه‌ای مهم

اخیراً با راه‌اندازی و شروع تولید در پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس تولید 360 هزار بشکه در روز از 5 فرآورده نفتی و با راه‌اندازی طرح متانول هفتم مرجان تولید 1650 هزار تن متانول به سبد تولیدات تاپیکو اضافه شده است، همچنین با افتتاح فاز دوم طرح پتروشیمی ایلام سالانه 460 هزار تن اتیلن و 125 هزار تن پروپیلن و نیز با افتتاح پتروشیمی جم 200 هزار تن ABS و 60 هزار تن Rubber در سال به سبد تولیدات شرکت‌های سرمایه پذیر تاپیکو اضافه خواهد شد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها