• کد خبر: ۲۸۱۱۸
  • تعداد بازدید: ۹۵

بررسی عملکرد یکساله بزرگترین بانک بورس در اکوسیستم بانکداری

عملکرد یکساله بزرگترین بانک بورس در اکوسیستم بانکداری به همراه مهمترین اقدامات انجام شده مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"، بانک صادرات به عنوان بزرگترین بانک خصوصی سال جاری را با چالشی بزرگ و وعده برنامه ریزی به سهامداران برای توقف روند افزایش زیان و خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت آغاز کرد و تا اینجای کار توانست با عبور از این بحران و دست یابی به نقطه سر به سر در هزینه و درآمد و ورود به نقطه سودآوری، دستاورد چشمگیری را حاصل کند و به نظر می رسد در پی اجرای برنامه های عملیاتی برای دستیابی به سود آوری در سال آینده خواهد بود.

عملکرد یکساله "وبصادر" در اکو سیستم بانکداری

رتبه برتر در حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط

بر اساس گزارش عملکرد هشت‌ ماهه وزارت صنعت، بانک صادرات در زمینه پرداخت تسهیلات و حمایت از کالای ایرانی و اشتغال در بنگاه‌های کوچک و متوسط، رتبه اول را در بین بانک‌های خصوصی به خود اختصاص داده است.

این بانک در آبان سال ٩٧ با پرداخت ٢٦١ فقره تسهیلات به ارزش بالغ بر ٣٧٤.٦ میلیارد تومان به این بنگاه‌ها سهم مهمی در حمایت از تولید کالای ایرانی و اشتغال ملی داشته و طی ٩ ماهه زدیک به ٢.١ هزار میلیارد تومان به بنگاه‌های کوچک و متوسط تسهیلات پرداخت کرده است.

پرداخت بیش از 15 هزار فقره تسهیلات حمایتی در بخش مسکن

این بانک طی ٩ ماه با اعطای ١٥ هزار و ٧٨٩ فقره تسهیلات به ارزش بالغ بر ٨١١.٧ میلیارد تومان برای حمایت از مسکن اقشار ویژه (خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران)، بهسازی و نوسازی مسکن روستایی، نوسازی بافت‌های فرسوده و احداث حمام در مناطق کمتر توسعه یافته روستاها تخصیص داده است.

پرداخت بیش از 94 هزار فقره تسهیلات ازدواج

"وبصادر" در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی، زمینه ازدواج ٩٤ هزار و ٤١٨ نفر را در ٩ ماه سال جاری با اعطای بیش از ١.٤ هزار میلیارد تومان وام ازدواج و تهیه جهیزیه فراهم کرده است.همچنین به‌منظور حمایت از اقشار مختلف جامعه در هشت‌ ماهه ١٢٠ هزار فقره وام قرض‌الحسنه پرداخت کرده است.

افزایش سرمایه ٢٢٣ درصدی

هیات مدیره بانک صادرات درصدد است تا سرمایه این بانک را به میزان ٢٢٣ درصد افزایش دهد. بر این اساس، پیشنهاد افزایش سرمایه اولیه شرکت از ٥.٧ به ١٨.٦ هزار میلیارد تومان از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به منظور اصلاح ساختار سرمایه و خروج از شمولیت ماده ١٤١ قانون تجارت به تصویب هیات مدیره بانک رسید و گزارش آن همزمان برای اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی به سازمان بورس ارسال شده است.

برگزیده هشتمین جشنواره نوربخش

در هشتمین جشنواره مرحوم نوربخش، سامانه تحلیل هزینه و فایده مشتریان بانک صادرات، رتبه برتر بخش سامانه‌های درون‌بانکی را به‌دست آورد. "وبصادر" به منظور افزایش رضایت مندی و خلق ارزش افزوده بیشتر برای مشتریان و همچنین صرفه جویی در زمان و هزینه آنها نسبت به ایجاد سامانه تحلیل هزینه و فایده کرده که این سامانه در حاشیه هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت در جشنواره معتبر نوربخش، رتبه برتر سامانه های دورن بانکی را به خود اختصاص داد.

پنجمین شرکت ایران در رتبه بندی سالانه

بانک صادرات در آخرین رتبه‌بندی سال 97 بر اساس نتایج به دست آمده از گزارش گروه کارشناسی رتبه‌بندی IMI-100 در بین 500 شرکت بزرگ ایران از نظر شاخص دارایی رتبه اول، بر اساس شاخص فروش رتبه پنجم، از منظر میزان اشتغالزایی رتبه دوم و بر مبنای شاخص ارزش افزوده جایگاه ششم را به خود اختصاص داد.

کاهش زیان در گزارشات 6 ماهه

کاهش 34 درصدی زیان بانک طی سال جاری  و انتظار برای تداوم این روند از دیگر مواردی است که بانک در سال 97 توانسته به آن دست یابد.بانک صادرات وعده کاهش 50 تا 60 درصدی زیان به نسبت سال 96 را داده که در عملکرد 9 ماهه این کاهش به میزان 34 درصد رقم خورده است.

زیان سال گذشته بیش از 3.5 هزار میلیارد تومان بوده که در صورت محقق شدن کاهش 50 تا 60 درصدی آن در پایان سال، به 1.75 تا 1.79 هزار میلیارد تومان کاهش خواهد یافت.تهاتر بیش از 8.5 هزار میلیارد تومان از مطالبات دولتی بانک  با بدهی به بانک مرکزی، از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار داد.

افزایش خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری

بر اساس صورت‌های مالی منتشره در سامانه کدال، درآمد تسهیلات اعطایی و سپرده‌گذاری در گزارش عملکرد 9 ماهه 15 درصد افزایش داشته که به دلیل افزایش سود سپرده‌های پرداختی به میزانی کمتر از درآمد مذکور، خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری روند مثبتی به خود گرفته و نسبت به مدت مشابه سال قبل، 188 درصد افزایش ثبت کرده است. همچنین جمع دارایی‌های بانک در پایان آذرماه به حدود 200 هزار میلیارد تومان رسیده است.

ارائه محصولات نوین بانکی

از جمله این طرح ها می توان به طرح سپهر دانش اشاره کرد که در این اقدام بیش از 110 هزار دانش‌آموز با دریافت اولین کارت بانکی از بانک صادرات، استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک را تجربه کردند.همچنین بر اساس اطلاعات منتشر شده تاکنون بیش از 17 هزار نفر از مشتریان در قالب سپرده کوتاه‌مدت طرح ٦٧ از تسهیلات این بانک با نرخ 6 درصد بهره‌مند شدند.

فروش املاک مازاد

موضوع واگذاری املاک و اموال مازاد بانک ها در جهت تحقق خروج این بنگاه های اقتصادی از موضوع بنگاه داری و اهمیت این موضوع در بحث اصلاح نظام بانکی بر کسی پوشیده نیست.در این زمینه بانک در ٩ ماهه با برگزاری ٨٥ مزایده، موفق به فروش ٣٢٨ رقبه ملک به ارزش بالغ بر 305.1 میلیارد تومان شده است.

همچنین در جهت خروج از بنگاه‌داری، اقدام به واگذاری برخی شرکت‌های غیرابزاری کرده به نحوی که سهام بانک در 12 شرکت واگذار شده و برنامه‌ریزی برای فروش هفت شرکت دیگر نیز انجام شده که این موضوع موجب افزایش خالص سود سرمایه‌گذاری‌ها خواهد شد.

وصول مطالبات کلان

بر اساس آخرین آمار منتشر شده، مسئولان بانک صادرات از وصول بیش از ٥.١ هزار میلیارد تومان از مطالبات‌کلان این بانک از ابتدای فروردین تا پایان مهر سال ٩٧ خبر می دهند.

با اجرایی شدن طرح پیمان از ابتدای شهریور  تا ٢٤ مهر سال جاری نیز، بیش از ٢.٠٥ هزار میلیارد تومان از مطالبات مدیونین دارای مانده بدهی کمتر از ١٠٠ میلیون تومان و بالغ بر ٢.٩٤ هزار میلیارد تومان از مطالبات کلان مدیونین دارای مانده بدهی بیشتر از ١٠٠ میلیون تومان با ارائه مشوق‌هایی تعیین تکلیف و وصول شده است.

عمل به مسئولیت های اجتماعی

اکنون پس از گذشت حدودا یکسال از وقوع زلزله در سرپل ذهاب،  بانک صادرات با تکمیل طرح های مختلف در این منطقه توانسته بخش مهمی از مسئولیت را در این زمینه انجام دهد که در تازه ترین اقدام با افتتاح ٧٦ واحد مسکونی دیگر توسط خیرین مدرسه‌ساز، تعداد واحدهای مسکونی تحویل داده شده به مردم در این منطقه به ١٠٨ واحد رسید.

با افتتاح ٧٦ واحد مسکونی دیگر در سرپل‌ذهاب و بهره‌برداری از ٦٠ واحد مسکونی جدید در شهر ثلاث‌باباجانی توسط خیرین، تعداد واحدهای مسکونی تحویل داده شده به مردم این دو شهر به ترتیب به  ١٠٨ واحد  و ١٠٤ واحد رسید و سایر واحدهای تعهد شده دیگر نیز تا پایان سال تحویل صاحبان آنها خواهد شد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها