• کد خبر: ۲۸۱۴۱
  • تعداد بازدید: ۳۶۳

توضیحات رئیس انجمن صنایع خوراک دام درباره حضور مدیر آلمانی ساز و کار مالی اروپا و ایران

رئیس انجمن صنایع خوراک دام درباره حضور مدیر آلمانی ساز و کار مالی اروپا و ایران در تهران و نظر عراقچی توضیح داد.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"، مجید قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام درباره حضور مدیر آلمانی ساز و کار مالی اروپا و ایران در تهران به فارس گفت:‌ شب گذشته به علت حضور فیشر مدیر ساز و کار مالی اروپا و ایران، ضیافتی در منزل سفیر آلمان برگزار شد که سفرای کشورهای اروپایی و همچنین چین و هند نیز حضور داشتند.

وی افزود: عراقچی معاون وزیر خارجه و چند نفر از بازرگانان بخش خصوصی هم در این ضیافت حاضر بودند. در این جلسه درباره شروع کار INSTEX صحبت شد. سفیر آلمان، عراقچی و فیشر هم در این جلسه صحبت کردند.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه نظر حاضرین در مورد INSTEX چه بود؟ گفت:‌ فیشر و سفرا معتقد بودند این اقدام می‌تواند منافع برجام را حفظ کند و باید این مسیر گام به گام پیش برود تا به طور کامل اجرایی شود و برنامه آنها این بود که کشورهای دیگری نیز به INSTEX ملحق شوند.

به گفته قدیری، عراقچی معاون وزیر خارجه هم به خاطر کند بودن اجرای این ساز و کار مالی، رضایت نداشت.

وی ادامه داد: کانال مالی زمانی به معنای واقعی و کاربردی راه‌اندازی می‌شود که پول به آن وارد شود و عملا این اتفاق نمی‌افتد. در واقع ما باید نفت به اتحادیه اروپا بفروشیم و به جای پول از آنها کالاهای اساسی، نهاده های دامی تولید خوراک دام، دارو و مواد غذایی که شامل تحریم‌های آمریکا نمی‌شود دریافت کنیم که همین محدودیت باعث می‌شود اروپایی‌ها به سمت کالاهای سرمایه ای و تجهیزات نفتی و امثال آن حرکت نکنند.

قدیری گفت: INSTEX شرکتی است که فعلا همتایی در ایران ندارد. ضمن اینکه بررسی ها نشان می‌دهد شرکت‌ها و بانک‌های مطرح اروپایی تمایلی برای همکاری با این کانال مالی ندارند.

وی افزود: زمان اجرای این کانال خیلی طولانی شده است. مثلا پس از ۱۰ ماه از طرح این مسئله، فیشر به ایران آمد.ضمن اینکه در داخل هم بوروکراسی پیچیده‌ای داریم. مثلا تکلیف درباره بعضی کنوانسیون‌ها که گفته می‌شود می‌توانند در این مساله تاثیرگذار باشند مشخص نشده است.

قدیری تأکید کرد: باید سیاست‌مداران اقتصادی فکری برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌جات و تولید خوراک دام و طیور داشته باشند. انتقال پولی که توسط بانک‌های چینی‌ و ترک برای ایران انجام می‌شود هزینه دارد و آنها ۱۰ درصد کارمزد می‌گیرند که این قیمت تمام‌شده محصولات وارداتی را افزایش داده و در نتیجه محصولات پروتئینی را برای مصرف‌کننده گران می‌کند.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها