• پ
  • / بازار کالا
  • چهارشنبه   ۱۳۹۷/۱۲/۲۲    ۱۲:۲۹
  • کد خبر: ۲۸۱۴۳
  • تعداد بازدید: ۴۳۰

اثر منفی سیاه نمایی در تخلفات شرکت پتروشیمی

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی با اعلام اینکه درباره تخلفات برخی سیاه نمایی شده گفت: رقم تحصیل مال نامشروع شاید به ۳۰ میلیون یورو هم نرسد.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از فارس، مهدی شریفی نیک‌نفس در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: تحلیل‌ها درباره تخلف در صادرات محصولات پتروشیمی و سوء‌استفاده برخی افراد، نوعی سیاه‌نمایی است که در مقابل رقبا در بازارهای جهانی ایران را دچار مشکل می‌کند.

وی افزود: در سال‌های ۸۹، ۹۰ و ۹۱ براساس ماموریت این شرکت در بخش صادرات دولتی طی ۳ سال حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیارد یورو کل صادرات این محصولات بوده که از این رقم حدود ۶. ۴ میلیارد یور ارز در محل‌هایی که پتروشیمی‌های دولتی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی دستور داده، ارز پرداخت شده و در داخل هم حدود ۵. ۱ میلیارد یورو بدهی‌ ارزی به بانک‌ها داشته‌اند که وام ارزی گرفته و بخشی از خوراک را هم به شرکت ملی نفت به‌صورت ارزی پرداخت می‌کرده‌اند.

این مقام مسئول توضیح داد: به میزان دو رقم ۵. ۱ میلیارد یورو و ۶. ۴ میلیارد یورو در داخل ارز پرداخت شده و رقم ۹. ۴ میلیارد دلار هم به‌صورت ارزی وارد ایران شده و در شبکه بانکی فروخته شده که اسناد آن موجود است.

نیک‌نفس با اشاره به اینکه این صادرات مربوط به سال‌های اول تحریم بوده، گفت: اکنون فقط تحریم‌های آمریکا را داریم ولی در آن زمان تحریم‌های مختلفی از جمله تحریم شورای‌امنیت و اوپک هم بوده است.

وی با اشاره به اتهامات وارده، افزود: رئیس دادگاه در جلسه آخر بعد از اینکه ملاحظه شد موج کاذبی به راه افتاده گفت عده‌ای از گردش و نقل و انتقال وجوه سوء‌استفاده کرده‌اند. زیرا اگر رقم‌های تحصیل مال نامشروع را جمع بزنید شاید به ۳۰ میلیون یورو هم نرسد.

نیک نفس با تاکید به کسانی که مورد اتهام واقع شده‌اند، حتما باید پاسخگو باشند، گفت: شرکت بازرگانی پتروشیمی به‌عنوان سرمایه ملی با توجه به انتظاراتی که از آن وجود داشته باید به‌موقع محصول را برداشت می‌کرد و به مقاصد می‌رساند و بهای حاصل از صادرات را به جاهایی که دستور داده شده پرداخت می‌کرد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها