• کد خبر: ۲۸۲۵۴
  • تعداد بازدید: ۴۳۵

ثبات اقتصادی لازمه رونق تولید/حمایت از تولید بهانه خلق پول جدید نشود!

اقتصادانان بر این باورند که در شرایط فعلی اقتصادی راه‌حل مشکلات از دریچه تولید می‌گذرد،اما قبل از هر چیز برای حمایت از تولیدکنندگان باید نسبت به ایجاد ثبات اقتصادی اقدام کنیم.
به گزارش عصر مالی؛عبدالله مشکانی با اشاره به بیانات رهبری درباره ضرورت توجه به تولید ملی برای برون رفت از مشکلات اقتصادی، اظهار کرد: تولید دارای نهادهای اساسی دارد؛ زمانی که می‌خواهیم تولید یک کالا را بررسی کنیم، ابتدا باید شرایط مواد اولیه، سرمایه و همچنین بازار فروش را در نظر داشته باشیم و ببینیم آیا اساساً این تولید با هدف فروش در بازارهای داخلی یا خارجی انجام می‌شود.

این اقتصادان با بیان این که خلق پول با توجیه حمایت از تولید می‌تواند باعث ایجاد پول تورمی شود، ادامه داد: واقعیت این است که قبل از این که به سمت حمایت و رونق تولید برویم و سرمایه‌گذاران را به سرمایه‌گذاری در حوزه تولید تشویق کنیم، باید اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایجاد کنیم، در غیر این صورت ممکن است اعتماد سرمایه‌گذاران نیز سلب شود، چراکه سودآور بودن تولید منوط به وجود شرایط با ثبات در حوزه اقتصاد کلان است.

او با تاکید بر این که به دلیل خطاهای سیاست‌گذاری از جانب دولت ثبات اقتصادی متزلزل شده است، گفت‌: پیش از هر چیز دولت باید نسبت به ایجاد یک ثبات اقتصادی مبتنی بر داده‌های دقیق اقدام کند. نمی‌توان از تولیدکنندگان فعال در حوزه دامپروری حمایت کرد، در زمانی که خوراک دامی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود اما به قیمت ۸,۰۰۰ هزار تومان به تولیدکننده می‌رسد. از سوی دیگر وقتی چند نرخ در بازار محصولات گوشتی وجود دارد، تولیدکنندگان نمی‌توانند نسبت به سودآوری تولید خود مطمئن باشند، چراکه محصول آنها ممکن است به قیمت بالاتر از بازار تولید شود.
منبع:ایسنا
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها