• کد خبر: ۲۸۳۶۹
  • تعداد بازدید: ۷۴۲

تورم‌های ۴ دهه گذشته آسیب چندانی به اقشار کم‌درآمد و مستضعف نزده است

طبق گزارش یک رسانه ، اقشار کم‌درآمد و مستضعف که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند از تورم‌های ۴ دهه گذشته آسیب چندانی ندیده‌ است.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از تسنیم، حداقل حقوق و دستمزد یکی از شاخص‌های تأمین رفاه حداقلی برای کارگران و اقشار کم‌درآمد جامعه است. در این میان برای بررسی جامع سطح رفاه، لازم است شاخص‌های دیگر نیز بررسی شوند اما این شاخص، یکی از مهمترین نمادهایی است که نشان می‌دهد رفتار حاکمیت با اقشار ضعیف چگونه بوده است.

بر همین اساس، جهت مشخص شدن میزان کاهش قدرت خرید مردم ناشی از تورم‌های سالانه، در جدول و نمودار پائین میزان حداقل دستمزدها و نیز میزان شاخص‌های سالانه قیمت از 1357 تا 1397 درج شده است.

این آمارها نشان می‌دهد بصورت کلی دستمزدها، میزان تورم را دنبال کرده است. به این معنا که دستمزدهای حداقلی جامعه، تقریباً با تورم تعدیل شده است.

بدترین شکاف بین این دو شاخص سال 68 (سال پس از جنگ) رخ داده است. در این سال، میزان تورم، قیمت‌ها را 4 برابر میزان حداقل دستمزد افزایش داده بود. اما این مقدار طی سال های بعد از آن تعدیل شد و به حدود 1.3 برابر کاهش یافت. رقمی که هم‌اکنون نیز صادق است.

این نمودار نشان می‌دهد حقوق‌های حداقلی تعیین شده (نارنجی)، حقوق‌هایی که بر مبنای تورم باید تعیین می‌شد (مشکی) را دنبال کرده است.این شاخص نشان می‌دهد طی 4 دهه گذشته، تورم ناشی از عدم توازن‌های اقتصادی نتوانسته قدرت خرید کارگران و اقشار مستضعف را هدف قرار دهد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها