• کد خبر: ۲۸۶۶۷
  • تعداد بازدید: ۳۰۵

علل عدم فروش نخستین عرضه نفت، در بورس انرژی

مدیر عامل بورس انرژی گفت: پرریسک بودن معامله نفت، مسایل مرتبط با ضمانت نامه های صادراتی و همچنین حمل و نقل از جمله عواملی است که باعث شد نخستین عرضه نفت در بورس در سال ۹۸ با هیچ خریداری همراه نشود.

تصویر مرتبط


به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ در هفته ای که گذشت، برای هشتمین بار یک میلیون بشکه نفت خام سبک با قیمت پایه 63 دلار و 36 سنت در هر بشکه در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه شد که بدون مشتری ماند.

علی حسینی به ایرنا گفت: بورس و شرکت ملی نفت شرایطی مناسب برای ورود خریداران نفت به بورس را فراهم کرده اند اما این شرایط می تواند بیش از این تسهیل شود.

وی ادامه داد: شرایط خرید نفت باید برای متقاضیان در بورس تسهیل شده تا از این طریق انگیزه لازم برای شرکت در این معاملات در بورس انرژی فراهم شود.

این مقام مسئول افزود: شرکت ملی نفت انعطاف و شرایط لازم برای خریداران ایجاد کرده اما باز هم در صورت وجود نقطه نظر برای اصلاحیه عرضه می توان آن را در دستور کار قرار داد.

حسینی به عامل دیگر نبود خریدار در عرضه روز سه شنبه نفت اشاره کرد و گفت: اکنون در ابتدای سال قرار داریم و هنوز فعالیت های اقتصادی و کسب و کارها با رونق چندانی همراه نشده است.

وی به ریسک موجود در معاملات نفت خام تاکید کرد و افزود: نفت خام در شرایط عادی با توجه به حجم و ارزشی که دارد به عنوان معاملات ریسکی محسوب می شود و بخشی از ایجاد شرایط تسهیل معاملات برعهده شرکت ملی نفت و بورس است اما دیگر بخش های آن خارج از حیطه اختیارات این دو سازمان قرار دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: تعیین قیمت پایه و نیز روش تسویه از جمله مواردی است که بر عهده بورس است اما تامین ضمانت نامه ها و نیز بخش حمل و نقل مربوط به حوزه بانکی و کشتیرانی است.

حسینی گفت: ارزش معاملات سال 97 نسبت به سال 96 بیش از دو برابر افزایش پیدا کرد و رکورد انتشار معاملات بورس انرژی در سال 97 شکسته شد.

وی ادامه داد: با توجه به تحولات کلی در بازار سرمایه و همچنین ایجاد ظرفیت رشد امیدواریم بورس انرژی در سال 98 با رونق همراه شود.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها