• کد خبر: ۲۹۳۸۵
  • تعداد بازدید: ۹۷۵

تشکل‌های اتاق بازرگانی ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات می‌گیرند

اعضای هیات رییسه اتاق ایران دستورالعمل ارائه تسهیلات به تشکل ‌های زیرمجموعه این اتاق را تصویب کردند که براساس آن به تشکل‌های متقاضی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۵ ساله پرداخت می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ نادر سیف، معاون تشکل‌های اتاق ایران در مورد وضعیت کنونی تشکل‌ها گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه ‌های تشکل ‌ها تا امروز، نداشتن دفتری مستقل برای خودشان بوده است. آنها یا در دفاتر استیجاری فعالیت کرده یا از دفاتر اعضای خود استفاده می ‌کنند. خوشبختانه هیات رئیسه به ویژه رئیس اتاق ایران با اشراف به موضوع تلاش کردند این مساله را به شکل مطلوبی حل ‌و فصل کنند.

وی ادامه داد: اواخر سال قبل مصوبه ‌ای داشتیم مبنی بر اینکه بودجه ‌ای در قالب تسهیلات برای خرید دفتر به تشکل‌ ها اعطا شود. با تأکید رئیس اتاق ایران، هفته گذشته دستورالعمل مربوطه به تصویب رسید و ابلاغ شد.

سیف با بیان اینکه در چارچوب همین دستورالعمل به تشکل ‌های متقاضی تسهیلات داده می‌شود، سقف آن را ۵۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این اقدام هیات رئیسه دستاورد مهمی است که می‌تواند در بهبود فعالیت تشکل‌ ها اثرگذار باشد. بر اساس اظهارات وی، مبلغ تسهیلات حداکثر پنج میلیارد ریال و مدت بازپرداخت آن حداکثر پنج سال (۶۰ ماه) خواهد بود. از طرفی امتیاز استفاده از تسهیلات هم تنها یک‌ بار است.

سیف به شرایط تشکل‌ های متقاضی تسهیلات نیز اشاره کرد و افزود: تشکل متقاضی باید در اداره ثبت شرکت‌ ها به ثبت رسیده و دارای شناسه ملی و شماره ثبتی باشد. همچنین باید فاقد ملک بوده و حداقل ۳ سال سابقه ثبت در اتاق ایران داشته باشند. تمامی تکالیف و وظایف قانونی خود را طبق اساسنامه و ضوابط اتاق (با تأیید معاونت تشکل‌ها) انجام داده و بر اساس نتایج آخرین طرح رتبه‌بندی و ارزیابی تشکل‌ها در رتبه  B،A  یا C باشند.

وی تاکید کرد: درخواست دریافت تسهیلات باید به طور کتبی با امضای رئیس تشکل و به استناد مصوبه هیات ‌مدیره به همراه مدارک مثبته حسب مورد به معاونت تشکل‌ ها ارسال شود. معاون تشکل‌های اتاق ایران در ادامه به دیگر برنامه‌ های معاونت تشکل‌ ها در سال ۹۸ اشاره و تصریح کرد: طراحی و تدوین نقشه راه و ساماندهی تشکل‌ ها به گونه ‌ای که اتاق در قالب آن، سیاست ‌گذاری‌ های حمایتی خود را تدوین و اجرایی کند، برنامه معاونت تشکل‌ ها در سال جاری است.

طبق گفته ‌های سیف، امسال موضوع ظرفیت ‌سازی تشکل ‌ها نیز در برنامه کاری این معاونت قرار دارد. به باور وی، تشکل‌ های زیرمجموعه اتاق ایران باید بتوانند بر اساس ارزیابی ‌ها و رتبه‌ بندی‌ هایی که صورت می‌گیرد، جایگاه شان را بهبود ببخشند و تأثیرگذاری خود را در سیاست ‌گذاری‌ ها افزایش دهند.

وی تأکید کرد: همچنین پیرو اجرای پروژه ارزیابی تشکل‌ ها در سال ۹۶ و ۹۷، امسال هم موضوع رتبه ‌بندی تشکل ‌ها را تجدید خواهیم کرد. این‌ گونه می‌ توانیم تشکل ‌هایی که در این مدت توانسته‌ اند جایگاه خود را ارتقا دهند، شناسایی کنیم.

معاون تشکل‌های اتاق ایران، تدوین ۵۰ سرفصل آموزشی برای تشکل ‌ها را از دیگر اقدامات این معاونت در سال ۹۸ دانست و تصریح کرد: این دوره‌ های آموزشی در سال جاری، برگزار خواهد شد و بدون شک حمایت‌ های مالی و معنوی هیات رئیسه و رئیس اتاق هم ادامه دارد.

سیف همچنین به برگزاری اولین همایش ملی و سراسری تشکل‌ ها که ۲۲ مرداد ماه ۹۷ برگزار شد، اشاره کرد و گفت: برگزاری این همایش با استقبال خوبی رو به ‌رو شد، بنابراین قرار است امسال دومین همایش را برگزار کنیم. محورهای این همایش هم تبیین نقش و جایگاه تشکل‌ ها در توسعه اقتصادی کشور، تبیین نقش و جایگاه تشکل‌ ها در نظام تشکلی، نقش ‌آفرینی آنها در شرایط خاص اقتصادی و تقدیر از تشکل ‌های برتر، است. وی در ادامه از رونمایی فهرست جدید تشکل‌ های زیرمجموعه اتاق ایران طبق قانون بهبود مستمر محیط کسب ‌و کار در همین همایش خبر داد.

منبع:اتاق بازرگانی ایران
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها