• کد خبر: ۲۹۳۹۳
  • تعداد بازدید: ۲۵۹
روند بازار امروز یکشنبه مورخ 1398/02/22؛

ریسک های سیاسی و اقتصادی بورس در شرایط فعلی کدامند؟

امروز در حالی به استقبال بازار بورس میرویم که در روز گذشته شاخص کل پس از رسیدن به سطح 212479 واحد با تشدید عرضه در نمادهای گروه صادراتی، 2189 واحد کاهش را تجربه کرد و به سطح 209154 واحد رسید ولی در مقابل شاخص کل هم وزن رشد مناسب 590 واحدی را تجربه کرد و به سطح 43926 واحد رسید تا پس ازثبت ارزش معاملاتی بیش از 1070 میلیارد تومانی، کاهش 10درصدی این پارامتر مهم نسبت به روز گذشته را شاهد باشیم.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛در بازار امروز انتظار داریم همچنان شاهد نوسانات قیمت و افزایش عرضه در اغلب گروههای صادرات محور بازار باشیم، در حالیکه همچنان چهار گروه خودرو،فلزات اساسی،بانک و شیمیائی بیشترین ارزش معاملات بازار را به خود اختصاص داده‌اند که میتوان به نوسانات مثبت گروههای داروئی، غذائی، قندی، برقی و فنی مهندسی و در کل گروههای تورمی در میان مدت بیشتر از سایر گروههای صادرات محور دلاری خوشبین بودو انتظار بازدهی بیشتری را در این گروهها داشت. همانطور که در بازار روز گذشته شاهد نوسانات منفی گروههای فلزات اساسی، شیمیائی، پالایشی و... بودیم. امروز انتظار داریم بر خلاف روز گذشته با جمع آوری صف فروش اغلب نمادهای خودروساز روند بهتری از معاملات این گروه پر حاشیه داشته باشیم، چرا که با اعلام خبر موافقت مجدد مجلس با معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل سود انباشته و همینطور تجدید ارزیابی و رفع ایرادات شورای نگهبان و بدنبال آن تصویب این قانون در شورای نگهبان مطمئنا" باید شاهد روند صعودی این گروه پر طرفدار و پر حاشیه در بازار باشیم که به نوعی میتواند لیدر گروههای ریالی تورمی بازار سرمایه باشد و گروههای زیادی را بدنبال خود با افزایش تقاضا و نوسانات صعودی روبرو کند.

*دنیای سیاست


در دنیای سیاست همچنان شاهد سایه افکندن اخبار سیاسی و شایعات بی پایه و اساس جنگ میان ایران و آمریکا در خلیج فارس توسط برخی افراد با تحلیلهای مایوسانه و بی پایه و اساس هستیم که پس از رجوع به منابع خبری و صاحبان تحلیل در رسانه‌ها متوجه این شوی سیاسی برای آمریکائیها میشویم که تنها این شانتاژهای خبری فشاری بر ایران برای یک توافق مجدد برای ترامپ است که با توجه به نزدیک شدن جنگ انتخاباتی نتوانسته است در موضوع بحران ونزویلا، جنگ تجاری با کشور چین و کره شمالی کارنامه سیاسی مقبولی را ارائه کند و این امر از پیامهای طرف عراقی بعنوان واسطه‌گر رابطه ایران و آمریکا پس از سفر چند روز پیش وزیر امور خارجه امریکا به بغداد به وضوح دریافت میگردد.

*بازار جهانی

در بازارهای جهانی هم علی رغم بسته بودن آنها شاهد توئیتهای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، بابت جنگ تجاری با چین هستیم که پس از شکست این مذاکرات در روزهای گذشته با وجود سفر نخست وزیر چین به آمریکا شاهد فرصت 3-4 هفته ای مجدد بابت حصول توافق با طرف چینی هستیم، در صورت عدم توافق باید شاهد افزایش تعرفه گمرکی روی محصولات چینی باشیم که این امر میتواند باعث کاهش تقاضای کامودیتی ها در بازارهای جهانی باشد.

*تحولات بازار ارز
در بازار ارز تهران روز گذشته شاهد کاهش قیمت دلار در بازار بودیم. در حالیکه قیمت دلار آمریکا وارد کانال 14هزار تومانی شد و به سطح 14970 تومان رسید و بدنبال آن قیمت سکه تا سطح 5.080.000 کاهش را تجربه کرد. دلیل این امر کاهش قیمت دلار توسط بازارساز(بانک مرکزی) بوسیله صرافی ملی پس از چند روز نوسان صعودی بود. فعالان بازار شایعات افتتاح بازار متشکل ارزی در این هفته را عمده دلیل این امر میدانند که باید در انتظار رونمائی از این بازار و نحوه کار و تاثیر گذاری آن بر روی بازار باشیم که در صورت ناکارآمد بودن آن آهنگ صعودی قیمت دلار را باید مجددا" شاهد باشیم.

محمد رستمی/کارگزاری نهایت نگر
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها