• کد خبر: ۲۹۳۹۷
  • تعداد بازدید: ۲۲۴
رئیس هئیت مدیره کارگزاری مهرآفرین:

بازار تحت تاثیر اخبار غیر مستند قرار گرفته است

رئیس هئیت مدیره کارگزاری مهرآفرین استناد به خبرهای غیر مستند و شناخت کم برخی سرمایه گذاران از فراز و نشیب بازار سرمایه را دلیل افت بازار دانست.

 شاهین چراغی رئیس هئیت مدیره کارگزاری مهرآفرین ضمن بیان مطلب فوق به پایگاه اطلاع رسانی عصرمالی گفت: ذات بازار سرمایه نوسان پذیر است. وقتی سرمایه گذاران اوج بازار را می پذیرند باید ریزش آن را هم بپذیرند. در همه دنیا این موضوع پذیرفته شده است اما آنچه به بازار سرمایه ما آسیب می زند رفتار و عمل هیجانی است.

وی افزود: سرمایه گذاران غیر حرفه ای که بدون تبحر کافی وارد بازار می شوند و در صندوقهای سرمایه گذاری سرمایه گذاری نمی کنند و طبق شایعات و اخبار مستقبم سهم خرید و فروش می کنند در کوتاه مدت در بورس متضرر و از بازار خارج می شوند.

شاهین چراغی با بیان اینکه نوسانات مثبت و منفی در بازار سرمایه در همه دنیا رخ می دهد و فقط  مختص کشور ما نیست، اظهار داشت: افت بازار یک امر طبیعی محسوب می شود و همه کسانی که در وضعیت کنونی بازار سرمایه، سهم هایشان را به فروش می رسانند باز مجبورند به قیمت های گرانتر سهم خریداری کنند. بنابراین صبور و آگاه بودن در این بازار امری مهم تلقی می شود. حقیقت این است که تمام کسانی که بلند مدت در بازار سرمایه بوده اند منافعشان بیش از منافع افزایش دلار و مسکن بوده است.

رئیس هئیت مدیره کارگزاری مهرآفرین یکی از دلایل منفی بودن بازار در این یک هفته را اخبارهای غیر مستند دانست و عنوان کرد: اخبار اشتباه سرمایه گذاران را تحت تاثیر قرار می دهد و سرمایه گذاران باید به خبرهای جعلی که بازار را متاثر می کند، توجه نکنند.

کارشناس بازار افزود: یک خبر در چند دقیقه در شبکه های اجتماعی با هر نیتی منتشر می شود و مردم به آن توجه بیش از حد می کنند و مشکلات در بازارهای مختلف را به وجود می آورند. اما در دنیا مردم یاد گرفتن تا به اخبار مستند خبرگزاریها و شبکه های اجتماعی مهم یا به اطلاعیه خود شرکتها توجه داشته باشند.

وی در پایان تصریح کرد: من به عنوان کارشناس بازار سرمایه می بینم که بسیاری از اخبارهایی که در رابطه با بورس منتشر می شود اصلا صحیح نیست و اخبارهای غلط فقط باعث هیجانات کاذب چه در صفهای خرید و چه در صفهای فروش می شود. اما در کشورهای دیگر ممکن است یک خبر در همه شبکه های اجتماعی پخش و دیده شود اما رفتار سرمایه گذاران در بازارهای مختلف را تحت تاثیر قرار نمی دهد. این موضوع مهمی است که سرمایه گذاران باید به آن توجه داشته باشند.

شاهین چراغی  افزود: انتشار شایعات و اخبار غیر واقعی بورس را دچار نوسان می کند. به گونه ای که چند روز بازار مثبت و چند روز منفی است. درست است که ذات بازا رنوسان است اما اخبار غلط نوسانات بازار را تشدید می کند. بازار سرمایه یک موجود زنده است و به خبرهای منفی یا مثبت واکنش نشان می دهد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها