• کد خبر: ۲۹۴۰۸
  • تعداد بازدید: ۱۶۱۲

بورس،امروز چه اهدافی را نشانه رفته است؟

بیست سومین روز از اردیبهشت ماه سال 1398 در حالی به استقبال معاملات بازار بورس تهران میرویم که در روز گذشته شاهد کاهش 5085 واحدی شاخص کل و افت 889 واحدی شاخص کل (هم وزن) بودیم تا در پایان معاملات این دماسنج‌های اقتصادی به ترتیب به سطوح 204069 واحد و 43037 واحد برسند و با ثبت ارزش معاملات خرد به مبلغ 840 میلیارد تومانی در بازار بورس شاهد کاهش این مهم نسبت به روز قبل باشیم.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛با توجه به سایه سنگین ریسک سیاسی در بازارها، امروز در بازار سرمایه انتظار داریم که شاهد متعادل شدن بازار باشیم. در چنین بازارهای هیجانی که اغلب فعالان بازار با توجه به رشد خوب بازار در بیشتر خریدهای خود با سود مناسبی روبرو هستند، با کوچکترین خبر بدی اقدام به شناسائی سود میکنند و این امر باعث افزایش تلاطم بازار میشود. در حالیکه با نگاهی به شرایط شاخص کل و اصلاح مناسب آن که به نوعی به نظر برخی از اساتید تکنیکال پولبک به ماکزیمم تاریخی خود است میتوان انتظار برگشت بازار را داشت و شاهد افزایش تقاضا و جمع شدن اغلب صفهای فروش باشیم. همچنان در گروه خودرویی انتظار داریم شاهد اعلام خبر موافقت با معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکتهای مشمول قانون 141 باشیم، که مطمئنا" در صورت اعلام این خبر شاهد برگشت بازار با لیدر شدن گروه خودرو خواهیم بود.

همچنان گروه‌های انبوه سازی، غذائی،قندی،لاستیک،برقی و... با توجه به ریالی بودن آنها و عدم داشتن صادرات و اینکه اغلب تولیدات آنها در داخل مورد استفاده قرار میگیرد و همینطور تاثیرات زیاد تولیدات این شرکتها از شرایط تورمی انتظار داریم مجددا" مورد توجه بازار در میان مدت قرار گیرند، در مقابل انتظار داریم نمادهای صادرات محور در گروه‌های فلزات و پتروشیمی و شیمیائی با توجه به ریسکهای صادراتی و تحریمها و همینطور کاهش قیمتهای جهانی با نوسانات منفی و مثبت محدودی روبرو شوند و استراحت زمانی اینگونه نمادها دور از ذهن نیست و با توجه به افزایش قیمت دلار و تاثیر بسیار زیاد این پارامتر در مقابل قیمتهای جهانی شاید اصلاح قیمتی عمیق در اینگونه نمادها دور از ذهن باشد و تنها با وخیم شدن شرایط سیاسی، شاید اصلاح قیمتی بیشتری را برای اینگونه نمادها بتوان در نظر گرفت.


دنیای سیاست

در دنیای سیاست با وجود آرامش داخلی با توجه به آرام شدن فضای متشنج سیاست بین المللی که فضای تحمیلی از سوی دولت دالتونی آمریکاست و انتشار اخبار مثبت از سوی طرف آمریکائی مبنی بر عدم ایجاد جنگ و پیگیریهای سیاسی مبنی برای ایجاد مذاکره مجدد و توافق سیاسی بین ایران و آمریکا برای کارنامه ناموفق سیاسی ترامپ امری حیاتی باشد و کمی از التهاب سیاسی این روزهای بازار بکاهد. التهاباتی که تنها باعث شد در بازار سرمایه شاهد استراحت قیمت در اغلب نمادها و همینطور شاخص کل باشیم و حال باید شاهد رفتار بازار پس از این اتهابات باشیم.


بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی که ساعتی پیش شاهد بازگشائی آنها بودیم، با توجه به عدم توافق تجاری چین و آمریکا تا این لحظه باعث کاهش قیمت فلزات اساسی گردیده است. هر تن مس و روی در حال حاضر در بازارهای جهانی به ترتیب در محدوده 6090 دلار و 2620 دلار در حال معامله است و هر بشکه نفت همچنان در سطح 70.8 دلار داد و ستد میگردد. آتش سوزی چهار نفت کش غول پیکر اماراتی در روز گذشته شاید دلیلی بر عدم کاهش قیمت نفت به مانند فلزات اساسی در بازارهای جهانی باشد که البته باید منتظر روند معاملات در بازارها باشیم.قیمت هر اونس طلا هم در بازارهای جهانی در محدوده 1280 دلار در حال نوسان است. البته در هفته جاری با انتشار گزارش خرده فروشی دو کشور چین و آمریکا باید منتظر نوسانات بیشتری در بازارهای جهانی و قیمت کامودیتیها باشیم.

 

تحولات بازار ارز

در بازار غیر رسمی ارز تهران شاهد کاهش قیمت دلار هستیم. همانطور که در روز گذشته عنوان کردیم انتشار خبر راه‌اندازی بازار متشکل ارزی در یکی دو روز آینده توانست اندکی از التهابات بازار ارز و روند صعودی دلار جلوگیری نماید.روز گذشته دلار در محدوده 14700 تومان داد و ستد شد و بدنبال آن قیمت سکه به محدوده 5.020.000 تومان رسید که نوسانات منفی این اقلام در بازار این روزها دور از ذهن نیست.

 


محمد رستمی/کارگزاری نهایت نگر

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها