• کد خبر: ۲۹۷۴۸
  • تعداد بازدید: ۱۲۹۷
تغییرات قیمت اقلام خوراکی در اردیبهشت‌ماه نشان می‌دهد:

قند، شکر و برنج ایرانی به سرعت گران‌تر شده‌اند

قیمت سه محصول پیاز، خیار و مرغ ماشینی در اردیبهشت ماه ۹۸ نسبت به ماه قبل از آن، با بیشترین کاهش در مقایسه با سایر اقلام خوراکی همراه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به تورم اقلام خوراکی در اردیبهشت ماه نسبت به ماه قبل از آن پرداخته و نوشته است: قیمت سه محصول قند، شکر و برنج ایرانی نیز در اردیبهشت نسبت به فروردین با سرعت بیشتری در مقایسه با قیمت سایر اقلام خوراکی افزایش یافته است.

با این حال در اردیبهشت ماه ۹۸، از ۲۴ قلم کالای خوراکی، متوسط قیمت ۱۰ قلم کالا نسبت به اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ بیش از دو تا چهار برابر شده است. در میان این کالاها، پیاز بالاترین رشد نقطه به نقطه قیمت را داشته به طوری که متوسط قیمت این محصول نسبت به اردیبهشت ماه سال قبل بیش از چهار برابر شده است.

معاونت بررسی‌های اتاق بازرگانی تهران نوشته است: متوسط قیمت فروش برخی کالاهای اساسی به طور قابل توجهی بالاتر از متوسط قیمت وارداتی این اقلام است که در سال ۹۷ برای واردات آنها از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده شده است.

این گزارش خاطرنشان کرده است که ایجاد اختلال در زنجیره تولید تا بازار، عدم توان کنترل و نظارت دولت در حوزه تخصیص ارز تا توزیع و عرضه کالاها در بازار عمده ترین دلایل افزایش قیمت‌ها با وجود تخصیص ارز با نرخ ترجیحی بوده است.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها