• کد خبر: ۲۹۷۷۴
  • تعداد بازدید: ۹۵۱
عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد:

کلاف سردرگم قانون پیش فروش ساختمان با طرح مجلس باز می شود

عضو کمیسیون عمران مجلس، با اشاره به توقف سه ماهه طرح اصلاح قانون پیش فروش ساختمان در کمیسیون قضایی مجلس گفت: کلاف سردرگم قانون پیش فروش ساختمان، با طرح فعلی مجلس باز می شود.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛سیدهادی بهادری، عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اهمیت تصویب و اجرای طرح پیش فروش ساختمان در ساماندهی بازار مسکن، گفت: این طرح در یک سال اخیر در کمیته ویژه کمیسیون عمران مجلس مورد بررسی و در نهایت در صحن علنی کمیسیون تصویب شد و پس از آن طرح مذکور به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ارسال شد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تمام مراحل بررسی و تصویب طرح پیش فروش ساختمان با همکاری و هماهنگی دولت صورت گرفت، اما متأسفانه در سه ماه اخیر این طرح برای بررسی در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس باقی مانده است.

وی تصریح کرد: قانون فعلی پیش فروش ساختمان به دلیل برخی نواقص و خلاءهای قانونی عملا از سال 92 مورد اجرایی قرار نگرفت و وقتی از استان ها برای اجرای آن استعلام می کردیم، آن ها اعلام می کردند که قانون مذکور قابل اجرا نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: پس از عدم اجرای قانون، دولت اقدام به تدوین و تصویب آیین نامه اجرایی این قانون کرد، که متأسفانه با این اقدام، عملا مشکلات پیش روی اجرای قانون دو برابر شد.

بهادری ادامه داد: وضعیت کنونی بازار مسکن و عدم اجرای قانون فعلی پیش فروش ساختمان نشان می دهد که این قانون مشکلات بسیاری در این عرصه مدیریت پیش فروش ساختمان داشته و باید اصلاح شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اعلام اینکه 15 نقص اصلی قانون فعلی پیش فروش ساختمان احصاء شده است، تصریح کرد: این قانون 15 مشکل اساسی دارد و خوشبختانه در طرح جدید این موارد اصلاح شده است.

 

وی گفت: در قانون فعلی پیش فروش ساختمان، نسبت به عملکرد بنگاه های مشاوران املاک بدبینی وجود دارد و جایگاهی برای این مراکز در فرآیند پیش فروش ساختمان دیده نشده و عملا این قانون، عملکرد املاکی ها را با مشکل روبه رو کرده است.

بهادری ادامه داد: قانون فعلی پیش فروش ساختمان، نواقص و خلاء های حقوقی بسیاری دارد و عملا برای رفع این مسائل، مجلس اقدام به طراحی و تصویب طرح جدیدی کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد:به طور حتم کلاف سردرگم قانون پیش فروش ساختمان، با طرح فعلی مجلس باز می شود، اما دولت و وزارت راه و شهرسازی باید با جدیت ورود کرده و با اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مذاکره کنند تا طرح مذکور هرچه سریع تر برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس ارسال شود.

 

 

 

 

منبع:خانه ملت

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها