• کد خبر: ۲۹۸۴۶
  • تعداد بازدید: ۷۶۶
صبحانه با طعم تحلیل:

صعود شاخص ادامه دارد

در صبحگاه بیستمین روز خرداد ماه سال 1398 در حالی به استقبال معاملات بازار سرمایه تهران میرویم که در روز گذشته شاهد رشد مطلوب شاخص به میزان 2920 واحد بودیم تا شاخص کل به سطح 229808 واحد رسیده و همانطور که قبلا" عنوان کردیم شاهد شکست ماکزیمم‌های قبلی شاخص و ادامه روند صعودی آن باشیم. شاخص هم وزن هم با رشد 1534 واحدی توانست به سطح 55976 واحد برسد و با ثبت ارزش معاملات خرد 1210میلیاردی روز خوبی را در بازار تجربه کرده باشیم.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛در بازار امروز انتظار داریم همچنان شاهد افزایش تقاضا در گروههای ریالی تورمی باشیم. گروه خودرو همچنان میتواند بعنوان لیدر این بخش از بازار باشد تا گروههای  بانک، انبوه سازی،  سیمان، کاشی،  غذائی و  قند و... را با اقبال فعالان بازار روبرو نماید که البته این افزایش تقاضا با انتظار  شایعات و اخباری نظیر افزایش قیمتها و معافیتهای مالیاتی و... افزایش و کاهش روبرو می‌شوند.

نکته مهم در این بین روند صعودی میان مدت نمادهای این بخش از بازار است که در صورت داشتن دید میان مدت میتوان با اجازه دادن به پرتفو و سهام مورد نظر سود مناسبی را کسب کرد. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بدانیم نوسانات منفی در مسیر صعودی میان مدت سهم، امری کاملا" منطقی و طبیعی بحساب می ‌اید و به عقیده بسیاری از تحلیلگران فرصتی برای ورود فعالان بازار است.

گروه بیمه در این بین با p/e مناسب و همینطور رشد نرخ تعرفه‌های بیمه‌ای میتواند روند صعودی مناسبی را در میانمدت طی کند. از سوئی دیگر معلق شدن اجرای قوانین جدید بازار پایه و موکول شدن اجرای آن به برگزاری جلسات مجدد برای ساماندهی این بازار امروز میتواند روز خوبی را برای نمادهای  بازار پایه خصوصا" در بازار ج رقم بزند. در این بین شاهد کاهش 2 درصدی قیمت برخی از  محصولات فلزی در بورس کالا هستیم که این امر میتوند تاثیراتی کوتاه مدت در عرضه و تقاضای سهام این شرکتها در بورس داشته باشد.

 

دنیای سیاست

همچنان شاهد حواشی و شایعات سفر نخست وزیر ژاپن به ایران و همینطور سفر مقامات روسی و المانی به کشورمان بابت اطمینان از  اجرای برجام هستیم. از سوئی دیگر تاکید دبیر شورای امنیت ملی کشورمان مبنی بر جدی بودن ایران در ضرب الاجل 60 روزه به کشورهای  اروپائی میتواند بیانگر سیاست غیر منفعلانه ایران در این مقطع باشد.

این در حالیست که مخالفتهای کشورهای اروپائی حاضر در برجام با برنامه موشکی ایران میتواند محل منازعات بعدی این کشورها باشد که البته با توجه به بیانات مقام معظم رهبری طرح این گونه مسائل برای افزایش مفاد برجام در حال حاضر با توجه به شرایط کنونی منطقه  خاورمیانه و عدم اجرای صحیح  برجام، محلی از اعراب نخواهد داشت. در این بین جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته آینده برای بررسی پرونده هسته‌ای ایران در وین برگزار خواهد شد که از اهمیت ویژه ای پس از کاهش تعهدات برجامی کشورمانخواهد داشت.

 

بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی که ساعتی پیش شاهد بازگشائی آن بودیم، هر تن مس و روی در محدوده 5820 دلار و 2500 دلار در حال معامله هستند که رشد خوبی را پس از سقوط قیمتشان تجربه کردند. از سوئی دیگر قیمت نفت برنت همچنان در محدوده 63.5 دلار در حال نوسان است و انتظار داریم به تدریج شاهد افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی در میان مدت باشیم.

 

تحولات بازار ارز

قیمت دلار هم در بازارهای غیر رسمی ارز تهران در روز گذشته همچنان سیر  نزولی به خود گرفته است. روز گذشته دلار در محدوده 12700 تومان معامله شد و قیمت هر سکه به سطح 4.430.000 تنزل یافت که همچنان در میانمدت امیدوار به کاهش قیمت دلار هستیم.

 

 

محمد رستمی/آکادمی بورسی پشوتن

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها