• کد خبر: ۲۹۸۷۶
  • تعداد بازدید: ۸۰۶
صبحانه با طعم تحلیل:

بازار در انتظار تعیین تکلیف لوایح پالرمو و CFT

سه شنبه مورخ 1398/03/21، در حالی به انتظار معاملات بازار بورس تهران مینشینیم که روز گذشته شاخص کل با وجود رشد 458 واحدی و رسیدن به سطح 230267 هزار واحد روزی پر عرضه را در نیمه دوم و برخلاف انتظار رقم زد تا شاخص هم وزن هم پس از رسیدن به سطح 57142 واحد با افزایش عرضه‌ها به سطح 56866 واحد تنزل یابد و در پایان رشد 890 واحدی را با ارزش معاملات خرد 1400میلیاردی رقم بزند تا شاهد خودنمائی محدوده مقاومتی 232000 واحد باشیم و همچنان دو صنعت خودروئی و بانکی با وجود افزایش ارزش معاملات با افزایش شاخص صنعت خود بر خلاف دو صنعت فلزی و پتروئی باشند.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛در معاملات بازار امروز انتظار داریم شاهد افزایش عرضه‌ها در بازار باشیم که البته این فشار عرضه با نزدیک شدن به نیمه پایانی بازار انتظار داریم با شدت کمتری دنبال شود و با جذاب شدن قیمت در پایان بازار شاهد افزایش تقاضا هم باشیم. سر رسیدن برخی رخدادهای سیاسی مانند تعیین تکلیف لوایح پالرمو و CFT میتواند کمی باعث افزایش ریسک سیاسی در بازار و همینطور جو احتیاط در اغلب گروهها و صنایع از سوی فعالان بازار گردد. شایعات زیادی مبنی بر انجام اقدامات موقتی افزایش سرمایه بانک پارسیان به گوش میرسد که این امر میتواند زیر مجموعه‌های این بانک به همراه شرکتهای سهامدار این نماد بمانند خودرو و خگستر را مورد توجه بازار قرار دهد.

نمادهای گروه رایانه با وجود مورد توجه قرار گرفتن از سوی بازار همچنان در میان مدت میتوانند رشد خوبی را از خود به نمایش بگذارند.نمادهای گروه تجهیزاتی هم با توجه به شایعات مربوط به قراردادهای بین المللی این شرکتها میتوانند در میانمدت با توجه به افزایش نرخ دلار رشد خوبی را تجربه کنند. سایه ریسک سیاسی همچنان مجددا سنگینی میکند که این امر تاثیر بسیاری بر روی بازار خواهد داشت و تحت هر شرایطی نمیتوان منکر وزن این ریسک در بازار سرمایه باشیم.

 

دنیای سیاست

شاید کلمه  ماموریت غیرممکن بهترین لفظ برای اهداف سفر وزیر امور خارجه  المان به ایران باشد که در کنفرانس خبری خود درخواست کنار گذاشتن فعالیتهای موشکی ایران در کنار نگرانی از کاهش تعهدات برجامی ایران در ماه گذشته را مطرح کردند و البته جواب وزیر خارجه کشورمان مبنی بر حق طبیعی غنی سازی با وجو عدم اقدام عملی طرف اروپائی در برجام بیانگر سیاست تهاجمی تر دولت پس از 14 ماه خروج آمریکا از برجام است.

سفر وزیر خارجه آلمان در حالی رخ میدهد که ماه گذشته پس از اعلام ضرب الاجل 60 روزه ایران، کشورهای اروپائی نسبت به ان بی اعتنا بوده و حال با نزدیک شدن به پایان این ضرب الاجل شاهد تکاپوی این کشورها با سفر آقای ماس به ایران با توجه به جدیت ایران جهت کاهش محدودیت های برجامی هستیم.

کاهش محدودیت هائی که بنا به گفته رئیس آژانس انرژی اتمی سرعت تولیداورانیوم غنی شده را در ایران افزایش داده است و این امر میتواند باعث افزایش نگرانی شرکای برجامی ایران باشد و حال در گام آخر باید در انتظار سفر نخست وزیر ژاپن به ایران باشیم تا با نزدیک شدن به انجام این سفر، شنیده ها، حاکی از پیام آمریکا و  شروط سه گانه طرف آمریکایی برای مسئولین ایرانی جهت بازگشت به برجام است که البته این گمانه زنی ها و شایعات با نزدیک شدن به انجام این سفر به اوج خود خواهد رسید. سفری که در آن دیدار با رهبر معظم انقلاب میتواند بیانگر نکات زیادی برای چراغ راه آینده سیاسی کشور باشد.

در این بین بنا به گفته اعضا مجمع تشخیص مصلحت لوایح پالرمو و CFT هفته آینده در مجمع تعیین تکلیف می‌شوند و با توجه به عدم انتفاع ایران از  برجام تصویب این لوایح دور از ذهن است که همه این موارد باعث افزایش ریسک سیاسی در بازارها میشود. انتشار اخباری مبنی بر بررسی تحریم نهاد مالی متناظرِ ایرانیِ اینستکس از سوی دولت آمریکا شاهد شکست کامل دیپلماسی اروپا در صورت تحقق این خبر خواهیم بود.

 

بازار جهانی

در  بازارهای جهانی شاهد افزایش قیمت نسبی فلزات اساسی نظیر  مس و روی هستیم. هر تن مس در محدوده 5820 دلار و هر تن روی همچنان در محدوده 2475 دلار در حال نوسان است. قیمت هر بشکه #نفت خام برنت هم در میانه کانال 62 دلار قرار گرفته که با کاهش یک دلار به سطح 62.5 دلار در هر بشکه رسیده است و قیمت هر اونس طلاهم در بازارهای جهان به سطح 1330 دلار رسیده است.

 

بازار ارز

در بازار غیر رسمی ارز تهران در روز گذشته نوسانات مثبت دلار را را با توجه به افزایش ریسک سیاسی مجدد شاهد بودیم. قیمت دلار در روز گذشته از محدوده 12700 تومان به سطح 13150 افزایش یافت که بدنبال آن قیمت سکه در سطح 4.700.000 افزایش یافت که عمده دلیل آن اضهارات وزاری خارجه ایران و آلمان و همینطور نزدیک شدن به تعیین تکلیف لوایح FATF در کنار ضرب الاجل ایران باعث رشد قیمت کوتاه مدت دلار خواهد شد.

 

 

 

محمد رستمی/آکادمی بورسی پشوتن

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها