• کد خبر: ۲۹۹۰۳
  • تعداد بازدید: ۸۶۷
صبحانه با طعم تحلیل:

بازار امروز؛فرصتی برای خریداران

روز گذشته طبق انتظار شاهد افزایش تقاضا در نیمه دوم بازار بودیم و همین امر باعث شد شاخص کل از محدوده ۲۲۹۷۷۱ واحد به سطح ۲۳۰۶۱۷ واحد برسد و شاخص هم وزن بدنبال آن با رشد ۳۹۲ هزار واحدی به سطح ۵۷۲۵۹ واحد برسد تا شاهد ثبت ارزش معاملات خرد بازار بیش از رقم ۱۳۵۰ میلیارد تومان با صدرنشینی دوگروه خودروئی و بانک باشیم.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ در بازار امروز انتظار داریم با وجود قرار گرفتن در روز پایانی هفته، روزی مناسب برای خریداران به همراه افزایش قدرت تقاضا را شاهد باشیم. این در حالیست که میتوان انتظار عرضه‌های مناسبی را در اغلب نماد‌های بازار داشت که البته قدرت مناسبی برای خرید اغلب نماد‌ها در بازار وجود خواهد داشت. جدی شدن افزایش سرمایه نماد خودرو از محل تجدید ارزیابی مطمئنا" توانسته است نماد‌های گروه خودرو را با محبوبیت بالائی در نزد خریداران روبرو کند که البته روز گذشته مطالب در این مورد ذکر گردید. نماد‌های نیروگاهی همچون وهور، بمپنا، بکهنوج و در راس آن‌ها نماد کرمان همچنان در روند صعودی مناسبی قرار دارند و میتوانند در میان مدت همچنان مستعد رشد باشند.

در گروه قندی هم نماد‌هایی همچون قزوین، قنیشا، قشکر، قشرین و... با وجود نوسانات منفی در مسیر صعودی قرار دارند و انتظار داریم در آینده نه چندان دور مجدد شاهد افزایش تقاضا در این نماد‌ها باشیم که البته سایر نماد‌های ریالی_تورمی از این امر مستثنی نیستند و تنها باید در این روند صعودی با پذیرش ریسک و داشتن استراتژی مناسب معاملاتی وارد اینگونه نماد‌ها شد چرا که رشد مناسب این نماد‌ها تا امروز را نظاره گر بودیم. نماد‌های دلاری_صادراتی با وجود افزایش مناسب قیمت‌ها در بازار جهانی بدلیل کاهش قیمت ارز در بازار آزاد، کمی با بی مهری بازار مواجه شده‌اند که در روز‌های گذشته نسبت به استراحت اینگونه نماد‌ها مطالبی را عنوان کردیم در این بین کاهش قیمت برخی از محصولات فلزی در بورس کالا میتواند دلیلی بر این مدعا باشد.

گروه بانکی هم با گزارشات خوب دو نماد وبصادر و وتجارت میتواند در میانمدت برای خرید قعالان بازار جذاب باشد و نوسانات مثبت این گروه دور از ذهن نیست.دنیای سیاست
اخبار ضد و نقیض بسیاری در مورد اهداف سفر نخست وزیر ژاپن بگوش میرسد که با توجه به شایعات تحریم اینستکس توسط دولت دالتونی آمریکا میتوان پیشاپیش به بی نتیجه بودن این مذاکرات در صورت اقدام برای میانجیگری دو کشور منجر شود، در روز‌های گذشته نسبت به تشدید انتشار شایعات مثبت و منفی در راستای سفر نخست وزیر ژاپن مطالبی عنوان شد که البته در روز گذشته، ژاپن تایمز به نقل از یک دیپلمات رده بالای ژاپنی نوشت، نخست وزیر ژاپن به عنوان واسطه بین ایران و آمریکا با مقامات ایرانی دیدار نمی‌کند و حامل هیچ پیامی از سوی آمریکا نیست.

از سوئی دیگر اظهارات معاون وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر اینکه یکی از گزینه‌های حفظ برجام، آغاز هر چه سریعتر اینستکس است و برای حفظ برجام، باید اینستکس هر چه سریعتر اجرائی شود، میتواند دلیلی بر جدی بودن ضرب الاجل ۶۰ روزه ایران به اروپا و کاهش مجدد تعهدات برجامی ایران در مقابل درخواست‌های مکرر برخی از کشور‌های اروپائی و آمریکا در کنار استرالیا برای پایبندی ایران به برجام باشد.بازار‌های جهانی
در بازار‌های جهانی هر تن مس و روی به ترتیب در محدوده ۵۸۸۰ و ۲۵۰۰ دلار معامله میشوند و قیمت هر بشکه نفت برنت هم در محدوده ۶۱.۵ دلار داد و ستد میگردد. هر اونس طلا مجددا" با افزایش بیش ۱۳۳۰ دلار در حال معامله است که افزایش قیمت طلا در میانمدت به هیچ وجه دور از ذهن نیست وهمینطور با وجود جنگ تجاری انتظار کاهش قیمت سنگین در کامودیتی‌ها با توجه به قدرت گرفتن احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا، دور از ذهن است. اعلام چین در توسعه زیرساخت‌های این کشور از دلایل مهم افزایش قیمت سنگ آهن است که قیمت سنگ اهن را تا محدوده ۱۰۶ دلار افزایش داد و میتوان محدوده ۱۲۰ دلار را هم برای قیمت سنگ آهن در میان‌مدت متصور بود.تحولات بازار ارز
در بازار غیر رسمی ارز تهران روز گذشته بر خلاف روز دوشنبه شاهد نوسانات نزولی نامحسوسی از قیمت دلار بودیم تا در پایان معاملات، قیمت دلار آمریکا در محدوده ۱۳۰۵۰ تومان قرار گیرد و بدنبال آن هر قطعه سکه طلا به سطح ۴.۵۰۰.۰۰۰ تومان رسید که انتظار داریم مجددا" نوسانات نزولی دلار را شاهد باشیم.


*محمد رستمی، تحلیلگر بازار سرمایه
 
 
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها