• کد خبر: ۲۹۹۱۶
  • تعداد بازدید: ۹۸۰
  • تعداد نظرات: ۱ نظر
در راستای جمع آوری نظرات فعالان بازار سرمایه صورت گرفت؛

فراخوان کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با موضوع قوانین جدید بازار پایه

پیرو جلسه‌ روز جاری (دوشنبه ۲۰ خرداد) با موضوع بررسی دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در بازار پایه فرابورس که در محل سازمان بورس و اوراق بهادار و با حضور نمایندگان کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، کانون کارگزاران و مدیران ارشد سازمان بورس و شرکت فرابورس تشکیل شد، مقرر شد نظرات اصلاحی کلیه فعالان بازار توسط کانونهای فوق جمع‌آوری و به صورت یکجا به سازمان بورس منعکس شود.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ بر این مبنا، کانون نهادهای سرمایه‌گذاری، فرمی را به شرح زیر تهیه کرده است که کلیه فعالان بازار که علاقه‌مند به مشارکت در اصلاح دستورالعمل بازار پایه هستند می‌توانند با تکمیل و ارسال آن به کانون، نقطه نظرات خود را منتقل کنند.

موضوعات حائز اهمیت به قرار زیر است:

مخفی بودن یا عیان بودن سفارش‌ها در دوره پیش گشایش و ساعات عادی معاملات پیوسته، به صورت جداگانه.
واحد پایه سفارش (LOT) در دوران پیش گشایش و ساعات عادی معاملات، به صورت جداگانه.
رنگ‌بندی یا نام‌گذاری بازارها. (مثلا بر مبنای ریسک بازارها با رنگهای سیاه و قرمز و زرد و نارنجی مشخص باشند یا با عناوینی همچون بازار شرکتهای مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت، شرکتهای مشمول ماده ۳۶ احکام دائمی، شرکتهای زیانده، شرکتهای پر ریسک و امثالهم تفکیک شده و متمایز شوند)
دامنه نوسان در زمانهای مختلف و در بازارهای مختلف.
وجود یا عدم وجود بازارگردان
ساعات و تعداد روزهای معاملاتی در شرایط مختلف
روش‌های تشویقی برای ارتقای شرکتها از بازارهای پایه به تابلوهای اصلی بورس و فرابورس.
دفعتی بودن یا تدریجی بودن تغییرات و زمان‌بندی پیشنهادی برای انجام تغییرات.

فعالان بازار، می‌توانند نظرات خود را حداکثر تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ با کلیک در این قسمت ارسال کنند.

اخبار مرتبط
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
حسین همایونی فر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
ابتدا به ساکن باید عرض کرد وظیفه سازمان حمایت از سرمایه گذاره نه با قوانین خود سرمایه گذار رو فراری بده. به اندازه بسیار زیاد در کشور ما ریسکهای سیستماتیک و غیرسیستماتیک وجود داره و خود سازمان و قوانینش نباید به آتیش این تنور بدمه و باعث سوختن و فراری دادن سرمایه گذارها بشه.
1-پیشنهاد تعیین رنگ کمک بسیار خوبی به درک ریسک شرکتها می کنه و بسیار عالیست
2-دامنه نوسان بازار به عقیده بنده می بایست ۴درصد گردد.تا از نوسان سازی مورد اشاره سازمان جلوگیری بشه
3-مزیت بورس نقدشوندگی بالای آن در برابر بازارهاس و نباید هرگز این مزیت رو از سرمایه گذار و بازار گرفت
4-ورود سهام هر شرکت در بورس بخودی خود باعث تبلیغ و برجسته شدن نام یک سهم در بین اهالی بازار و خانواده و آشنایان آنها میگردد که به شناخت شرکت کمک شایانی خواهد اضافه کنید به این موصوع که اخبار شرکت نیز مستمرا در فضای مجازی و روزنامه ها انعکاس می یابد و به رشد برند شرکت کمک می کند و در اعضای این موضوع باید شرکتها تحت فشار قرار گیرند تا صورتهای مالی خود را در اختیار بازار و سرمایه گذاران قرار دهند و نه به واسطه این دلیل که این شرکتها از مزیت مالیاتی استفاده نمی کنن الزامی به ارایه صورتها ندارند
بهتر است بجای تحت فشار قرار دادن سرمایه گذاران که در واقع سرمایه سازمان بورس و کشور می باشند شرکتها جهت شفاف سازی تحت فشار قرار گیرند
5-سفارشات می بایست بسیار شفاف در اختیار همه باشند و با پنهان کردن آن به عده یی خاص رانت اطلاعاتی داده می شود که خود باعث بی اعتمادی به سازمان خواهد بود.
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها