• کد خبر: ۳۰۲۵۸
  • تعداد بازدید: ۶۵۱
صبحانه با طعم تحلیل:

افزایش تقاضا در گروه‌های مشمول قانون «افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارائی‌ها»/خبر فروش بلوک‌ خودروسازی‌ها قوت گرفت

شاخص کل بورس تهران با افت ۱۴۱۰ واحدی به سطح ۲۴۷۱۲۲ واحد رسید تا بدنبال آن شاخص هم وزن میز پس از تجربه افت ۹۷ واحدی به سطح ۵۸۴۹۳ واحد برسد و بدنبال آن ارزش معاملات خرد بورس تهران به رقم ۸۴۰ میلیارد رسیده تا همچنان گروه‌های خودرو، شیمیائی، سیمان و فلزی بیشترین ارزش معاملات را داشته باشند و امروز سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۴/۱۱ به انتظار آغاز معاملات بازار سرمایه باشیم.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛در بازار امروز انتظار داریم همچنان شاهد افزایش عرضه در کلیت بازار باشیم که البته کاهش این عرضه با نزدیک شدن به پایان معاملات دور از ذهن نخواهد بود، ولی همچنان روند اصلاحی کوتاه مدت شاخص کل امری طبیعی به نظر میرسد. اخبار سیاسی و افزایش ریسک سیستماتیک بازار شاید بزرگترین دلیل این نوسانات در بازار است که امری طبیعی محسوب میگردد.

قوت گرفتن خبر فروش بلوک‌های دو نماد خساپا و خودرو و همینطور فروش دارائی‌های غیر بورسی این دو شرکت توانسته است کمی باعث افزایش تقاضا در این نماد‌ها باشد که مطمئنا" در میان مدت باید بطور ویژه این نماد‌ها را مورد بررسی قرار داد. افزایش قیمت سیمان هم در میان مدت میتواند باعث رشد سودآوری شرکت‌های سیمانی گردد که این امر دلیلی بر پر حجم بودن معاملات نماد‌های این گروه است.

تاکید بر روی نماد‌های ریالی تورمی به هیچ وجه نفی نماد‌های  دلاری صادراتی نیست و تنها دلیل این امر میتواند سودآوری مناسبتر در اینگونه نماد‌ها نسبت به نماد‌های لیدر در گروه فلزاتی، پتروئی و... باشد. هر چند انتظار داریم که در میان مدت شاهد افزایش تقاضا و همینطور افزایش قیمت در نماد‌های فلزی، پتروئی و معدنی باشیم که البته درروز‌های گذشته شاهد انتشار خبر افزایش نرخ سنگ آهن بودیم. در آینده نه چندان دور انتظار داریم شاهد اخبار مثبت از گروه پالایشی با توجه به افزایش قیمت نفت و همینطور سودآوری این صنعت باشیم که نگاه میانمدت به این صنعت خالی از لطف نیست.

 

دنیای سیاست

در دنیای سیاست هم دیروز اخبار رسمی، مبنی بر افزایش میزان ذخائر اورانیوم غنی شده کشورمان از سقف مندرح در برجام بودیم که واکنش‌های بین‌المللی زیادی را بهمراه داشت. توقع پایبندی یکطرفه ایران به برجام بدون داشتن هرگونه منفعت اقتصادی برای کشورمان و عدم پایبندی کشور‌های غربی به تعهدات برجامی با توجه به شرایط فعلی هیچگونه توجیهی برای مسئولین کشورمان نداشته است و حال باید در چند روز آینده شاهد افزایش میزان درصد غنی سازی کشورمان باشیم که این امر باعث افزایش ریسک سیاسی در بازار‌ها خواهد شد. این در حالیست که وزیر امور خارجه انگلیس در این راستا تهدید به برگشت تحریم‌ها کرده است که البته امروزه تنها بر روی کاغذ شاهد برداشته شدن تحریم‌ها بودیم و همانگونه که در روز‌های قبل اشاره شد با وجود اجرائی شدن اینستکس هیچ گونه منفعت اقتصادی برای کشورمان در پی نداشته است که این امر دلیلی بر کاهش تعهدات برجامی کشورمان است.

 

بازار‌های جهانی
در آخرین معاملات بازار‌های جهانی شاهد نوسانات منفی کامودیتی‌ها هستیم. مس مجددا" به سطح ۵۹۵۰ دلار بازگشت و روی هم در محدوده ۲۴۵۰ دلار داد و ستد میگردد. نفت برنت هم در محدوده ۶۵ دلاری معامله میشود که کاهش ۱ دلاری را تجربه میکند. هر اونس طلا ۱۳۹۰ دلار در حال نوسان است. از مهمترین اخبار در این حوزه میتوان به گزارش منفی صنایع کارخانه‌ای اغلب کشور‌های اتحادیه اروپا اشاره کرد که البته گزارش  صنایع کارخانه‌ای آمریکا هم چندان وضعیت خوبی را نشان نداد. این در حالیست که مشاور و نماینده رسمى کاخ سفید در امور تجارى، لیستى از کالاهاى وارداتى از اروپا به ارزش ۴ میلیارد دلار را منتشر کرد که احتمال تصویب تعرفه علیه واردات آن، بالاست!

 

تحولات بازار ارز
در بازار غیر رسمی ارز تهران روز گذشته شاهد کاهش قیمت #دلار تا محدوده ۱۲۷۰۰ تومان بودیم که پس از انتشار اخبار افزایش اورانیوم غنی شده ایران و عکس العمل کشور‌های اروپائی مجددا" شاهد افزایش قیمت دلار تا محدوده ۱۲۹۵۰ تومان بودیم. انتظار داریم با صرفنظر از نوسانات این روز‌ها در بازار ارز همچنان شاهد  کاهش قیمت دلار در میان مدت باشیم.

 

محمد رستمی/تحلیلگر بازار سرمایه

اخبار مرتبط
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها