• کد خبر: ۳۰۲۶۶
  • تعداد بازدید: ۶۳۶
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان کرد:

ضرورت جایگزینی نظام تعرفه‌گذاری هوشمند به جای ممنوعیت صادرات

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است معقول‌ترین روش برای کنترل صادرات، استفاده از نظام تعرفه‌گذاری هوشمند به‌جای ممنوعیت مطلق است.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛محمدرضا نجفی با اشاره به ضرورت حفظ بازارهای صادراتی که از جمله ی سرمایه‌ها و فرصت‌های به دست آمده از سال‌ها مرارت و هزینه توسط بخش‌های خصوصی و دولتی است، گفت: در صورتی که مدیریتی جامع، عالمانه، متعهدانه، مسئولانه و یکپارچه بر محیط و محاط اقتصاد کشور حاکم باشد مشکلاتی از جنس مشکلات کنونی برای بسیاری ازصنایع و تولیدکنندگان حادث نمی‌شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر زمینه و لوازم فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی دچار آسیب و عوارض فراوانی شده است، افزود: بازار رها شده است، عدم مدیریت و سیاست‌گذاری مناسب برای ساماندهی بازار باعث شده مسئولان ناچار شوند با تصمیمات دفعی تنها به فکر تامین نیازهای روزمره داخلی باشند که از انجام به هنگام و عادلانه آن نیز وامانده‌اند و به تبع آسیب‌های مادی و معنوی فراوانی به آحاد مردم و جایگاه کشور در رقابت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی وارد شده است.

 

بی توجهی به بازارهای صادراتی مخرب‌ترین رویکرد برای یک نظام اقتصادی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر توجه مناسبی نیز به بازارهای صادراتی نمی‌شود، این از جمله مخرب‌ترین رویکردها برای یک نظام اقتصادی در دنیای رقابت‌های پویا و رو به توسعه است.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: به دلیل عدم توفیق در برنامه ریزی و مدیریت مناسب برای تامین به هنگام، به مقدار و به قیمتِ نیازهای داخلی، برخی بازارهای صادراتی از دست تولیدکنندگان کشور خارج شد و در اختیار سایر کشورها و رقبا قرار گرفت، در واقع به دلیل ایرادات رویکردی و مدیریتی ناچار به ترک بازارهای صادراتی شده‌ایم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برخی موارد مدیران به دلیل عدم اشراف، کوتاهی و بی‌مسئولیتی ناچار به دفع افسد به فاسد می‌شوند، ادامه داد: معقول‌ترین روش برای کنترل صادرات کشور استفاده از نظام تعرفه‌گذاری هوشمند بجای ممنوعیت مطلق است.

 

 

 

منبع:خانه ملت

اخبار مرتبط
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها