• کد خبر: ۳۰۳۳۴
  • تعداد بازدید: ۶۵۰
صبحانه با طعم تحلیل:

رشد بورس با غلبه بر رفتارهای هیجانی ادامه خواهد یافت

امروز شنبه نیمه تیرماه سال ۱۳۹۸ در حالی به انتظار بازگشائی بازار بورس تهران هستیم که در روز چهارشنبه شاخص کل بورس تهران در حالی که به مقاومت محدوده ۲۵۰ هزار واحدی نزدیک میشد مجددا" با افزایش عرضه‌ها به سطح ۲۴۸۹۴۳ واحد بازگشت و تنها رشد ۶۶۸ واحدی را برای خود ثبت کرد. شاخص هم وزن نیز توانست با رشد ۶۶۵ واحدی به سطح ۵۹۸۷۲ واحد برسد و ارزش معاملات خرد در این بازار با افزایش ارزش معاملات گروه‌های خوردوئی، داروئی و فلزی و صدر نشینی این گروه‌ها به سطح ۹۴۰ میلیارد تومان برسد.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛در بازار امروز انتظار داریم همچنان شاهد نوسانات قیمت با عرض اندام فروشندگان باشیم که با توجه به اوج گرفتن مجدد ریسک سیستماتیک در بازار میتوان شاهد رفتار‌های هیجانی در بازار در اغلب گروه‌ها باشیم. با وجود این امر همچنان انتظار داریم شاهد بازار خوبی در میانمدت باشیم که این امر در گروه‌های ریالی تورمی میتواند با توجه به تاثیرات کمتر تحریم بر روی صنایع داخلی و همینطور نیاز مصرف داخلی و عدم صادرات این تولیدات بیش از گذشته خود را نمایش دهد. هر چند با توجه به گزارش‌های خوب سایر گروه‌ها در صنایع فلزی، شیمیائی و معدنی انتظار داریم روند ملایم تری از رشد را در قیمت نماد‌های این صنایع در میان مدت شاهد باشیم.

جدی شدن فروش سهام دولت در صنعت خودروسازی با توجه به اظهارات وزیر صنعت و همینطور فروش دارئی‌های غیر مولد این شرکت‌ها میتواند در دوره اصلاح بازار نگاه اغلب فعالان بازار را به خود جلب نماید. در این حالت شاید سهامداری در نماد‌های خودرو و خساپا فرق زیادی نخواهد داشت و تنها سهامداری در این گروه پر مخاطره با پذیرش ریسک و استراتژی مناسب میتواند در میانمدت سود خوبی را عاید سهامداران این صنعت کند. جدی شدن شایعه افزایش سرمایه نماد خپارس بهمراه آغاز کارشناسی دارائی‌های ایران خودرو، در صورت تائید منابع مختلف میتواند دلیلی برای این امر باشد. در این بین ابلاغ قیمت‌های جدید سیمان میتواند نماد‌های این گروه را برای میانمدت مورد توجه بازار قرار دهد، هرچند باید به قانونی که بیانگر فروش نماد با انتشار خبر است احترام گذاشت. فروش بلوک‌های دولتی در صنعت پالایش هم میتواند حواشی خاص خود را برای بازار سرمایه با توجه به خریداران این بلوک‌ها در صورت وجود ایجاد نماید که باید به انتظار انجام این معاملات بنشینیم.

 

دنیای سیاست
۱۶ تیرماه ضرب الاجل ایران بابت نوبت دوم کاهش تعهدات برجامی است که تا الان باعث واکنش‌های زیادی در گروه کشور‌های اتحادیه اروپا و آمریکا و اعراب گردیده است و همه طرفین در حال خط و نشان کشیدن و دادن پالس‌های منفی به یکدیگر هستند. توقیف نفتکش ایرانی توسط نیروی دریائی انگلیس به نوعی میتواند یکی از این نشانه‌ها باشد، در مقابل شاهد عکس العمل دبیر تشخیص مصلحت نظام با انتشار توئیتی تحت عنوان اقدام متقابل در خلیج فارس بودیم. از سوی دیگر اخباری مبنی بر جدی شدن اخذ عوارض تردد نفتکش‌ها در  تنگه هرمز از سوی کشورمان به گوش میرسد که این امر در عین حقانیت کشورمان برای اجرای آن میتواند بر وخامت اوضاع در کنار ضرب الاجل هسته‌ای بی‌افزاید. تهدید‌های رسانه‌ای برخی از منابع آگاه که در خبرگزاری‌های خارجی شاهد انتشار آن بابت برگشت تحریم‌ها اتحادیه اروپا هستیم میتواند بازار سرمایه را وارد فاز اصلاح گرداند که البته در این بین شاهد درخواست آمریکا برای تشکیل جلسه  آژانس انرژی اتمی بدلیل اقدامات ایران در خصوص غنی سازی هستیم.

 

بازار‌های جهانی
در بازار‌های جهانی که ساعاتی پیش شاهد بسته شدن آن بودیم هر تن  مس در آخرین معاملات خود به سطح ۵۸۹۶ واحد و هر تن روی هم به سطح ۲۴۱۰ دلار رسید. طلا در محدوده ۱۴۰۰ دلار به کار خود پایان داد که این کاهش قیمت کامودیتی‌ها به دلیل افزایش مجدد تنش بین امریکا و چین است که در آخرین توئیت رئیس جمهور امریکا با عنوان " چین دوباره مذاکرات تجاری را خراب کرد" منتشر شد. این در حالیست که هفته آینده بازارهاى مالى با گزارشات مهم تورمى از تراز ارزى و تجارى چین، تستیفاى نیمه ساله ریاست #فدرال_رزرو و همینطور اجلاس کمیته FOMC و سخنرانى شش عضو این کمیته روبرو خواهند شد که هر کدام از این موارد میتواند نوسانات زیادی برای قیمت‌ها در بازار‌های جهانی ایجاد کند.

 

تحولات بازار ارز
در بازار غیر رسمی ارز تهران در آخرین معاملات دلار شاهد نوسان خاصی نبودیم و همچنان هر دلار آمریکا در محدود ۱۳۰۰۰ تومان معامله شد. مطئمنا" نوسانات قیمت دلار با توجه به  هوشمندی بازار میتواند قرینه خوبی از وزن تهدید‌های سیاسی برای فعالان بازار‌های اقتصادی به نمایش بگذارد.

 

 

 

محمد رستمی/تحلیلگر بازار سرمایه

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها