• کد خبر: ۳۰۳۸۵
  • تعداد بازدید: ۶۷۷
معاون ارزی اسبق بانک مرکزی در گفتگو با عصرمالی:

هدف از تجدید ارزیابی دارایی بانک‌ها،بهبود ساختار مالی است/لزوم ارائه نسخه سه‌گانه از سوی بانک مرکزی برای بانک‌ها

پانزدهم اردیبهشت امسال مجلس با افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها موافقت کرد که آسان‌ترین راه برای افزایش سرمایه بانک ها، تجدید ارزیابی دارایی بانک‌ها است.

پایگاه خبری عصر مالی-مینا هرمزی:سید کمال سید علی، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه خبری عصرمالی، با بیان مطلب بالا، ابراز داشت: هدف سیاست گذار از این قانون، بهبود ساختار مالی بانک‌ها و خروج از وضعیت فعلی زیان‌دهی برخی از بانک‌ها است.
مدیرعامل پیشین صندوق ضمانت صادرات اظهار داشت: در حال حاضر بانک‌ها با مشکل گردش سرمایه مواجه هستند و امکان پرداخت وام‌های جدید برای آن‌ها سخت است، زیرا بانک‌ها بیشتر سپرده جذب کردند و میزان تسهیلاتی که پرداخت کردند نسبت به میزان سپرده کمتر است.
وی برای توضیح بیشتر ادامه داد: از طرفی منابع و نقدینگی بانک‌ها کم است و از طرف دیگر بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی زیاد است. شاید یکی از راه‌ها برای اینکه بانک‌ها بتوانند تامین وجوه کنند، این است که از محل افزایش سرمایه به روش تجدید ارزیابی، بتوانند قفل نقدینگی بانکی را باز و به گردش نقدینگی، تقویت تسهیلات دهی بانک‌ها و رفع رکود در بازار کمک کنند.
سید کمال سید علی عنوان کرد: بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که باعث افزایش نقدینگی در کشور شده است. بانک‌های خصوصی البته افزایش سرمایه‌هایی داشته اند که واقعی نیست. این مشکلات نه تنها در بانک‌های خصوصی بلکه در همه بانک‌ها وجود دارد، اما بانک‌های خصوصی مشکلاتشان بیشتر است، زیرا دارایی‌های آن‌ها واقعی نیست؛ بنابراین هم دارایی‌ها و هم سرمایه بانک‌ها با مشکلات عدیده‌ای از نظر حسابرسی مواجهه هستند.
وی با بیان اینکه ما با سه نوع بانک در کشور مواجه هستیم، افزود: یکسری بانک‌های دولتی هستند که وضعیت خیلی مناسبی به لحاظ کفایت سرمایه ندارند. بانک‌های خصوصی شده مثل ملت، تجارت، رفاه و صادرات هم که کفایت سرمایه هایشان خوب نیست و بانک‌های نیمه خصوصی هم که هنوز مدیریت دولتی دارند و مقررات خیلی سخت هم برای فروش اموال دارند و خیلی از وام‌هایی که داده اند معوق است و وصول آن به سختی صورت می‌گیرد.
معاون ارزی اسبق بانک مرکزی بیان داشت: بانک مرکزی باید برای هر سه نوع از بانک‌ها برنامه ریزی خاص خود آن بانک‌ها را داشته باشد. به گونه‌ای که با یک زمانبندی این بانک‌ها یا پول بیاورند یا املاک خود را به فروش برسانند یا بدهی‌های خود را وصول کنند تا بتوانند افزایش سرمایه دهند.
وی به خبرنگار عصرمالی گفت: در بانک‌های خصوصی نحوه توزیع وام‌ها خیلی خاص است و بانک‌های دولتی هم معوقات آن‌ها به دلیل تصمیماتی که دولت گرفته خوب نیست و وضعیت بانک‌های نیمه خصوصی هم کماکان مثل بانک‌های دولتی است؛ بنابراین اگرچه تجدید ارزیابی دارایی بانک‌ها خوب است، اما این روش دارای نکات مبهمی است که به نظر می‌رسد مشکلات بانک‌ها کماکان بر جای خود باقی بماند.
سید کمال سید علی با بیان اینکه هرچند با مشکلات موجود، قانون تجدید ارزیابی بانک‌ها خیلی گره گشا نیست، اما این قانون می‌تواند از بعد روابط بین المللی به بانک‌ها کمک کند تصریح کرد: وقتی تراز تجاری بانک‌ها متوازن شود و کفایت سرمایه و دارایی‌های بانک‌ها افزایش پیدا کند، بانک‌های خارجی هم تمایل دارند تا با بانک‌های ما بیشتر کار کنند.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها