• کد خبر: ۳۰۴۲۷
  • تعداد بازدید: ۶۵۶
مشاور ارشد فدریکا موگرینی:

اثرات اینستکس ناچیز خواهد بود/ برای نجات برجام هنوز زمان داریم

مشاور ارشد فدریکا موگرینی، اثرات اینستکس بر اقتصاد ایران را ناچیز دانست.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی به نقل از یورونیوز، «ناتالی توچی» مشاور ارشد فدریکا موگرینی، در مصاحبه‌ای درباره کارایی اینستکس گفت:خیلی دور از ذهن است که بگوییم اینستکس اجازه مبادله میلیاردها یورو بین اتحادیه اروپا و ایران را می‌دهد. اثرات اینستکس در واقع بر اقتصاد ایران ناچیز خواهد بود. در میان مدت ایران می‌تواند با پولی که از فروش نفت در آسیا به ویژه چین به دست می‌آورد راضی شود و می‌توان گفت که این اتفاق در واقع کمک مالی به اقتصاد ایران خواهد بود. اما اینستکس می‌تواند گامی برای اغاز مبادلات میان ایران و اروپا شود و از این طرق اعتماد کشورهای اروپایی را بازگرداند.

وی در ادامه در مورد برجام گفت: در همه توافق‌های بین‌المللی اگر یک طرف توافق از آن خارج شود و تعهدات خود را انجام ندهد خیلی سخت است که از طرف دیگر بخواهیم در توافق بماند. اگر آمریکا همین رویه را در سیاست خارجی خود دنبال کند و بار دیگر در انتخابات برگزیده شود نمی‌توان تواقع داشت برجام زنده بماند.

مشاور ارشد فدریکا موگرینی تاکید کرد: با این همه من معتقدم برای نجات برجام هنوز زمان داریم. همچنین می‌توان امیدوار بود که سیاست‌های ایالات متحده در این مورد تغییر کند. اما اگر ایران اعلام کند کاملا از برجام خارج می‌شود در آن صورت این اتفاق تهدیدی برای خلع سلاح هسته‌ای جهان خواهد بود.

این اتفاق می‌تواند تنش‌ها در خاورمیانه را افزایش دهد و تهدید بزرگی برای ناامنی در این منطقه است. هم چنین همه توافق‌های بین‌المللی را تهدید می‌کند.

 

 

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها