• کد خبر: ۳۰۴۳۲
  • تعداد بازدید: ۵۲۶
صبحانه با طعم تحلیل:

صنایع سرمایه گذاری و خودرویی؛پیشتاز جذب نقدینگی در بازار سرمایه/تاثیر اینستکس بر اقتصاد ایران،نیازمند حمایت روسیه و چین است

امروز شنبه ۲۲ ام تیرماه ۱۳۹۸ در حالی به انتظار بازگشایی معاملات بورس اوراق بهادر تهران نشسته‌ایم که در روز معاملاتی گذشته، شاخص کل با رشد ۹۰۶ واحدی مجدداً در کانال ۲۴۹ هزار واحد قرار گرفت و شاخص هم‌وزن نیز افزایش ۰.۶ درصدی را تجربه کرد. از نکات دیگر روز گذشته رشد به‌ترتیب ۶.۳ و ۵.۶ درصدی کل ارزش معاملات و معاملات خرد بازار سرمایه بود.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛بازدهی بورس تهران از ابتدای تابستان و ابتدای سال شمسی به ترتیب به ۶.۳ و ۳۹.۷ درصد رسیده است. تداوم رشد محتاطانه بورس در حالی صورت می‌گیرد که به لحاظ برخی نسبت‌های ارزش‌گذاری، متوسط قیمت‌ها در بورس با تخمین‌های فعلی از رشد اقتصادی منفی در محدوده اوج تاریخی خود قرار دارد.

 

مروری بر اخبار سیاسی و اقتصادی

در ذیل به بررسی چند خبر مهم دو روز گذشته خواهیم پرداخت:

هیأت دولت آئین‌نامه اجرایی قانون بودجه ۹۸، موضوع تهاتر بدهی و مطالبات دولت با اشخاص حقیقی و حقوقی را به پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی، تصویب کرد.
شبکه دویچه وله در گزارشی نوشت: سازوکار فعلی اینستکس کارایی چندانی ندارد و اگر بخواهد بر اقتصاد ایران تأثیرگذار باشد نیازمند حمایت روسیه و چین و تزریق میلیارد‌ها یورو به این سازوکار است. تا کنون تنها چند میلیون یورو به اینستکس تزریق شده است تا شرکت‌های اروپایی بتوانند بدون مبادله مستقیم پول، به ایران کالا صادر کنند.
برخی منابع خبری مدعی شده‌اند که چندی از مقام‌های دولت آمریکا به دنبال تحریم چین بابت خرید نفت از ایران هستند. مقام‌های ارشد دولت این کشور به توافق رسیده‌اند که اقدام چین در وارد کردن بیش از یک میلیون بشکه نفت خام از ایران در ماه گذشته سرپیچی از تحریم‌های آمریکا بوده است.

 

تحولات ارز و طلا

در این روز‌ها شاهد بازار ارز کم نوسانی بوده‌ایم و در روز پنجشنبه هفته گذشته نیز تغییری در قیمت دلار نداشته‌ایم و دلار کماکان در قیمت ۱۲۹۵۰ تومان می‌باشد. سکه امامی نیز در محدوده ۴۵۶۰۰۰۰ تومان در حال معامله بوده است و  انس طلا نیز مجددا به روند صعودی خود بازگشته است و در محدوده ۱۴۱۷ دلار معامله گردیده است.
نرخ ارز از ابتدای سال هیچ گونه رشدی در بازار آزاد نداشته و فاصله سامانه نیما با قیمت بازار نیز به حداقل رسیده است.


بررسی بازار‌های جهانی

با توجه به بررسی‌های صورت گرفته شاهد افزایش قیمت اکثریت کامودیتی.‌ها در بازار‌های جهانی بوده‌ایم.
رشد قیمت نفت حاوی انرژی مثبت زیادی برای ایران و کشور‌های خاورمیانه است، بخصوص در شرایط تحریم که صادرات محدود شده است.
آمار وزارت انرژی آمریکا نشان می‌دهد که موجودی مخازن نفت این کشور در هفته گذشته کاهش ۹.۴۹- میلیون بشکه‌ای دارد که بسیار بیش از انتظار ۳ میلیون بشکه‌ای اقتصاددانان است، لذا بازار همزمان با تضعیف دلار اقدام به خرید #نفت کرده و شاهد جهش قیمت هستیم.


در ذیل به بررسی آخرین قیمت کالا‌های با اهمیت و تغییرات آن خواهیم پرداخت:

 مس با ۰.۳۵ درصد رشد در محدوده ۵۹۵۸ دلار

 روی با افزایش ۱.۷۵ درصدی در محدوده ۲۴۳۶ دلار

 آلومینیوم با رشد ۰.۳۸ درصد در محدوده ۱۸۲۸ دلار

 نفت برنت نیز همچنان در مدار صعودی خود قرار دارد و در محدوده ۶۶.۸۸ دلار در حال معامله شدن است.

 سنگ آهن نیز در طی چند روز گذشته با اندکی کاهش در محدوده ۱۲۰ دلار قرار دارد.

 

روند بازار 

با رصد دقیق نحوه ورود و خروج نقدینگی به صنایع مختلف به نظر می‌رسد صنایعی همچون سرمایه‌گذاری‌ها و خودرویی و  انبوه‌سازی و  شرکت‌های چند رشته ای در جذب نقدینگی بطور نسبی موفق بوده‌اند؛و در نقطه مقابل شاهد خروج نقدینگی از کانه فلزی و سیمان و حمل نقل و بانک‌ها بوده‌ایم.
با توجه به عرضه اولیه بزرگ پتروشیمی نوری و محدوده ۲۵۰ هزار واحد به‌نظر می‌رسد بازار با دو نیمه متفاوت شاهد خواهیم بود و نیمه دوم بهتری را نظاره‌گر باشیم.

 

 

امیر حطیطه/تحلیلگر بازار سرمایه

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها