• کد خبر: ۳۰۴۶۵
  • تعداد بازدید: ۵۹۵
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان کرد:

جذب سرمایه‌گذاری ارزی خارجی‌ها؛سپری در برابر تحریم است/نقدینگی رو به افزایش است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است به دلیل سیاست‌های اشتباه بانکی، نقدینگی کشور از ۴ سال گذشته دوبرابر شده و به یک هزار و ۸۰۰هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛محمدرضا منصوری با اشاره به افزایش نقدینگی در جامعه، گفت: تورم 25 درصدی و ثابت نگه داشتن نرخ ارز در طول سالیان متمادی در ایران باعث آسیب‌های بسیاری به اقتصاد کشور شد، چراکه وارد کننده با دلار هزار تومانی به راحتی واردات انجام می‌داد اما تولیدکننده هر سال با ۲۵ درصد تورم روبرو بود.

 

سود دلاری سرمایه‌گذاران آلمانی و اماراتی از سرمایه گذاری در بانک‌های ایرانی

نمایده مردم ساوه و زرندیه در مچلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نظر می‌رسد ثابت نگه داشتن نرخ ارز و مشکلات ناشی از آن عمدی بوده است، افزود: در سال‌هایی که نرخ ارز ثابت بود سرمایه‌گذاران بسیاری از آلمان و امارات در بانک‌های ایرانی سرمایه گذاری ‌کردند و پس از ۵ سال ۲۴% سود دلاری به دست ‌آوردند.

وی اظهار کرد: ثابت نگه داشتن نرخ دلار با تورم 25 درصدی اشتباه بزرگی بود،دولت با پرداخت سوبسید نرخ ارز را ثابت نگه می‌داشت و این امر باعث فعالیت دلالان و مصرف گرایی محض در کشور شد.

 

اگر ایران ۴۰۰ میلیارد دلار در حساب ارزی داشت، هیچ کشوری نمی‌توانست ما را تحریم کند

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: اگر در حال حاضر در حساب ارزی ایران ۴۰۰ میلیارد دلار -حاصل از درآمد نفتی- وجود داشت هیچ کشوری نمی‌توانست ما را تحریم کند و حتی اگر تا چندین سال نیز ایران تحریم می شد به دلیل داشتن ارز کافی می‌توانست تمام نیاز خود را از کشورهای مانند روسیه تامین کند اما به دلیل بریز و بپاش و پرداخت سود بانکی در سال‌های گذشته هرچه درآمد نفتی به دست آمد، خرج کرد.

 

نقدینگی در ایران در چهار سال آینده از ۴۰ سال گذشته نیز بیشتر می‌شود

منصوری با بیان اینکه در چهار سال آینده نقدینگی در ایران از ۴۰ سال گذشته نیز بیشتر می‌شود، گفت: در حال حاضر نقدینگی موجود در جامعه یک هزار و هشتصد هزار میلیارد تومان است که در 4 سال آینده یک هزار و 800 هزار میلیارد تومان دیگر نیز به این رقم افزوده می‌شود این در حالی است که ۴ سال گذشته نقدینگی موجود در جامعه 900 هزار میلیارد تومان بود.

 

اقتصاد در ایران سلیقه‌ای اداره می‌شود

وی با بیان اینکه اقتصاد در ایران سلیقه‌ای اداره می‌شود، تاکید کرد: در علم اقتصاد تمام هزینه ها باید بر اساس درآمد باشد که دولت این امر را اجرایی نمی‌کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به ثابت بودن نرخ ارز در سوریه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ارزش پول سوریه -علیرغم اینکه با جنگ روبه رو است- در برابر دلار، کاهش چندانی پیدا نداشت اما ایران علی رغم تمام درآمدها با کاهش شدید ارزش پول ملی مواجه شد علت این امر هزینه های زیاد کشور است در واقع هر درآمدی که به دست آمده برای آن خرجی تراشیده شده است.

 

 

 

منبع:خانه ملت

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها