• کد خبر: ۳۰۵۵۷
  • تعداد بازدید: ۵۰۰
بررسی اینستکس از نگاه اقتصاددان اسپانیایی؛

دانیل لاکاله:قضاوت درباره اینستکس زود است/ایران باید ارزش پول ملی خود را تقویت کند

اقتصاددان اسپانیایی قضاوت درباره اینستکس را زود و موفقیت آن را به همراهی کشور‌های مختلف وابسته دانست و گفت: ایران می‌تواند با استفاده از سیستم‌های مالی و تراکنش‌هایی که شامل تحریم‌ها نمی‌شود تحریم‌ها دور بزند. ایران باید مشکلات داخلی اقتصادش را حل کند.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛دانیل لاکاله استاد اسپانیایی و تحلیل‌گر اقتصادی با مدرک دکترای اقتصاد است، حوزه تخصصی او اقتصاد جهانی است. وی جزو بیست اقتصاددان برتر جهان است که تاکنون کتاب‌های پرفروشی در حوزه اقتصاد مانند «فرار از تله بانک مرکزی» و «زندگی در بازار‌های مالی» نوشته است. کتاب‌های وی به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی و چینی و پرتغالی ترجمه و منتشر شده است.

لاکاله سخنرانی‌های کلیدی را در معتبرترین انجمن‌ها در سراسر جهان از جمله فدرال رزرو در هوستون، بنیاد هری پایتس در واشنگتن، مدرسه اقتصاد لندن، صندوق انجمن اجتماعی در میامی و مجمع جهانی اقتصاد ارائه کرده است.

در ذیل متن گفت‌وگوی این تحلیل‌گر اقتصادی را مشاهده می‌کنید:

آخرین وضعیت سازو کار مالی ایران و اروپا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

این سیستم در واقع یک سیستم مبادله پایاپای است که امکان مبادله کالا بدون استفاه از پول را می‌دهد. اینستکس در واقع یک سیستم پیچیده است و نیاز به تزریق مواد اولیه دارد و انتقال کالا و خدمات از طریق اینستکس به آسانی نیست. هم چنین این مکانیزم برای انتقال نفت نیز به کار نمی‌رود.

 

آیا اینستکس می‌تواند مشکلات اقتصاد ایران را حل کند؟

اگر اینستکس به درستی کار کند، می‌تواند ایده خوبی باشد و می‌تواند تراکنش‌ها را به خوبی در زمان مناسب و به دقت انجام دهد. اما به هر حال دولت ایران به حمایت کشور‌های دیگر نیاز دارد تا اینستکس بتواند به خوبی کار کند؛ چراکه در این صورت خواهد توانست اثر خوبی بر اقتصاد ایران داشته باشد. اکنون برای قضاوت درباره این ساز و کار زود است باید صبر کنیم تا ببینیم چه می‌شود.

آیا برای تجارت با روسیه و چین نیز نیاز به چنین ساز و کاری وجود دارد؟
این کشور‌ها تاکنون تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا قرار نگرفته‌اند و به نظر می‌رسد که نیازی به چنین مکانیزمی برای تجارت با ایران ندارند. چراکه تراکنش‌های میان چین و روسیه و ایران ادامه داد و تحت تاثیر تحریم‌ها نیستند.


به نظر می‌رسد که اینستکس بودجه کافی ندارد چه راه حلی برای این مشکل وجود دارد؟

اینستکس نیاز دارد با کشور‌های مختلف همراه شود و از این طریق سرمایه بیشتری را جلب کند؛ چرا که سیستم‌های مبادله در ابتدای امر با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد. اینستکس در صورتی که بانک مرکزی اروپا و بیشتر کشور‌های اروپا را با خود همراه کند، می‌تواند بسیار موفق شود و این اتفاق در زمان کم نیز دست یافتنی نیست.


آیا اروپا می‌تواند بوسیله اینستکس با آمریکا مقابله کند؟

اروپا و آمریکا شریکان دیرینه‌ای هستند، اما در مورد ایران و تحریم‌ها اختلاف‌نظر‌هایی با یکدیگر دارند بنابراین برای اروپا بسیار سخت است که با سیاست‌های آمریکا کاملا مخالفت کنند و از سوی دیگر اروپا بر اساس توافق خود با ایران به تهران تعهد دارد و باید تجارت و روابط خود با تهران را حفظ کند.
تحریم‌های آمریکا می‌تواند اینستکس را نیز شامل شودآیا تحریم‌های آمریکا می‌تواند اینستکس را هم شامل شود؟

متاسفانه تحریم‌های آمریکا می‌تواند هر سیستم مبادله‌ای را شامل شود

 

راه حل ایران برای نجات اقتصادش چیست؟

ایران می‌تواند با استفاده از سیستم‌های مبادله‌ای، مالی و تراکنش‌هایی که شامل تحریم‌ها نمی‌شود تحریم‌ها را دور بزند و در حالی که برای حل مشکل خود با آمریکا تلاش می‌کند، مشکلات داخلی اقتصادش را حل کند، با تورم مقابله کند و برای بالارفتن ارزش پول خود کار کند.


آیا چین و روسیه می‌توانند به اینستکس کمک کنند؟

همه کشور‌ها می‌توانند به فعالیت اینستکس کمک کنند، اما معمولا تمایل دارند تا اقتصاد خود را تقویت کنند.
نکته کلیدی درباره اینستکس شفافیت تراکنش‌هایی است که از این کانال مالی صورت می‌گیرد.

 

 

 

منبع:ایلنا

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

بودجه سال ۹۹ غیر واقعی است

معاون اسبق وزیر اقتصاد و بانک مرکزی گفت: بودجه سال ۹۹ غیر واقعی و در عین حال تحقق منابع درآمدی این سند مالی به سختی امکان پذیر خواهد بود.
بودجه سال ۹۹ غیر واقعی است
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها