• کد خبر: ۳۱۱۴۱
  • تعداد بازدید: ۳۲۶
اولین معامله موفق برق صنایع پس از گذشت بیش از یکسال:

معامله ۴۹ هزار کیلووات برق نیروگاه ارومیه در بورس انرژی/شنبه ۱۷۸ هزار کیلووات برق سه نیروگاه روی تابلو می‌رود

۵۰ هزار کیلووات برق تولیدی نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه در بورس انرژی ایران عرضه شد که ۴۹ هزار کیلووات آن با موفقیت معالمه شد.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛در آخرین روز معاملاتی بورس انرژی ایران در این هفته، ۵۰ هزار کیلووات برق تولیدی نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه متعلق به شرکت تدبیرسازان سرآمد روانه میز فروش بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق بورس انرژی ایران شد که با موفقیت ۴۹ هزار کیلووات برق تولیدی این نیروگاه به قیمت ۴۶ تومان به ازای هر کیلووات در هر ساعت از دوره مصرف از زمان تحویل آن معامله شد.

این نخستین معامله موفق برق، پس از گذشت حدود بیش از یکسال از توقف معاملات بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق است که پس از ابلاغ مصوبه جدید تعیین مقررات نرخ و ضوابط ترانزیت انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور از سوی وزیر نیرو و در راستای اجرای بند (ت) ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه به شرکت‌های توانیر و مدیریت شبکه برق ایران صورت می‌گیرد.

به این ترتیب ۲۳ مرداد ماه ۹۸ برابر با ۵۰ مگاوات یا به عبارتی ۵۰ هزار کیلووات برق نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه متعلق به شرکت تدبیرسازان سرآمد به قیمت ۴۶۰ ریال برای هر کیلووات در هر ساعت از دوره مصرف طی دوره تحویل، در بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق عرضه شد که در نهایت ۴۹ مگاوات یا به عبارتی ۴۹ هزار کیلووات برق این نیروگاه با موفقیت معامله شد.

دوره تحویل ماهانه این انرژی، اول شهریور ماه امسال اعلام شده و طی ۲۴ ساعت در یک ماه به مصرف خواهد رسید.

در شرایط پرداخت این عرضه، امکان تسویه به صورت خارج از پایاپای یا به عبارتی تسویه نقدی وجود داشته و واریز ۷ درصد پیش پرداخت قبل از شروع عرضه الزامی است.

برق تولیدی نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه متعلق به شرکت تدبیرسازان سرآمد به عنوان نخستین عرضه در بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق در حالی امروز معامله شد که از هفته آینده به تدریج سایر نیروگاه‌ها نیز برق تولیدی خود را در این بازار روانه میز فروش خواهند کرد.

صنایع مختلف تولیدی و صنعتی کشور از جمله فولادسازان، سیمان، کاشی و سرامیک و سایر صنابع کوچک و بزرگ به عنوان مصرف‌کننده برق بالای ۵ مگاوات و کمتر از آن، به دلیل مزیتهای رقابتی و کشف قیمت منصفانه در بورس انرژی ایران همواره به این بازار اقبال نشان داده‌اند.

در عین حال نقدی بودن تسویه معاملات و برخورداری از معافیت مالیاتی ۱۰ درصدی در بورس انرژی نیز برای نیروگاه‌هایی که با مشکل مطالبات سنگین از دولت مواجه هستند، می‌تواند جذابیتهای بسیاری را در بر داشته باشد.

با توجه به بند ب ماده ۴۴ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، وزارت نیرو موظف است به منظور افزایش بازدهی و ضریب بهره‌وری نیروگاه‌ها، قیمت خرید برق را با توجه به سازوکار بازار در بورس انرژی تعیین کند.

برخورداری از معافیت مالیاتی عرضه‌کنندگان برق، ترک تشریفات برگزاری مناقصه و مزایده خرید کالای برق توسط مصرف‌کنندگان برق، انعطاف‌پذیری در شرایط قرارداد و مقدار برق تحویلی، افزایش شفافیت در خصوص شرایط و قیمت‌های کشف شده، امکان انعقاد قراردادهای با دوره تحویل کوتاه مدت‌تر نسبت به قراردادهای دوجانبه خارج از بورس، وجود شبکه بازاریابی متشکل و حرفه‌ای شرکت‌های کارگزاری و حضور ۷۰ شرکت کارگزاری در حوزه معاملات، از جمله مزایای حضور همه فعالان صنعت برق در بازار متشکل و شفاف بورس انرژی ایران است.

روز شنبه ۲۶ مرداد ماه ۹۸ نیز در تابلوی برق بازار فیزیکی بورس انرژی ایران، قریب به ۱۷۸ هزار کیلووات برق توسط سه نیروگاه تولید نیروی برق پرند مپنا، تولید انرژی برق شمس پاسارگاد و تولید نیروی جنوب غرب صبا- نیروگاه خرمشهر برای دوره تحویل ماهانه شهریور عرضه خواهد شد.

این در حالی است که پیرو مصوبه مورخ ۱۷ تیرماه ۹۸ وزیر نیرو در خصوص مقررات ترانزیت انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور و اعلام نرخ ترانزیت انرژی، برق مصارف صنعتی با قدرت بیش از ۵ مگاوات توسط شرکت توانیر، خریداران برق با مراجعه به شرکتهای برق منطقه‌ای و مبادله الحاقیه درصدد از سرگیری مجدد معاملات خود از طریق بورس انرژی ایران هستند.

 

 

 

 

منبع:ایسنا

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

بودجه سال ۹۹ غیر واقعی است

معاون اسبق وزیر اقتصاد و بانک مرکزی گفت: بودجه سال ۹۹ غیر واقعی و در عین حال تحقق منابع درآمدی این سند مالی به سختی امکان پذیر خواهد بود.
بودجه سال ۹۹ غیر واقعی است
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها