• کد خبر: ۳۱۲۵۲
  • تعداد بازدید: ۳۴۱
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد:

امنیتِ خلیج‌فارس با ساحل‌نشینان است/ خارجی‌ها دخالت نکنند!+متن کامل

تخت روانچی: کشور‌های ساحلی مسئولیت حفظ امنیت خلیج فارس را بر عهده دارند؛ دیگران دخالت نکنند

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی به نقل از صداوسیما از نیویورک، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در شورای امنیت این سازمان تاکید کرد؛ کشور‌های ساحلی مسئولیت امنیت خلیج فارس را بر عهده دارند و دخالت نیرو‌های خارجی در این آبراه راهبردی، به هر بهانه‌ای که باشد، بی‌ثبات کننده، غیرقابل قبول و محکوم به شکست است.
مجید تخت روانچی افزود: به عنوان کشور دارای طولانی‌ترین سواحل در خلیج فارس و دریای عمان، ایران مصمم است تا ایمنی و امنیت ناوبری دریایی در این منطقه، بویژه در تنگه هرمز را تضمین کند.
در این نشست که برای بررسی چالش‌های فراروی صلح و امنیت در «غرب آسیا» برگزار شده بود، وی با برشمردن برخی دخالت‌های آمریکا در منطقه، از جمله در ایران، گفت: ما به دنبال رویارویی نیستیم، اما در برابر نقض حاکمیت خود بی‌تفاوت نخواهیم بود و برای حفظ امنیت مرز‌ها و تأمین منافع خویش، با قوت تمام از خود دفاع خواهیم کرد.

متن کامل سخنرانی نماینده دائم کشورمان به شرح زیر است
جناب آقای رئیس:
اصلی‌ترین و طولانی‌ترین منازعه «غرب آسیا» مسأله فلسطین است. تا زمانی که این بحران حل نشود، صلح و امنیت در غرب آسیا برقرار نخواهد شد. اشغال غیرقانونی فلسطین عامل اصلی این مشکل بوده و بنابراین حل آن نیز فقط از طریق پایانِ اشغال میسر است و هیچ راه حل جادویی هم برای آن وجود ندارد. تاکنون همه ابتکارات این اصل مهم نادیده گرفته شده و شکست خورده اند. طرح به اصطلاح «معامله قرن» نیز به همین دلیل قطعاً محکوم به شکست است. سرزمین فلسطین فروشی نیست و آرمان، عزت و کرامت، و حقوق مسلم یک ملت را نمی‌توان خرید. آمریکا از طریق حمایت از اشغالگری، مسئول طولانی شدن این درگیری بوده است. دخالت این کشور تقریباً در همه منازعات دیگر منطقه نیز آشکار است. نشانه‌های دخالت آمریکا را به راحتی می‌توان در افغانستان، عراق، سوریه و یمن، حمایت از برخی گروه‌های تروریستی و خیلی اقدامات غیرقانونی از جمله حملات سایبری در غرب آسیا، ردیابی کرد.
روز گذشته شصت و ششمین سالگرد کودتای آمریکایی ـ انگلیسی علیه دولت مردمی ایران بود. دخالت‌های آمریکا در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز از جمله شامل این موارد است: حمایت از صدام در تجاوز علیه ایران، سرنگونی یک هواپیمای مسافربری ایران و به شهادت رساندن همه ۲۹۰ سرنشین آن، شامل ۶۶ کودک، حمایت از چندین تلاش برای کودتا، و تروریسم اقتصادی برای هدف قرار دادن مردم عادی و آسیب‌پذیر ایران مانند بیماران، از طریق استفاده از غذا و دارو به عنوان سلاح. یکی از ریشه‌های اصلی بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه حساس ما حضور نظامی آمریکا از طریق استقرار بیش از هفتاد هزار نیرو در سراسر غرب آسیا، شامل حضور نظامی فعال در همه کشور‌های حاشیه خلیج فارس، جز ایران است. تعداد تأسیسات نظامی خارجی در غرب آسیا نیز از ۴ مورد در سال ۱۹۹۰ به ۴۱ مورد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته که تقریباً همه آن‌ها متعلق به آمریکا است. این بالاترین تمرکز تأسیسات نظامی خارجی در جهان است.
علاوه بر خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، یکی دیگر از دلایل بی ثباتی غرب آسیا، سرازیر شدن بی رویه سلاح‌های آمریکایی به این منطقه است که آن را به یک بشکه باروت تبدیل کرده است. تنها ذینفع انباشت این تسلیحات در منطقه، صنایع دفاعی کشور‌های صادرکننده است.
مجید تخت روانچی در ادامه افزود ما نباید ماهیت و آثار بی‌ثبات کننده راهبرد «تفرقه بیانداز و حکومت کن» آمریکا از طریق اختلاف افکنی دائمی بین کشور‌های منطقه را نادیده بگیریم. اظهارات ایران هراسانه توسط مقامات آمریکائی نیز با همین هدف دنبال می‌شود. آن‌ها برای توجیه سیاست‌های خود در منطقه، اتهامات ساختگی علیه ایران منتشر می‌کنند تا ایران را از ایفای نقش خود در منطقه باز دارند. ایران هزاران سال در این منطقه بوده و هزاران سال دیگر نیز در آن باقی خواهد ماند. بنابراین، هر تلاشی برای محروم کردن یا نادیده گرفتن ایران در منطقه، توهمی بیش نبوده و محکوم به شکست است. ما به دنبال رویارویی نیستیم، اما نمی‌توانیم در برابر نقض حاکمیت خود بی‌تفاوت باشیم و بی تفاوت نخواهیم بود. بنابراین، برای حفظ امنیت مرز‌ها و تأمین منافع خویش، با قوت تمام از حق ذاتی دفاع از خود استفاده خواهیم کرد.
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل همچنین تاکید کرد ما معتقدیم کشور‌های ساحلی مسئولیت امنیت خلیج فارس را بر عهده دارند. این پایه ابتکار ما برای ایجاد مجمع گفتگو‌های منطقه‌ای و در راستای بند ۸ قطعنامه ۵۹۸ است. برای تحقق چنین هدف بزرگی، ما به رایزنی با برادران‌مان در منطقه ادامه خواهیم داد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها