• کد خبر: ۳۱۳۴۶
  • تعداد بازدید: ۳۰۶
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد:

افزایش قدرت وام‌‌دهی بانک‌ها با فروش اموال مازاد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قدرت وام دهی بانک‌ها با فروش املاک و اموال فوق‌العاده بالاتر رفته و روان‌تر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛محمد حسن‌نژاد با اشاره به تاثیر فروش املاک و اموال مازاد بانک‌ها در روند کاری آنها، گفت: منظور از عملکرد بانک‌ها بحث سودآوری و یا نقش ذاتی آنهاست، اگر عملکرد بانک را براساس سودآوری محاسبه کنیم فروش اموال و املاک مازاد به آنها ضرر خواهد رساند اما با توجه به نقش ذاتی بانک‌ها، بنگاه‌‌داری و ملک‌داری معنایی ندارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: وظیفه بانک‌ها آن است سپرده‌ها را دریافت و تسهیلات ارائه کنند.

حسن‎‌نژاد ادامه داد: زمانی که بانک‌ها مازاد اموال و املاک خود را فروخته و تبدیل به پول می‌کنند به نحوی خزانه خود را از سرمایه انباشت می‌کنند، بانک‌ها صندوق خود را یا باید از سپرده‌های مردم پر کنند یا فروش املاک و اموال، که این موضوع ضریب تکاثری دارد.

وی با تاکید براینکه قدرت وام دهی بانک‌ها با فروش املاک و اموال فوق‌العاده بالاتر رفته و روان‌تر و سیال‌تر می‌شود، اظهار کرد: این موضوع موجب می‌شود تا نقش ذاتی بانک‌ها که همان خلق پول، تسهیلات و ... است، شدت بیشتری پیدا کرده و پولشان بلوکه نشده و آزاد ‌شود.

 

سود بالای بانک‌ها با فروش اموال و املاک

نماینده مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: همچنین بانک‌ها به دلیل اینکه املاک خود را در گذشته ارزان خریده‌اند، اکنون گران می‌فروشند و به سود بالایی هم دست پیدا می‌کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه موضوع فروش اموال و املاک مازاد بانک‌ها در قانون ذکر شده است، گفت: بانک مرکزی موظف است تا بر اجرای این قانون توسط بانک‌ها نظارت داشته باشد و رسانه‌ها هم می‌توانند این موضوع را از بانک مرکزی پیگیری کنند.

حسن‌نژاد با اشاره به نقش نظارتی مجلس هم در این مورد بیان کرد: مجلس ناظر بر قوانین است و می‌تواند از بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی نحوه عملکرد بانک‌ها درباره فروش اموال و املاکشان را پیگیری کند.

گفتنی است مجلس شورای اسلامی بانک‌ها را به فروش اموال مازاد خود مکلف کرده و وزیر امور اقتصادی و دارایی هم بانک‌های دولتی را ملزم کرده است تا پایان سال جاری برنامه فروش اموال مازاد خود را به سرانجام برسانند.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

ایجاد اشتغال و مبارزه با فقر مطلق اهداف مهم دولت است

رئیس‌جمهور، ایجاد اشتغال و مبارزه با فقر مطلق را ۲ هدف مهم دولت دوازدهم توصیف کرد و با تأکید بر اینکه دولت تمام توان خود را برای تحقق آن بکار گرفته است، اظهارداشت: در شرایط خاص منطقه‌ای و جهانی که در آن قرار گرفته‌ایم از همه دستگاه‌ها و رسانه ملی، روزنامه‌ها و فضای حقیقی و مجازی، درخواست می‌کنم که واقعیت‌ را به درستی به مردم اطلاع‌رسانی کند.
ایجاد اشتغال و مبارزه با فقر مطلق اهداف مهم دولت است
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها