• کد خبر: ۳۱۶۱۶
  • تعداد بازدید: ۳۳۳
صبحانه با طعم تحلیل:

پروازهای شاخص ادامه دارد/توجه بازار به همه صنایع مشهود است

شاخص‌کل با ۲۱۳۰ واحد رشد، روز گذشته را به پایان رساند و سقف تاریخی جدیدی ثبت کرد. گویا شاخص می‌خواهد قدرت خود را به رخ بازار‌های موازی بکشاند. بلند پروازی‌های شاخص فعلا ادامه دارد. حتی خوشبین‌ترین افراد هم اوایل امسال، پیشروی شاخص را با این سرعت نمی‌توانستند پیش‌بینی کنند، به اعتقاد برخی تحلیل‌گران حتی یک اصلاح به عنوان پول‌بک، راه را برای شاخص هموارتر هم می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ شاخص هم‌وزن ۱۲۲۴ واحد رشد داشت، این موضوع اقبال روی صنایع کوچک راهم یادآوری می‌کند. ارزش معاملات ۲۸۰۰ میلیارد تومان بود. نقدینگی موجود در بازار، رکود بازار‌های موازی، رفتار سهامداران حقیقی و حقوقی چشم‌انداز مساعدی را پیش روی اهالی بازار قرار می‌دهد، اوضاع خوب بازار‌های جهانی مزید بر علت بود و روی صنایع صادراتی محور تاثیرگذار بود.

 

ورود پول هوشمند:کهمدا، ونفت ،بفجر ،غمارگ

خروج پول هوشمند:وسپه،ذوب ،بمپنا

 

بورس

 شتران،شبریز، شبندر و پاکشو تاثیری مثبت در شاخص داشتند.  فولاد، اخابر، بمپنا از منفی‌ساز‌های شاخص روز یکشنبه بودند.

 

فرابورس

 هرمز  شاوان  شراز شاخص فرابورس را مثبت کردند.  دماوند  زاگرس  میدکو در نقش منفی ظاهر شدند.

 

صنایع برتر

 شیمیایی، خودرو، فلزات اساسی، بانک‌ها

 

روند امروز

در بازار امروز انتظار می‌رود با بالا رفتن قیمت بازار‌های جهانی بازار با نشاطی داشته باشیم. طبق روال هر روز توصیه به تحلیل، سهامداری و صبردارم. به علت پربودن بعضی از نمادها، خیلی مراقب خرید‌های خود باشید. در هر صنعتی هم نماد‌هایی داریم که بیش از حد پر هستند، هم نماد‌هایی داریم که از بازار جا مانده‌اند، پس با تحلیل دقیق و سهامداری و پرهیز از نوسان‌گیری می‌توانید چشم‌انداز خوبی داشته باشید. روند بازار و نوع معاملات نشان می‌دهد بازار در بلند مدت هیچ مشکلی نخواهد داشت و پول هنوز از بازار خروج نکرده است و به اعتقاد کارشناسان کماکان پول جدید از بازار‌های موازی وارد بورس می‌شود.

سهم پر پتانسیل بنیادی را با تحلیل خرید کنید، سهامداری، صبر، افق بلند‌مدت را در سرلوحه کار خود قرار دهید؛ محال است متضرر شوید. یادمان باشد سهم خوب راه خود را پیدا می‌کند. درنماد‌های پالایشی انتظار می‌رود اقبال خوبی را داشته باشیم البته موضوع رشد قیمت نفت باعث رونق صنعت شده است، گویا پول هوشمندی وارد این صنعت شده است. در فولادی‌ها کماکان دید خوبی از منظر بنیادی در این صنعت دارم. هنوز هم سهم‌هایی وجود دارند که با ارزندگی و بنیاد خوب قیمت‌هایی کمتر از ارزش واقعی خود دارند و برای خرید مناسب هستند.


در دارویی‌ها انتظار اقبال خوب را داریم و شاید مثل روز قبل سبز‌پوش باشند. ممنوعیت واردات ۶۰نوع قلم، داروی مشابه تولید داخل از عوامل مهم رونق در فروش دارویی‌ها می‌باشد و اگر سهم دارویی صادات محور بود بیشتر مراقب آن سهم باشید.غذایی‌ها کماکان توقع داریم استقبال روی این نماد‌ها باشد، با کمی استراحت حرکت صعودی خود را شروع کرده‌اند، خبر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی عامل رشد این صنعت خواهد شد. خودرویی‌ها و قطعه‌ساز‌ها پیش‌بینی می‌شود اوضاع مناسبی داشته باشند.

معاملات خودرویی‌ها در امروز حرف‌های زیادی در دل خود دارند. باید ببینیم آیا توان عبور از مقاومت‌های پرقدرت خود را دارند یا کماکان خیال درجا زدن دارند. درنماد‌های شوینده کماکان پیشنهاد سهامداری در این گروه را دارم و انتظارصف خرید را دارم. در قندی‌ها به علت بنیاد قوی اوضاع را مناسب می‌بینم. شاید در بعضی نماد‌ها اصلاح داشته باشیم، که امری طبیعی است. بانکی‌ها همچنان درگیر مقاومت‌ها هستند و توصیه به صبر زیاد و سهامداری در نماد‌های این گروه دارم.

بانکی‌ها آموزش بردباری را برای سهامداران صرف کردند. در ساختمانی‌ها انتظار می‌رود در برخی نماد‌ها استقبال خوبی داشته باشیم، به اعتقاد برخی از کارشناسان ساختمانی‌ها یک سود خوب به سهامداران‌شان بدهکارند. انتظار می‌رود شاخص به زودی زود عدد۳۰۰ هزار واحد را لمس کند.

 

بازار‌های جهانی

طلا هر انس ۱۵۰۰ دلار ،نفت ۶۲ دلار ،مس ۵۸۳۳ دلار ،روی ۲۳۱۸ دلار. تغییر رفتار چین و آمریکا باعث افزایش قیمت‌ها شده است.

 

بازار ارز وسکه


قیمت دلار ۱۱۶۰۰ و سکه تقریبا چهار میلیون و صد و سی هزارتومان. باید صبر کرد و دید رفتن ایران برای گام سوم کاهش تعهدات برجام چه اتفاقاتی را برای بازار ارز رقم خواهد زد، یا شاید بازار ارز واکنشی چندانی نشان ندهد.

 

 

 

 

 

بابک تربان/تحلیلگر بازار سرمایه

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها