• کد خبر: ۳۲۵۱۷
  • تعداد بازدید: ۴۱۸
مدیر عامل کارگزای اقتصاد بیدار در گفتگوی اختصاصی با «عصر مالی»:

ثبات اقتصادی،ترسیم‌کننده آینده مثبت بازار سرمایه

در آینده شرایط سیاسی و اقتصادی کشور مثل امروز نخواهد بود و وضعیت رو به بهبود خواهد رفت، گرچه در روند کلی ممکن است تشنج‌های سیاسی هم وجود داشته باشد، اما مهم این است که روند اقتصادی رو به رشد خواهد بود که سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند سرمایه‌های خود را به بازار شفاف بورس بیاورند.

پایگاه خبری عصر مالی- مینا هرمزی: سید رضا اعجازی مدیر عامل کارگزای اقتصاد بیدار با بیان مطلب فوق اظهار داشت: در همه دنیا بورس آینه اقتصاد است و وقتی شاخص بورس افزایش یا کاهش پیدا می‌کند باید دید به چه دلیل این افزایش و کاهش اتفاق افتاده است. در حال حاضر نقدینگی زیادی وارد بازار سرمایه شده که دلایل متفاوتی را می‌توان برای آن متصور شد.


وی با بیان اینکه برای ورود نقدینگی به بورس توسط سازمان‌های مختلف تلاش زیادی شده است، افزود: از سال ۹۲ تا به امروز نهاد‌های کارگزاری، تامین سرمایه‌ها و سازمان بورس در خصوص توسعه فرهنگ سرمایه گذاری در کشور تلاش زیادی داشته اند که این موضوع باعث شده که درصد مشارکت سرمایه گذارانی که با دانش هستند نسبت به سال ۹۲ در بورس خیلی بیشتر شود.


اعجازی خاطر نشان ساخت: نقدینگی زیادی که وارد بازار سرمایه شده باعث رشد قیمت‌ها در بورس شده است. البته رشد قیمتی دلایل متفاوتی دارد که یکی از دلایل آن می‌تواند فاکتور‌های سودآوری و بنیادی باشد و دلیل دیگر می‌تواند افزایش سرمایه توسط شرکت‌ها باشد.


مدیر عامل کارگزای اقتصاد بیدار به وضعیت بازار‌های موازی اشاره کرد و گفت: نکته دیگری که باعث رشد بازار سرمایه شده، وضعیت بازار‌های موازی است که بعد از شوک اقتصادی ۹۷ در حال حاضر به هردلیلی به ثبات اقتصادی رسیده ایم که این ثبات اقتصادی بازار مسکن، طلا و دلار را از رده خارج کرده و سرمایه زیادی از این بازار‌ها روانه بازار سرمایه شده است.


وی در ادامه بیان داشت: بازار‌های سکه، طلا و مسکن یک کالا برای عرضه دارند. اما در بازار سرمایه ۸۰۰ شرکت بورسی قرار دارند که در بدترین شرایط اقتصادی حتما ۱۰ گزینه آن وضعیت سودآوری رو به رشد دارند. به طور مثال در سال ۹۳ وقتی کل بازار ریخت بهترین بازدهی در صنعت قند بود به گونه‌ای که چنین بازدهی در هیچ بازاری مشاهده نشد.


سید رضا اعجازی عنوان کرد: در شرایط رو به رشد بازار منکر حباب قیمتی برخی از سهام‌ها نیستیم، اما نمی‌توانیم یک بخش را معیار سنجش کل بازار سرمایه بدانیم. در واقع در بورس سرمایه گذار با سرمایه گذاری نه حال بلکه آینده را خریداری می‌کند که با توجه به ثبات اقتصادی آینده خوبی پیش روی بازار سرمایه است.


مدیر عامل کارگزای اقتصاد بیدار در پایان تصریح کرد: چشم انداز ما برای بازار سرمایه برای نیمه دوم سال ۹۸ در بدترین حالت این است که سودآوری شرکت‌ها همانند سودآوری نیمه اول سال باشد، یعنی اگر وضعیت افزایشی نداشته باشیم قطعا وضعیت کاهشی در بازار سرمایه وجود ندارد. در این شرایط سرمایه گذاران خرد باید قبل از ورود به بازار حتما با ساختار بازار سرمایه آشنا شوند و برای ماندگاری بیشتر از کلاس‌های آموزشی و صندوق‌های سرمایه گذاری استفاده کنند.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

ادامه جهاد در فلسطین

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز (جمعه) در سخنانی به مناسبت روز جهانی قدس با اشاره به گشوده شدن فصل جدیدی در مبارزه برای فلسطین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و ظهور جبهه مقاومت و تغییر موازنه قدرت به نفع مبارزان، هفت توصیه مهم را در خصوص ادامه جهاد بزرگ و مقدس کنونی بیان و تأکید کردند: اصلی‌ترین توصیه، تداوم مبارزه و گسترش عرصه جهاد در همه سرزمین‌های فلسطینی است و بی‌گمان ویروس صهیونیسم دیری نمی‌پیماید و با همت و ایمان و غیرت جوانان، از این منطقه ریشه‌کن و ازاله خواهد شد.
ادامه جهاد در فلسطین
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها