• کد خبر: ۳۲۵۲۸
  • تعداد بازدید: ۴۰۱
صبحانه با طعم تحلیل:

دید بلندمدت؛نیاز اولیه سهامداران فعلی بازار سرمایه

شاخص کل با ۹۳۱ واحد نزول و، شاخص هم‌وزن با ۵۳۴ واحد رشد، کار خود را پایان دادند و ارزش معاملات در بورس ۱۴۴۲ میلیارد و در فرابورس این عدد ۹۰۰ میلیارد بود.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛در کل ارزش معاملات نسبت به چند روز گذشته کمی بهتر شده، اما هنوز سهامداران دست به عصا حرکت می‌کنند. شاخص دچار اصلاح زمانی شده و بازار کم‌کم در برخی نماد‌ها کسل کننده شده است. شیمیایی‌ها، خودرو، فلزات‌اساسی، دارویی‌ها صنایع برتر بودند.

- ورود پول هوشمند: کویر، ونفت، سفاسی، فاهواز، قشهد، ثنظام، کفپارس

- خروج پول هوشمند: پلوله، شمواد، شرانل

- بورس: وبملت، فولاد، تاپیکو، وامید، شبندر در قرمز شدن شاخص بیش‌ترین تأثیر را داشتند. پارسان، فارس در سبز پوش شدن شاخص بیشترین تاثیر را داشتند.

- فرابورس: مارون، میدکو، هرمز، بجهرم، زاگرس بیش‌ترین تأثیر منفی را در شاخص داشتند. کرمان، دماوند بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص داشتند.

 

روندامروز

سهامداران دو دسته شده‌اند. گروهی با هر مثبتی امیدوار، گروهی دیگر هم مانند افرادی که جنس معیوبی دارند و می‌خواهند فقط جنس خود را بفروشند و خلاص شوند رفتار می‌کنند. خوب چرا این همه خودزنی. از بازار خارج شوید و راحت پول رادر بانک بگذارید یا در بازار راکد ارز و سکه ببرید. وقتی اعتقاد راسخ به سهامداری، صبر و افق بلند مدت داریم، هم به فکر سلامتی خود هستیم و هم سود بیشتر می‌کنیم. ترس در بازار حکمفرما شده، که بیشتر به خاطر رفتار هیجانی است. این بازار در بلندمدت حال خوبی خواهد داشت و تجربه نشان داده، افرادی که به طور مستمر، سهامداری می‌کنند از ابتدای یک حرکت تا تقریبا اواخر موج صعودی با سهم هستند و بیشترین سود را می‌برند. از هرگونه نوسان‌گیری به‌خصوص در سهم‌های کوچک بپرهیزید. شاید سود‌های خوبی بدهند، ولی آن روی سکه ضرر‌های سنگینی می‌دهند.

 

رفتار حرفه‌ای دربازار

《 کنترل‌هیجان، تمرکز روی سهام‌های سودده، دید بلند مدت. 》
بعضی از افراد، هنوز یک‌سال نیست، وارد بورس شده‌اند، می‌خواهند با وارن بافت سر یک میز شام بخورند. او اسطوره صبر در بازار‌های مالی است.
‌وقتی تحلیل دارید، دیگر اسیر استرس، شتابزدگی و هیجان نمی‌شوید. چندبار در روز‌های منفی عرض کردم، این نیز بگذرد. چه شد؟ در این چند روز فروش شرکت تغییر کرده بود؟ شرکت آتش گرفته بود؟ داعش حمله کرده بود؟ این‌طور جوگیر در صف فروش بودید.
نوسان ذات بازار است. اگر استراتژی شما برپایه صبر باشد و خود را اسیر نوسان‌گیری نکنید، شما برنده هستید.

بسیار مراقب باشید احتمال اینکه به هنگام رسیدن شاخص، به سقف قبلی دچار فشار عرضه در نماد‌ها باشیم، بسیار زیاد است. هیجان خود را کنترل کنید، که در مقاومت‌ها خریدار نباشید و در حمایت‌ها فروشنده.
بار‌ها عرض کردم، برخی نماد‌ها به اعداد جذابی رسیده‌اند و احتمال مثبت بودن و رشد آن‌ها در امروز نیز می‌باشد.
بازار پایه تقریبا درحال برگشت زدن به روز‌های خوب خود است. شپلی، واحیا، فاهواز، ثنظام. فقط عده‌ای عجول سهم خود را دودستی تحویل دلواپسان کردند.
نماد‌های، دارویی، غذایی، زراعتی، خودرو، قطعه‌ساز‌ها .. و در کل نماد‌های ریالی_تورمی از نماد‌های جذاب می‌باشند. تاپایان سال به اعداد خوبی خواهند رسید.
در بازار‌های موازی هیچ خبری نیست. خبر‌ها در بازار سرمایه‌است. مثل کوه، استوار و مقاوم بمانید خودتان حاصل صبرتان را می‌بینید.

《 بورس، فقط به وفادارانش، سود‌های خوب می‌دهد. 》

 

اخبار بورسی

- اخذ مالیات از سهامدار، منتفی شد.

- گواهی سپرده کالایی زعفران تمدید نخواهد شد.

- پاکشو با افزایش سرمایه سنگین، خودی نشان داد.

 

حرف آخر

《 اجازه ندهید شکست، نقطه پایان مسیر شما باشد. بلکه باید نقطه شروع مسیر جدید شما باشد. 》


امیدوارم روزی برسد اگر شخصی سهمی را می‌خرد یا می‌فروشد، علت ترید خود را بداند؛ تحلیل داشته باشد و اصول بازار سرمایه را بداند و روزی برسد که رفتن در صف از مد بیفتد.

 

 

 

 

 

بابک تربان/تحلیلگر بازار 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

ادامه جهاد در فلسطین

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز (جمعه) در سخنانی به مناسبت روز جهانی قدس با اشاره به گشوده شدن فصل جدیدی در مبارزه برای فلسطین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و ظهور جبهه مقاومت و تغییر موازنه قدرت به نفع مبارزان، هفت توصیه مهم را در خصوص ادامه جهاد بزرگ و مقدس کنونی بیان و تأکید کردند: اصلی‌ترین توصیه، تداوم مبارزه و گسترش عرصه جهاد در همه سرزمین‌های فلسطینی است و بی‌گمان ویروس صهیونیسم دیری نمی‌پیماید و با همت و ایمان و غیرت جوانان، از این منطقه ریشه‌کن و ازاله خواهد شد.
ادامه جهاد در فلسطین
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها